Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Virüs yaşamımıza girdiğinden bu yana çok şeyin değiştiğini söylemek anlamsız. Ekonomiden sosyal alana kadar etkilendik. Daha da önemlisi psikolojimiz bozuldu.

Durumun vahametini her an görüyor, yaşıyoruz.

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok bölgesinde de benzer sorunlar giderek artıyor. Tek umudumuz aşı. Aşı çalışmaları hakkında çıkan haberler bile moralleri yükseltiyor.

Tüm sektörlerde olduğu gibi futbol endüstri de salgından kendi payına düşeni aldı.

Daralan ekonomi kulüplerin daha düşük profilli bütçeler yapmasını zorunlu kıldı. İstenilen futbolcular alınamadı. İdeal kadrolar kurulamadı.

Süper Lig'de zirveye oynayan Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor gibi takımlar bu sorunu en çok yaşayan kulüpler oldu. Buna rağmen ligde 10 hafta geride kalırken üst sıralara tutunmayı başardılar.

Bu sezon dikkat çeken kulüp ise Fenerbahçe oldu. Bunun nedeni mali sorunlara karşın 20'ye yakın oyuncu transferiydi.

Ali Koç, başkanlığa seçildikten sonra kötü bir dönem geçiren sarı-lacivertliler transfere damga vuran girişimle adından söz ettirdi.

Emre Belözoğlu'nun sportif direktörlüğe getirilmesinin ardından Erol Bulut'un teknik direktör oluşu taraftarı umutlandırdı doğal olarak.

Sezona iyi başlangıç yapılması, abartılı övgü dolu yorumlara yol açtı. Hatta Fenerbahçe'nin şampiyon olacağını mart ayında bu işin biteceğini söyleyen ünlü futbolcu yorumcular ekranlarda boy gösteriyordu. Ne var ki, her şey bir anda terse döndü. Beşiktaş 10 kişi ile Fenerbahçe'yi farklı bir skorla yenince gerçek ortaya çıktı.

Erol Bulut'un takımı iyi futbol oynamıyordu. Alınan o kadar oyuncuya rağmen ideal 11 kurulamadı. Her şey bir yana oyun planı, taktiği olmayan bir görünüm söz konusu.

Daha da önemlisi futbolcular sezon başı olmasına rağmen pes etmiş bir görüntü içerisindeler. Bunun en temel göstergesi hocalarına güvenmiyorlar. Sahaya çıkan kadroyu oynamayan oyuncuların eşleri sosyal medyadan eleştiriyorlar. Bu tavır bile Erol Bulut'un bittiğinin göstergesidir.

Zedelenen güven duygusunu gidermek, takım olma bilincini içselleştirmek yapılması gereken en önemli iştir. Şampiyon olmak için tüm koşulları zorlayan Ali Koç, ara transferde ister istemez yine para harcayacak.

İki stoper olmak üzere bir golcünün alınması kaçınılmaz. Yeniden takım kurmak elbette zordur. Ancak bazı oyuncular var ki "Çok mu aradınız?" diye sormak gerekir. Üstelik Emre gibi biri bu hatayı nasıl yapar? İzlemeden alındı diye düşünüyorum.

Şurası bir gerçek ki salgın döneminde sağlıklı karar almakta uygulamakta zor. Seyirci ve saha avantajının olmadığı bir sezon yaşıyoruz. Üstelik 40 maçlık uzun bir serüven. Sabırlı, dikkatli, fizik gücü ve inancını yitirmeyenlerin başarılı olacağı bir gerçek.

10 haftada en çok dikkat çeken Fenerbahçe olduğu için, gündemin ana konusunu oluşturdu. Tartışıldı. Tartışılmaya da devam edecektir.

Böyle giderse Erol Bulut'un yerine bir başkasının gelmesi yadırganmamalı.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00