Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Devlet elinin müdahil olduğu birkaç farklı alanda, kısa aralıklarla benzer şikayetler, eleştiriler yükseldi.

Örneğin çok ilgi alanım olmasa da dört büyük futbol kulübü başkanının (sanırım tarihte ilk defa) Habertürk ekranlarında konuşmalarını dinledim biraz.

Sanırım en çarpıcı cümle şuydu:

Bize rağmen Futbol Federasyonu futbolla ilgili kararlar alıyor ve sonucu kötü oluyor.

Her ne kadar hukuken ve resmen öyle olmasa da, Federasyon burada sistemi düzenleyen devletin eli anlamına geliyor aslında.

TRT’ye yapılan atamalara yönelik itirazlar ve eleştiriler hala sürüyor.

Eleştiride bulunanlar arasında iletişim fakültesinde profesör olanlar da var, adı sanı bilinmeyenler de.

Liyakat ve ehliyet sorununun gündemden düşmediği günlerde, TRT Yönetim Kuruluna atananların büyük kısmının sektörden gelmemesi eleştirilerin şiddetini arttırdı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ocak ayında atanan Melih Bulu, 6 aydır üniversitede protesto ediliyordu. Dün sabah aniden bir kararnameyle görevden alındı. Doğrusu çoğu kimse inanamadı. Sanırım kendisi de öyle. Sonra gerçekten Resmi Gazete'de kararnamenin olduğu görülünce, haberin doğru olduğu anlaşıldı.

Bulu'nun, hem rektör atanırken hem de görevden alınırken tartışmalara neden olması dikkat çekici ve şaşırtıcı. O kadar ki, Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle görevden alınmasını Erdoğan’a karşı yapılmış "darbe" girişimi olarak ilan eden gazeteciler bile oldu. Evet ciddiyim.

Sadece birkaç gün içinde devletin sistemi dizayn ederken, yönetirken dokunduğu eli, bitmeyen itirazlara, tartışmalara neden oluyor.

Bu aslında sistemde bir sorunun, elin ayarının olmadığını gösteriyor bize.

Dört ay önce atanan Merkez Bankası Başkanı’nı görevden almak gibi, 6 ay önce atanan ve büyük tartışmalar yaratan rektörü de aniden görevden almak benzer bir algı yaratır: Yönetim zafiyeti.

Devletin elinin değdiği yerin mamur olması, güçlenmesi, büyümesi gerekirken tersi bir durum var ortada.

Futbol geriliyor, akademi zayıflıyor, ekonomi bir türlü istikrara kavuşmuyor, medya çoraklaşıyor…

Cumhurbaşkanı sistemiyle kurulan düzen, devlet elinin her yere, hızlı ve denetimsiz bir şekilde dokunacağını gösteriyor bize. Evet işlerin hızlı yapılmasını sağlıyor.

Ancak sonuçları böyle sorun yaratıyorsa, bunu gözden geçirmek gerek.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • malatia 2 ay önce İşlerin hızlı yapılmasını sağlaması arkasına sığınılan bir bahane. İnsanın içi bilir , dışı başka şeyler soylesede.
    CEVAPLA
0:00 / 0:00