La Liga Experience’ın davetlisi olarak haftasonu İspanya’daydık. Arda Turan, Medipol Başakşehir’e imza atmak için Barcelona’dan İstanbul’a uçtuğu saatlerde bizler de Real Sociedad-Barcelona maçı için İspanya’ya ulaşmıştık. Hürriyet’ten Kenan Başaran ve Lig Radyo’dan Cüneyt Kaşeler ile birlikte... Öncelikle şunu belirtmeliyim ki harika bir organizasyon. La Liga’nın böylesine bir tanıtıma ihtiyacı olmasa da onlar başka bir gözle bakıyorlar. Sürekli olarak dünyanın dört bir yanından gazetecileri ülkelerine davet ediyorlar. Singapur’dan Malezya’sına, Çin’den Katar’a kadar. Biz Türk gazetecilerin yanı sıra Çek, Slovak ve Belaruslu meslektaşlarımız da bizimle birlikteydi üç gün boyunca. Umarım gün gelir, bizim ligimiz de bu tür uygulamaların kapısını açar. 

INIESTA'NIN VELİAHTI OLARAK GÖSTERİLDİ
Biz Türk gazeteciler açısından gezip görmenin yanı sıra haber yönü de vardı bu seyahatin. O da tabi ki Arda... Barcelona sahaya çıkarken insanın gözü haliyle Arda’yı arıyor ve üzülüyorsunuz. Atletico Madrid yıllarında fenomenleşen, Barça’nın 34 milyon Euro bonservis ödeyip aldığı, Luis Enrique’nin Iniesta’nın veliahtı olarak gördüğü, son hocası Valverde’nin ise şans tanımadığı Arda, kariyerine Başakşehir’de devam etmek zorunda kalıyor. Ben şaşırıyorum doğrusu. 

ARDA'NIN İYİ ÇALIŞMADIĞINI SÖYLEDİLER
Barcelona’da Messi ve Neymar ile aynı kadroda yeteneği ile yer bulan Arda bugün Avrupa kulüplerinin tercihi bile olmuyor. Bunu nasıl başardı en azından? İspanya’da bunu çok araştırdık. Çünkü durumun sadece futbolla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Örneğin bazı İspanyol gazeteciler “Konunun sadece futbolla açıklanması düşünülemez elbette” derken bazıları da tam tersini savundu. Marca Radyosu ve Katalan radyosunda görevli meslektaşlara da sorduk. Onlar ise Arda’nın yeterli performansı ortaya koyamadığını, fiziksel açıdan eksik kaldığını, iyi çalışmadığını söyleyerek sadece futbola bağladılar konuyu. Real Sociedad maçından sonra da doğal olarak Arda’ya bir dakika bile şans tanımayan Barcelona Teknik Direktörü Valverde’ye aynı soruyu yönelttik. 

İNGİLİZCE SORUYA İSPANYOLCA CEVAP!
Cüneyt Kaşeler sordu... Cüneyt İngilizce sordu; Valverde, İspanyolca cevap verdi. Nedense İngilizce yanıt vermek istemedi. Salonda 3 Türk gazeteci dışında herkes İspanyol olduğundan İngilizce çeviriye de gerek görülmedi. Bence saygısızlık. Aynı tutumu biz İstanbul’da İspanyollar’a sergilesek, İngilizce ya da İspanyolca soruya Türkçe cevap verip çeviri yapmasak demediklerini bırakmazlar. Soru şuydu: “Siz göreve gelmeden önce Arda oynuyordu. Sizin döneminizde hiç şans bulamadı. Bunun nedeni nedir? Sadece futbolla mı alakalı, başka gerekçeler de var mı? Futbolla ilgiliyse nedir problem?” Valverde aynen şu karşılığı verdi: “Bizim kadromuz çok geniş ve çok iyi oyuncularımız var. Arda’ya fırsat gelmesi için zaman gerekiyordu. Arda o zamanı beklemedi, gitmek istedi ve gitti. Oynamak istiyorsa bekleyebilirdi. Bunun dışında bir problem yok.”

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!