Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Baştan söyleyeyim çocuk yaşta evlendiği için mahkum olanların bir defaya mahsus olmak üzere hapisten çıkarılmasına ilişkin bir hazırlık var…

Bu konuda bir hazırlık içinde olduklarını AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da dünkü sohbetimizde reddetmedi.

Bu konudaki çalışmanın devam ettiğini, üzerinde bir süre daha uğraşacaklarını kamuoyu vicdanını da rahatsız etmeyecek bir düzenlemeyi getirmekten yana olduklarını söyledi.

Zaten TBMM de dün itibarıyla 11 işgünü tatile girdi, bayram sonrasında açılacak.

SORUNUN ÜZERİNDE DURUYORUZ

Getirmek istedikleri düzenleme de zorla ırza geçme, cebir, tehdit, hile olmadan, küçük yaşta evlenmiş, evlilikleri devam eden ya da arada 15 yıldan fazla fark bulunmayan faillerin mahkemeleri sonlandırılmak kaydıyla bir defaya mahsus olmak üzere cezalarında indirime gidilmesi.

Evliliğin 5 yıl devam etme şartına bağlanması, bundan önce bozulması durumunda failin yeniden cezaevine girmesi…

Muş, “Şu an Meclis’e gelmesi söz konusu değil, ama bu sorunun üzerinde duruyoruz” deyip ekledi:

“Evlenmiş, çocuğu dünyaya gelince hastanede küçük yaşta olduğu tespit edilmiş eşi cezaevine konulmuş. Ceza yargılaması da uzun sürmüş. Şimdi hepsi reşit yaşta ve evlilikleri de süren insanlar… Ortada aile ve eş var. Çeşitli rakamlar söyleniyor ama sayı da öylme yüksek değil…”

LİDERLERİN REDDİ

Hatta hem kendisi hem de AK Parti Grup Başkanvekili Arkadaşı Özlem Zengin bu konuda diğer partilerin grup başkanvekilleri ile de temasa geçmiş.

Hatta başta CHP ve MHP olmak üzere bazı partilerin milletvekillerinden de bu yönde bizzat talep gelmiş…

Başlangıçta muhalefet de olumlu bakar bir tavır göstermiş, sonrasında liderleriyle konuştuklarında hepsi geri adım atmış.

Özellikle İYİ Parti lideri Meral Akşener’in tepkisi oldukça yüksek olmuş, böyle bir düzenlemeye karşı gelmek için ellerinden gelen çabayı göstermeleri için Grup yöneticilerine talimat vermiş.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ı arayıp duyumumu aktardığımda, “Siz de duymuşsunuz zaten, Genel Başkanımın kesin talimatı var, karşıyız” dedi.

Benzer şekilde CHP lideri Kılıçdaroğlu da sıcak bakmadığını belirtmiş.

PURCU’NUN DERDİ ROMANLAR

Ancak AK Parti yöneticileri konunun CHP milletvekilleri tarafından kendilerine iletildiğini belirtti.

Yaptıkları görüşmede de metne eklenmesi için bazı taleplerin geldiğini kayda geçirdi.

Bu kapsamda daha önce konu üzerinde açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu’yu aradım.

İzmir’de Roman yurttaşların yaşadığı çadır kenti dolaşırken buldum.

 

CHP Milletvekili Özcan Purcu İzmir'de Roman yurttaşların yaşadığı çadır kentte...
CHP Milletvekili Özcan Purcu İzmir'de Roman yurttaşların yaşadığı çadır kentte...

Ben küçük yaşta evlilikler konusunu açmaya çalışırken, Purcu “Ondan daha önemli mesele var. Koronavirüs bu çadır kente bir girerse perişan oluruz” dedi.

Geçmişte bir cümlesinin arasında Roman yurttaşlardan gelen talebi ilettiğini, üzerinden bir yılı aşkın zaman geçtiğini belirtti.

“Bizim Genel Başkanımızdan, en küçük ilçe başkanına kadar tavrımız belli, bu düzenlemeye sıcak bakmıyoruz” diyerek konuyu kapattı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Engin Altay ve Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre de dünkü sohbetimizde bu konuda kesin kararlı olduklarını ve karşı çıkacaklarını bildirdi.

HEPSİ DÜĞÜNDEYDİ

MHP ise bu konuda AK Parti gibi düşünüyor…

MHP yöneticilerinden biri Elazığ’da yaşanan bir evlilik olayını şöyle anlattı:

“Kaymakam, savcı, hakim, jandarma komutanı ve emniyet müdürü hepsi düğüne katılıp takılarını takmış, elde görüntüleri var. Aradan bir yıl geçip gelinin çocuğu olunca hastane küçük yaşta olduğu için bildirim yapmış. O düğüne katılanlar bu kez mahkumiyetin verilmesi için çaba göstereler haline gelmiş.”

“HEPSİ PEMBE ODADA ÇOCUK YAPIYORLAR”

Anadolu’da küçük yaşta evliliklerin çok kalmadığına da dikkat çeken MHP yöneticisi şu ilginç bilgiyi de paylaştı:

“Dava açılmış, uzun yıllar sürmüş, en son Yargıtay aşaması geçince zaten evlenenler de reşit olmuş. Şimdi kocası hapiste, eşi çocuklarıyla dışarıda. O denli ki, aralarında zaman zaman pembe odada buluşup yeniden çocuk yapanlar var. Şimdi deniliyor ki tecavüzcüsü ile evlendirilecek. Ne zorla evlendirmesi, zaten pembe odada birlikte olup çocuk yapıyor.”

Her bir vakanın kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini, bunun suiistimaline de imkan verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

“Getirilmek istenen, kendi rızası ile evlenmiş, yuvası devam eden veya yuva kurma kararı verenler için; burada mahkemenin devam edip sonlanmasını da şart koşuyoruz” dedi.

Kanun teklifi taslak metni.
Kanun teklifi taslak metni.

NE HEDEFLENİYOR

Getirilmek istenen düzenlemeden yararlanacak kişi sayısını da sordum, 463 kişi olarak açıklandı.

Bunun 264’ü yasal yoldan evliliğini devam ettirme kararındaymış, geri kalanında husumet sürüyormuş.

Bunlar da çıktığında düzenlemeden yararlanacak kişi sayısının 50 civarında kalacağı hesaplanıyor.

Bir diğer görüşe göre de kapsama girecek kişi sayısı 250-300 arasında olur…

Ancak burada dikkat çeken küçük yaştaki kız ile erkek arasındaki yaş farkı.

Verilere göre yaş farkının en az olduğu aralık 12-14 yaş fark, ki bu aralıkta çok fazla fail bulunmuyor.

EN ÇOK YAŞ FARKI

Bunu 14-18 yaş farkı aralığında 95 kişi yer alıyor…

En büyük kesim ise 19-25 yaş farkı aralığında bulunuyor, 300’ü aşkın fail yer alıyor.

Ancak bütün bu rakamlar anket yoluyla elde edilmiş.

Düzenleme de bu nedenle 15 yaş farkına göre düzenlenmiş.

Bu durumda 10 Nisan tarihi itibarıyla failin evlenmiş olması, suçu işlediği tarihte başka biriyle evli olmaması, mağdurun şikayetinin bulunmaması, mahkemenin sonuçlanıp cezanın kesinleşmiş olması, Aile Bakanlığı’nın failin serbest kalması halinde aileyi kontrol altında tutması, failin de denetimli serbestlik kapsamında en az 5 yıl evli kalması.

Evliliğin bozulduğu anda mahkumiyetinin kaldığı yerden devamı…

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, TCK’da 2005’de yaptıkları düzenleme öncesi küçük yaşta evlenenlerin tamamen serbest bırakıldığını, kendilerinin düzenleme ile bunu yasak haline getirdiklerini anımsattı.

Yapmak istedikleri düzenleme ile yasanın bu özüne dokunulmayacağını, bir defaya mahsus olmak üzere evli olanların biraraya gelmesini kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

KAPSAMLI DÜZENLEME

Anlaşılan o ki hükümet bu konuda çok acele etmek istemiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da önceki gün açıkladığı gibi denetimli serbestlik dahil infaz düzenlemesini toptan ele alacak bir yeniliğe gitmek ve bir daha bu konuyu Türkiye’nin gündemine getirmemek istiyor.

Yapılmak istenen de denetimli serbestlik uygulamasının tamamen kaldırılması, terör örgütü kurucusu, lideri, yöneticisi ve üyeleri haricindekilere ½, diğerlerine 2/3 oranında infaz indiriminin getirilmesini amaçlıyor.

Yani tartışması devam eden her bir suç için infaz tanımı yapılmasından vazgeçilmesi amaçlanıyor.

BAKANLIĞIN ÇALIŞMASI

Adalet Bakanlığı da bu kapsamda TBMM’den geçip yasallaşan infaz düzenlemesine ilişkin oldukça iyi hazırlanmış bir çalışmayı dün medya ile paylaştı.

Paketin Yargı Reformu Stratejisiyle uyumlu olduğuna dikkat çekilen çalışmada, infaz hakimliği ve ceza infaz kurumlarının yeniden örgütlenmesiyle getirilen reforma dikkat çekildi.

Kalıcı hümanist düzenlemelerle yaşlı, hamile olanların evde hapis cezasını çekmesine imkan getiren yenilikten söz etti.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!