Geçtiğimiz günlerde IPSOS Araştırma Şirketi'nin yaptığı "Türkiye'nin DNA'sı 2019" başlıklı araştırmadan bazı bölümleri aktarmıştım. Araştırma çeşitli başlıkları içeriyor ve ilginç bilgiler ile bulguları kapsıyor. Onlardan biri de "Yerelin Yükselişi" konusundaki gelişmeler..

BİR KİMLİK SAVAŞ MI

"Yerelin Yükselişi"ne son dönemlerde biz de değişik şekillerle ve farklı modellerle şahit oluyoruz. Dünyayı her alanda saran "küreselleşmeye" karşı kimliğini ve varlığını korumaya çalışan "yerelleşme" çabaları, artık ortaklık yapma durumundalar. Çünkü, yeni akımlarda "yerelleşme" eğilimi giderek tırmanıyor ve farklı çıkışlarla gücünü arttırıyor. Küreselden yerele veya yerelden küresele giden yöntemler, işbirliği sağladıkları taktirde daha başarılı oluyorlar.
Bunlara ilişkin en son ve somut örnekleri Coca-Cola ve Huawei'den verebiliriz. Dünya devi Coca Cola, yerel değerleri keşfetmek için epey uğraştı. Sonunda kutuları ile “Bir Başkayız Biz” adıyla kampanya başlattı ve yerelleşmeyi Türkiye’ye taşıdı. Şehirlerimizin doğal ve tarihi güzelliklerini özgün tasarımlarla kutularına işleyerek, küreselleşmeyi ve yerelleşmeyi bir araya getirdi.

DOKUNMAZSAN DOKUNMAZLAR

Keza, Çin’in dünya pazarında hızla büyüyen telefon markası Huawei de benzer uygulamalarla yerel değerlere dokunmaya çalıştı. Türkiye’de çekilen ilk reklam filmini bu sene yayınladı.
Reklamda Türkiye’nin çeşitli köşelerinden görüntüler ekrana getirerek, Türk insanıyla yerel değerlerden temasa geçmeyi amaçladı.

BİRBİRİNE ZIT DEĞİLLER

Dünya Bankası'nın raporu da bize bu konuda önemli bir yol haritası çiziyor.
Rapora göre, dünyada küreselleşme ve yerelleşme kaçınılmaz durumda.
Bir ülkenin başarılı olup olamayacağı da, bu ikiz güçleri (küreselleşme ve yerelleşme) ne kadar iyi yönetebileceğine bağlı.
Sonuç itibarıyla şunu anlıyoruz ki, yerelleşme ile küreselleşme birbirinin tersi değiller.
Aksine, yerelleşme küreselliğin doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.
Küreselleşme ne oranda gerçekleşirse, o derece de yerelleşme meydana geliyor.
İkisi zıt kutuplar gibi görünseler de, gerçekte birbirine güç veren iki kardeş onlar..
Yeter ki iyi geçinsinler.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!