İzmir Ticaret Odası'nı kutluyorum. Niye kutluyorum? Çünkü, 48 yıl önce çıkarılan ancak artık günümüz şartlarına uymayan bir yasayı, uzun çalışmalar ve uğraşlar sonucunda günün koşullarına göre değiştirtmeyi başardılar.
Bu yasa, Su Ürünleri Kanunu idi. Balıkçılık ve su ürünleri sektörü değişiklik için önemli beklenti halindeydi. Ama beklemelerine değdi. İzmir Ticaret Odası'nın çabalarıyla mutlu sona ulaşıldı.
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren Oda üyelerinden, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun sektörün ihtiyaçlarına cevap vermediği, kaçak avcılığa yönelik yaptırımların yetersizliği ve deniz ekosisteminin risk altında olduğu yönünde gelen talep ve öneriler üzerine, göreve gelir gelmez çalışma başlattı.

BİR BUÇUK YILLIK ÇALIŞMA

Bu kapsamda ilk olarak 9 Ağustos 2018’de Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalıştayı düzenledi. Tüm Türkiye’den sektör paydaşlarını İzmir Ticaret Odası çatısı altında buluşturdu. Balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren dernek, kooperatif ve birliklerin talep ve beklentilerinin yanı sıra, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden çok sayıda akademisyenden görüş aldı.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener

Çalıştayın sonuçlarını Tarım ve Orman Bakanlığı'na aktardı. Tüm bu verilerden sonra, hem kanunda değişikliğe gidildi, hem de önemli bir kazanım daha elde edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde sektör temsilcilerinin yer aldığı “Balıkçılık ve Su Ürünleri Danışma Kurulu" oluşturuldu. Ki, bu kurulda İZTO yönetim kurulu üyesi Mehmet Şahin Çakan da bir koltuğa oturdu.
Sonuç itibarıyla da, 48 yıl önce çıkan kanun, sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde güncellenerek TBMM’de kabul edildi.

GELECEĞİ KURTARDI

Başkan Mahmut Özgener bu mücadelesinde sonuna kadar haklıydı. Çünkü, İzmir balıkçılık ve su ürünleri sektöründe büyük bir potansiyele sahip. İzmir tek başına, ülkenin sektörel ihtiyacının yüzde 28’inden fazlasını karşılıyor. Aynı şekilde üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin balıkçılık potansiyeli çok yüksek. Ancak deniz patlıcanı avcılığı ve kaçak avcılık gibi nedenlerle denizlerimizdeki canlılık tehdit altındaydı.
Özgener, balık ve su ürünlerinde, ekosisteme zarar verecek şekilde avlanmaya kimsenin hakkı olmadığını, doğanın sunduğu bu hazinenin gelecek nesillere aktarılması için bilimsel metotlarla ve kanunlara uygun avcılık yapılması gerektiğini her platformda dile getirdi. Yeni yasayla hem gelecek kuşaklar için önemli bir adım atıldı, hem dürüst bir şekilde balıkçılık işiyle meşgul olan sektör temsilcilerinin hakkı koruma altına alındı, hem de yasa dışı avcılığa ciddi yaptırımlar getirildi.
Bu adım, çok kıymetli ve tarihidir. Tabii burada Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin hakkını da teslim etmek gerekir. Onun duyarlılığı ve kararlılığı sayesinde İZTO'nun talepleri Su Ürünleri Kanunu'nda yerini bulabildi. Alkışlar hepsine..

* 

YASADA YER BULAN ÖNERİLER:

İzmir Ticaret Odası Su Ürünleri Çalıştayı, Balıkçılık Çalışma Grubu ve İZTO’da düzenlenen sektör toplantılarının ardından belirlenen şu öneri ve talepler, 19 maddelik revizyon yasasında yer aldı:

1- Kaçak ve ruhsatsız teknelerle yapılan avcılığa caydırıcı cezalar getirilmesi: Kaçak yollardan gırgır, trol, algarna ile avcılık yapanlara, deniz patlıcanı ve midye gibi su ürünlerini yasadışı yollarla avlayanlara 50 bin TL’ye kadar ceza kesilebilecek. Ayrıca gemiler dahil, yaşadışı avlanmalarda tüm av araçlarına ve yakaladıkları ürünlere el konulacak. Tekneler, av araçları ve ürünler kamu kurumları ve bilimsel kurumlara bağışlanacak ya da imha edilecek.

2- Ruhsat ve tezkerelerle ilgili düzenleme: Ticari amaçlı su ürünleri avcılık faaliyetinde bulunacak gerçek ve tüzel kişiler ile su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği faaliyetinde bulunacak gemiler ve diğer su vasıtaları için Tarım ve Orman Bakanlığı ruhsat tezkeresi veya izin alınması zorunlu hale getirildi.

3- Deniz canlılarının tükenmesine yol açan ışıkla avlanmanın engellenmesi: Marmara, İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla Karadeniz’de ışıkla avcılık yapanlara 50 bin TL’ye kadar idari para cezası kesilecek.

4- Deniz patlıcanı avcılığına kota getirilmesi: Yasa ile stokları tükenmekte olan ve deniz ekosisteminde önemli bir yere sahip olan deniz patlıcanı avcılığına düzenleme getirilerek kota uygulamasına geçildi.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!