Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü ve çok beğendiğim projeleri var.

Bunlardan biri “Güçlü Gazeteci Özgür Medya Projesi”..

Sözkonusu çalışma Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile devam ediyor ve özellikle işsiz kalan gazeteci arkadaşlarımıza destek olmaya gayret ediyor.

Şimdi bunun yanına bir yenisi daha eklendi.

  • “Kadın ve LGBTİ/Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi-NAR”

Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin Türkiye genelindeki proje çağrısını ‘NAR- Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi’ ile kazanan İzmir Gazeteciler Cemiyeti, medyadaki dili dönüştürerek, şiddet yoğun mahallelerde farkındalık çalışmaları yapmayı amaçlıyor.

Yeni çalışmayı Hollanda Krallığı İnsan Hakları Proje yönetimi destekliyor.

*

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Gappi, üzerinde aylarca çalıştıkları NAR projesinin Hollanda desteğini almasının haklı gururunu yaşıyor doğal olarak..

Cemiyet, protokolü imzalayarak, çalışmalarına başladı bile.

15 ay sürecek olan proje ile İzmir, Manisa ve Muğla’daki şiddet yoğun mahallelerin haritası çıkartılacak.

Tespit edilen mahallelerde şiddete karşı farkındalık çalışmaları yapılacak.

Ayrıca, gazeteci arkadaşlara medya şiddet dilini değiştirmeye yönelik eğitimler verilecek.

Projeye İzmir Kadın Kuruluşları Birliği de katkı sağlıyor.

Birlikte güzel çalışmalara imza atılabilir.

*

NAR- Kadın ve LGBTİ+ Bireyler Odaklı Şiddete Karşı İletişim Projesi” Türkiye’de ilk kez 3 şehir odaklı şiddet haritalamasını gündeme getirecek.

Medyadaki şiddet haber dilinin değişmesini amaçlayan proje kapsamında, 45 gazeteciye kadın odaklı iletişim eğitimi verilecek.

Eğitimlerin çıktıları olarak, kamu spotları, duyuru ve billboard metinleri, jingle, sosyal medya paylaşım ve reklam modülleri hazırlanacak.

İGC bünyesinde oluşturulacak bir ‘Haber Yayın Kurulu’ vasıtasıyla onbeş günde bir en başarılı aile, kadın, şiddet haberleri seçilecek.

Seçilen haberlere telif ödenecek.

Bu haberler İGC’nin ve projenin internet sitelerinde ve 9 Eylül gazetesinde yayınlanacak.

Ayrıca proje kapsamında kısa belgeseller hazırlanacak.

*

Hollanda Krallığı Büyükelçiliği, 2021 yılı MATRA (Sosyal Dönüşüm) ve İnsan Hakları (HR) Programları için Proje Çağrı duyurusunu yayınladı.

Bu destek kapsamında sivil toplum örgütlerinden, kâr amacı gütmeyen eğitim kurumlarından, yarı-devlet kurumlarından ve belediyelerden, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında proje başvuruları değerlendirilerek, uygun görülen başvurulardan detay bilgi ve belge istendi. Değerlendirmeler sonucu uygun bulunan projeler, finansal olarak destekleniyor.

*

En başta da dediğim gibi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin son yıllarda gerçekleştirdiği Avrupa bağlantılı ve destekli eğitim projelerini beğeniyle izliyorum.

İnanıyorum ki, NAR da “Güçlü Özgür Medya Projesi” gibi başarıyla yürütülecek ve geliştirilecektir.

Benim de gururla üyesi olduğum Gazeteciler Cemiyeti’nde, bu potansiyeli, heyecanı ve isteği fazlasıyla görüyorum çünkü..

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00