Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçtiğimiz günlerde harika bir gelişme ve etkinlik yaşadık.

İzmir’in kültürel mirasının korunması ve bu alanda farkındalık yaratılması için çalışmalarını yürüten Kentimiz İzmir Derneği, Smyrna Agorası’nı odağına alan ‘Kültürel Miras Yaşıyor’ projesinin açılışını bir çalıştayla gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı uzmanlarının da katılım sağladığı açılış etkinliğinde kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplumu temsilen alanlarında uzman kişiler bir araya geldi.

Çalıştayın öncesinde katılımcılar, Smyrna Agorası’nı Doç. Dr. Akın Ersoy’un rehberliğinde gezerek, alanın değerlerini ve önemini Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı’ndan dinlemenin keyfini yaşadılar.

Gezinin ardından ise proje faaliyetlerini şekillendirmek ve yön vermek üzere EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi (Tarihi Portekiz Sinagogu)’ne geçilerek “İçerik”, “Tasarım”, “Dijital Uygulamalar”, “İletişim” ve “Belgesel” ana başlıklarında eş zamanlı oturumlar gerçekleştirildi.

Oturumlarda, özellikle tarihi kent merkezinin kalbinde yer alan Smyrna Agorası’nın mekânsal olarak tarihi alandan ayrı ele alınmaması gerektiğine dikkat çekilirken, kent kimliğinde antik dönemden beri süregelen ve Agora’da izleri sürülebilen liman, ticaret, alışveriş, çok kültürlülük gibi unsurlara vurgu yapıldı.

Kültür ve Turizm Uzmanı Ahmet Yakup Erkılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nı temsilen yaptığı konuşmasında; Kültürel Miras Yaşıyor projesinin 100’ün üzerindeki başvurunun içinden seçilen 22 projeden biri olduğunu ve bu projenin Smyrna Agorası’nın hak ettiği bilinirliği ve takdiri kazanmasında önemli bir etki yaratacağını düşündüklerini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”ndan hibe desteği alınan projede, uluslararası alanda iş birliği geliştirilerek Smyrna Agorası’nın tanıtılması, alandaki ziyaretçi deneyiminin artırılması ve kültürel mirasın yorumlanmasına yönelik çeşitli araçlar geliştirilecek.

Mesela..

  • Bölge halkı, çocuklar, üniversite arkeoloji/kültürel miras bölümü öğrencileri ile kültürel miras alanında profesyonel olarak çalışanlar için eğitim programları oluşturularak, kültürel miras ve tarihi alan konusunda farkındalığı artırmak üzere İzmir’de hayata geçirilecek.
  • Smyrna Agorası’ndaki ziyaretçi deneyimini artırmaya ve ziyaretçi profilini çeşitlendirmeye yönelik olarak VR ve AR uygulamaları, çok dilli sesli rehber özelliği barındıran bir mobil uygulaması, tarihi alanla ilgili önemli bilgileri ve eğlenceli soruları içeren bir kiosk, Roma Dönemi maketi, fotoğraf çekim alanı gibi tanıtım araçları oluşturulacak. Ayrıca, Kemeraltı zanaatkarları ile çağdaş tasarımcılar bir araya getirilerek alana özgü hediyelik eşya tasarımları oluşturulacak.
  • Smyrna Agorası’nın bilinirliğini ve önemine dair farkındalığı artırmaya yönelik olarak da broşür, illüstratif harita, internet sitesi, belgesel film ve dijital oyun gibi tanıtım materyalleri hazırlanacak, aynı zamanda sosyal medya kampanyası yürütülecek. Oluşturulan tüm içerikler Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca olarak hazırlanacak.
  • Kültürel miras alanında çalışmalar yürüten İzmirli paydaşların proje süresince yürütülecek olan tanıtım ve miras yorumlama süreçlerine katılımını ve projenin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere iki çalıştay gerçekleştirilecek.
  • Proje ortaklarının bulunduğu İtalya’ya ve Yunanistan’a çalışma ziyaretleri düzenlenecek. Bu ziyaretlerde söz konusu eğitim programlarının içerikleri hazırlanacak; kültürel mirasın tanıtılmasına yönelik iyi uygulamalar, arkeolojik alanlarda AR, VR gibi teknolojik araçların kullanımı, dijital oyunlar vb. konu başlıklarında miras yorumlama üzerine konuların uzmanlarıyla birlikte çeşitli atölyeler gerçekleştirilirken, bu alanda iyi uygulamaların görülebileceği arkeolojik alanlar ziyaret edilecek.

x

Anlayacağınız..

İzmir’e yeni bir heyecan, yeni bir renk ve yeni bir tat daha katan Smyrna Agorası, bu çalışmalar ve desteklerle belli ki yıldızını epeyce parlatacak, kentin dünya çapındaki mekanlarından biri haline gelecek.

Emeği geçenlerin, katkı koyanların ellerine sağlık..

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00