Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Afganistan’daki gelişmeler giderek daha karmaşık ve çözülmesi zor bir aşamaya ilerliyor. ABD’nin Afganistan heyetinin yanı sıra iki komşu ülke olan Özbekistan ve Tacikistan ile yaptığı görüşmelerden çıkardığı yol haritası masayı daha da karıştıracak gibi gözüküyor.

Öncelikle şu tabloya dikkat çekmek lazım. Taliban şu an ülkenin yarısını (en az) ele geçirmiş durumda. ABD askerlerinin çekilmesi sürüyor. Dün de Kabil’in hemen üzerindeki en büyük ABD asker üssü boşaltıldı ve Afgan güçlerine teslim edildi. Bu yazıyı kaleme aldığımda muhtemelen Belh ve Cevizcan civarındaki birkaç ilçe daha kuşatılmış olabilir.

İşin en kritik yanı da psikolojik üstünlüğü eline geçiriyor olması. Burada 3 sebep sıralanabilir. Birincisi ABD’nin çekilmesiyle birlikte artık ülkenin Taliban’a terk edildiği algısının karşı koyma gücü yetersiz olan geniş kesimlerde yayılıyor olması. İkincisi Haziran başından bu tarafa 6 kez Afgan güvenlik güçlerinin Taliban saldırılarından kaçarak komşu ülkeler sığınması. Üçüncüsü de başta NATO olmak üzere komşu ülkelerin bu ilerleyişi durdurabilecek ciddi bir adım atmaması ya da kaos ve çatışmanın içerisine girmek istememeleri.

Türkiye’nin Mezar-ı Şerif başkonsolosluğu ülkenin kuzeyi için seyahat uyarısında bulundu. Faryab, Cevizcan, Kunduz hattında kontrol büyük ölçüde Taliban’da.

ABD’nin yol haritasına gelince…

Biden, ikili görüşmede Afganistan Devlet Başkanı Gani’ye 266 milyon dolarlık insani yardım ve 3.3 milyar dolarlık silah yardımı ile destekleme sözü verdi. Ancak bu bütçenin yeterli olup olmayacağı ve özellikle etkin kullanılıp kullanılmayacağı tartışmalı…

En kritik olanı ise ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Özbekistan Dışişleri Bakanı Kamilov ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin ile görüşmesiydi. Her iki görüşmenin de öncesi ve sonrasında kısa birer açıklama yapıldı. Ancak ismini vermek istemeyen bir yetkiliye göre ABD her iki ülkede de askeri, istihbari ve lojistik bir üs kurmak istiyor (Bloomberg’in dayandırdığı kaynaklar). Daha önce The New York Times ve The Wall Street Journal’da da benzer iddialar yer almıştı. Eğer gerçekleşirse ilgili ülkelere büyük miktarda ekipman desteği sağlanacak. Rusya ve Çin dengesi dikkate alındığında uzak bir ihtimal...

Bununla sınırlı değil elbette... Tüm Orta Asya ülkelerinden ülkelerine sığınmak isteyen Afganlar için kapılarını açmaları da bekleniyor. Bu sayının şu an yaklaşık 10 bin olduğu belirtiliyor.

Ayrıca ABD, Afganistan’da kaldığı 20 yıllık dönemde kendisine yardım eden, hizmet veren güvenlik, tercüman, şoför, inşaatçı vb insanlar için bir mülteci statüsü verilmesi gündemde. Hatta vize sürecinin sağlıklı tamamlanması için öncelikle Guam adasına alınmaları önerildi. Bu sayının da ilk aşamada 18 bine kadar çıkabilmesi mümkün.

Bu durum acil çözüm bekleyen halk için açık bir umutsuzluğun ve daha büyük bir iş çatışmanın işaretidir. Korkarım bu anlayışla ilerlenirse komşu ülkeler ve Orta Asya hızla bir göç tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tabii Türkiye de…

Ne dersiniz belki de bu isteniyor olamaz mı?

Dombra Türk tarihinin bilinen ilk müzik aletlerinden biri…

İlk duyduğumdan itibaren yüreğimi kabartan o eşsiz sesiyle dombranın hep ayırt edici bir yanı olmuştur benim için. Bir atın üzerinde rüzgarı ardınıza alabilirsiniz ya da büyük bozkırın derinliklerine yolculuk yapabilirsiniz dombra eşliğinde.

Mutlaka bir dombra dinletisini izlemelisiniz. O zaman fark etmek mümkün.

Dün Kazakistan’ın “Milli Dombra Günü” idi. Bir müzik aleti için milli gün ilan etmek her devlete nasip olmaz. Bu tarihe, müziğe, sanata olan saygının bir yansımasıdır. Ülkenin kurucu cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kararı ile ilan edilen bu milli gün çerçevesinde ülke genelinde kutlamalar yapılıyor. Dombra çalınması hızla yaygınlaşıyor. Artık gençler için bir sorumluluk haline gelmiş durumda. Millileşme sürecinde eşsiz bir araçsallık taşıyor.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbek ve yazarımız Kürşad Zorlu.
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbek ve yazarımız Kürşad Zorlu.

Bu çerçevede dün Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde eşsiz bir dinletiye şahitlik ettik. Türkiye’yi karış karış dolaşan Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbek’in öncülüğünde 50 dombracı bir araya geldiler. Grubun yöneticisi Elmira Şenduran gerçek bir emektar. Yıllardır sadece Kazakistan değil Türk dünyası müziklerini Türkiye’ye tanıtmak için çaba sarf ediyor. İzmir'den gelen Samsigül Cakupova'nın performansı harikaydı. Büyükelçi Saparbek'in oğlu Aron Saparbek'de dombra çalanlar arasındaydı.

Abzal Bey konserin açılışında şöyle söyledi: “Dombra Türk medeniyetinin çok güçlü bir müzik geleneği. Bu müziğin gücünün farkına sonradan varılmış ve bugün bile milyonlarca insan bu müziği duyduğunda derinden duygulanmaktadır. Türklerin eski müzik aletleri olan kopuz ve dombra Türkler arasında kutsal kabul edilmektedir. Kopuza bu bağlamda önemli bir rol biçilmektedir. Kopuzun iki telinin biri bir dünyayı ikincisi öbür dünyayı simgelemektedir."

Türkiye’de de dombraya ilgili artıyor ve artmalı da…

Ve Kültür Bakanlığı sanatçısı İrfan Gürdal’ın söylediği gibi bu örnek gün bizlere de örnek olmalı.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00