Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İLK fotoğraf Irak’tan, Şengal Dağı’ndan. (IŞ)İD’in zulmünden kaçıp Şengal Dağı’na sığınan Ezidilerin yardımına ilk olarak Suriye Rojava’dan YPG (Öcalan çizgisindeki PYD’nin askeri kolu) güçleri geldi. Ardından Kandil’den PKK/KCK’nın askeri kolu HPG mensupları. Amerikan uçaklarının civardaki bazı IŞİD hedeflerini bombalamasının ardından Amerikan özel kuvvetlerine bağlı 100’ü aşkın asker, yanlarında Amerikan devletinin uluslararası yardım kurumu olan USAID görevlileriyle birlikte Şengal Dağı’na ulaştı. Onlara peşmergeler de eşlik etti.

Bu fotoğraf, Ezidilerin peşmergeleri ve Amerikalıları geciktikleri için protesto ettikleri sırada çekildi. Gazetecilere göre ortadaki şapkalı sivil USAID yetkilisi, onunla halk arasında tercümanlığı bir YPG savaşçısı yapıyor, sırtı dönük silahlı diğer kişi de bir HPG savaşçısı.


İkinci fotoğraf yine Irak’tan, Mahmur’dan. (IŞ)İD, Şengal’le eşzamanlı olarak Mahmur kasabasını da ele geçirdi. Türkiye’den göçmenlerin yaşadığı Mahmur Kampı muhtemel (IŞ)İD saldırısına karşı boşaltıldı. Ardından peşmerge-HPG işbirliğiyle kent geri alındı. Bu fotoğraf, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesud Barzani’nin Mahmur ziyareti sırasında çekildi. Barzani’nin yanında, operasyonda HPG güçlerine komuta eden iki kişi var.

Üçüncü fotoğraf da Irak’tan, ama bu sefer Kerkük’ten. (IŞ)İD’in Kürt topraklarında saldırılarını artırması üzerine gözler petrol zengini bu kente çevrildi. Kerkük yönetiminde ağırlığı olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileri, destek için PKK/KCK’ya başvurdu. Bu fotoğrafta da görüldüğü gibi, Kandil’den gelen HPG’liler, Kerküklü Kürtler tarafından coşkuyla karşılandı.

Dördüncü fotoğraf Türkiye’den. Uzun uzun anlatmaya gerek yok: Kobani’ye destek için yola çıkan peşmergeler, geçtikleri her yerleşim biriminde yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı.

Bütün bu fotoğraflar bize (IŞ)İD tehdidinin Kürtler arasındaki anlaşmazlık ve rekabeti azaltıp mesafeleri kısalttığını gösteriyor. Anlaşılan bu tür fotoğraflar gelmeye devam edecek.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!