Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

14-16 Nisan tarihlerinde Washington’da ana merkezinde ekonomi ve maliye bakanımız Berat Albayrak’ın konuşmasının olacağı çok önemli bir toplantı var. ‘Back to Business’ sloganı ile Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından örgütlenen bu buluşma bir süredir tıkanma noktasına gelmiş iki ülke arası ilişkiyi ekonomi bazında ele alıp yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

İKİ TARAF DA İSTİYOR

Hem Amerikan tarafında hem de Türk tarafında şu ortak düşünce var; iki ülkenin de geri adım atmayacağı, atamayacağı bazı konular var. Bunlara gelinip tıkanıldığında, sadece bunlara konsantre olunduğunda aslında çözülebilecek olan ve iki ülkenin birlikte adım atabileceği hiç bir konuya da el atılamıyor. Bu durumun iki ülke arası ilişkiyi istenmeyecek derecede tıkadığı ve bozduğunda anlaşıyorlar. Bu yüzden 'işimize bakalım' sloganı altında ekonomik işbirliğini arttırıp sorunları daha çözülebilir duruma getirme beklentisi var burada. İki ülke açısından da çözülemez durumda olan bazı kritik sorunları hemen ele almak ve bilinen görüşleri karşılıklı tekrarlamak yerine ekonomi bazında yola çıkılıp diğerlerinin ele alınmasını biraz erteleme yoluna gidilebilir.

SÜREÇ BAŞKANLAR DÜZEYİNDE BAŞLATILDI

Konu hakkında benim konuştuğum Amerikan ve Türk kaynakları şu anda hiç olmazsa iki tarafta da birlikte yol alma arzusunun olduğu ve iki Başkan’ın telefon görüşmelerinden sonra konulan, ticaret hacmini 20 milyar dolardan 75 milyar dolara çıkarma hedefinin bir iyi niyet göstergesi olduğu söyleniyor.

Bahsettiğim toplantıda bu hedefe gitmek için bir yol haritasının çıkarılması beklentisi var.

'BAŞKANLAR HEMEN GÖRÜŞSÜN' ARZUSU

Ayrıca Washington’da nisan ayı içinde Başkan Erdoğan ile Trump’ın görüşeceği beklentisi de sıkça dile getiriliyor.

Amerikan tarafı Başkan Trump’ın Türkiye’yi ziyaret etmek için davet aldığını belirtiyorlar.

Orta ve uzun vadede bu ziyaretin mutlaka gerçekleşeceği de söyleniyor. İki ülke arası ilişkinin durumu ve sorunlar kısa vadede bir görüşme olmasını zorunlu kılıyor görüşü de ifade ediliyor. Bölgedeki sorunların önemini ve iki ülke arası ilişkinin olması gerektiği kadar iyi olmamasının iki ülkeye de zarar verdiğini düşünen Amerikan kaynakları iki Başkan’ın bir an önce görüşmesinin iyi olacağını vurguluyorlar.

WASHINGTON'DA BİR GÖRÜŞME AYARLANABİLİR

Başkan Trump’ın ilke olarak Türkiye’ye gitmeye istekli olduğunu belirten Beyaz Saray’a yakın kaynaklar ancak iç politik gelişmeler ve Başkan’ın zaman sorunları nedeniyle bu Türkiye ziyareti kısa vadede hemen gerçekleşmese de bu defa Başkan Erdoğan’ın Washington’a gelip Trump ile yüz yüze görüşmesinin düşünülmesi gerektiğini vurguluyorlar.

İş dünyasının bakışını da iyi bilen bu kaynaklar bu ziyaretin zamanlaması için en uygun ortamın 14-16 Nisan’daki toplantı olacağını söylüyorlar.

TRUMP INTERNATIONAL OTELİ'NDE BULUŞABİLİRLER

Başkan Erdoğan’ın bu toplantı için Washington’a gelmeye karar vereceği yolunda bir beklenti bulunuyor Washington’da. Bu Amerikan kaynakları eğer gelirse iki başkan toplantının yapılacağı Trump International Oteli'nde bile buluşup konuşabilir diyorlar.

Şu anda, söylemeliyim ki, ortada resmen alınmış bir karar bulunmuyor. Sadece bu buluşmanın olmasını isteyenler bir formül arayışındalar. Ben hem Amerikan hem de Türk tarafında bu buluşma için bir arzunun olduğunu anlıyorum bu yüzden bu yazdıklarımın olmaması için bir neden de gözükmüyor ortada. Bakalım neler olacağını yaşayıp göreceğiz.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!