Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin


Washington’da yönetime hakim olan evanjelik güç perde arkasında İsrail'in de bastırmasıyla bölgemizde çok tehlikeli sonuçlara varabilecek bir kararı almak aşamasında.


YİNE O ÖRGÜT DEVREDE


Bu kararın hızla alınması için devreye evanjelik neo-con'ların örgütü olan Foundation for the Development of Democracis (FDD) girdi; var gücüyle yönetim nezdinde uğraşıyor.


BU İLK KEZ OLUYOR


Sızmış olan bilgilere göre Amerika tarihinde ilk kez yönetim, bir başka ülkenin resmi ordusunu tümünden terörist örgüt olarak ilan etmeyi düşünüyor.
İran’ın Devrim Muhafızları gücünün terörist olarak ilan edilmesi durumunda buna İran’ın da Amerikan ordusunun tümünü terörist olarak ilan edip cevap vereceği biliniyor Washington’da. Karşılıklı böyle kararlar alındığı takdirde bunun bölgede neredeyse karşılıklı savaş ilan edilmiş olmasın benzer bir durum ortaya çıkacağını da biliyor buradaki yetkililer ama bu tehlikeli duruma rağmen yine de göze alıyorlar bunu ve çalışmalar kesintisiz sürüyor.


TÜRKİYE'Yİ TEHLİKEYE ATAR


Bu Türkiye’nin sınırlarında yepyeni, bir büyük savaş tehlikesi yaratmasının yanı sıra başka ciddi tehlikeler de içeriyor.
ABD, Devrim Muhafızlarını terörist ilan ederse bununla iş yapan herkese ve her ülkeye de yaptırımlar uygulayabilecek. İşin ucu buradan da Türkiye’ye dokunabilecek.


MUHAFIZLARIN ŞİRKETLERİ


İran’ın Devrim Muhafızları askeri güç olmanın yanı sıra aynı zamanda ülkenin önemli bir ekonomik gücünü de oluşturuyor. Yapılan hesaplamalara göre İran ekonomisinin yüzde 20’sini Devrim Muhafızları'nın kurduğu şirketler kontrol ediyor.
Onların kontrolü altında olan enerji sektörü gibi önemli bölümler de var.
Amerika’nın koymuş olduğu sert ambargonun dışında kalmış olan Türkiye, İran'la iş yapmayı sürdürüyor.
Ancak İran Devrim Muhafızları terörist ilan edilir ve yeni yaptırım tehditleri resmileşirse, İran ile iş yaparken Devrim Muhafızları'nın şirketleri ile iş yapıldığı taktirde Türkiye’ye de yaptırım gelmesi ihtimali doğacak. Ve Washington’daki Türkiye karşıtı birimlerin bunu seve seve yapmaya girişecekleri de biliniyor.
Bu nedenle seçim sonucu yüzünden içine kapanmış gibi gözüken Türkiye bu yeni tehdidi yakından takip etmeli ve kendisini koruyacak etkin adımları muhakkak atmalı.


İSRAİL'İN SEÇİMİ


Bugün İsrail’de yapılan seçimin sonucu da önemli ve dikkatle izlenmesi gerekiyor Ankara tarafından.
Son seçim öncesi ölçümlere göre Netanyhu’nun kaybetmesi olasıydı bu seçimi. Bu olduğu takdirde bölgede biraz rahatlama olması ihtimali de doğacak.
Washington’un kararını bu seçim soncuna bakarak alacağı da konuşuluyor burada.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!