Kemal Unakıtan, diğer sıfatıyla AK Parti’nin Kemal Ağabey’i bence gelmiş geçmiş en başarılı Maliye Bakanı’dır. Siyasi kimliği, icraatındaki üslubu, izlediği yöntemler elbette çok tartışıldı, çok eleştirildi. Geriye dönüp baktığımızda aklımızda ne kaldı? 2009 Mayıs ayından sonra hakkındaki tüm iddialar, tartışmalar bitti. Sahneden çekildi. Siyasete küstü adeta. “Neden, niçin?” sorusunu AK Parti’ye yakın olan arkadaşların tahlil etmesi gerekir. Belli ki kendi hukuklarında büyük bir kırılma yaşandı. O kısmı benim için karanlık ve fazla spekülatif.

Ancak 2000 krizi ve ardından koalisyon olan Ecevit hükümetinin almış olduğu radikal kararlarla şekillenen yeni ekonomik düzenin iyileşerek sürmesindeki katkısı inkâr edilemez. Mesela dönemin Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in elinden özelleştirmenin alınarak Unakıtan’a bağlanması sıradan bir gelişme değildi. Özelleştirmelere hız verilmesi gerekiyordu ve bu görevi hem geçmiş hem de ondan sonra gelenlerden daha başarılı bir şekilde yaptı.

1986-2002 yılına kadar özelleştirmelerin toplamı 8 milyar dolardı. Unakıtan’ın görevi bıraktığı (daha doğrusu tekrar bakan yapılmadığı) 2009 Mayıs ayına kadar yapılan özelleştirmenin tutarı 31 milyar dolar. 2009 yılından bu yana yapılan ise 18 milyar dolarlık özelleştirme. Rakamlar bu konuda ne kadar pratik ve başarılı bir bakanlık yaptığını gösteriyor.

Bir başka nokta... Onun döneminde sıkı bütçe uygulamaları (bakanların “Ödeneği artırın” baskılarına direnerek) gelenekleşmiştir. İki başarısının altını çizelim. İç borçlanma vadelerini 13-14 aydan 30-40 aylara uzatmayı başarmıştır. 2002 yılında her toplanan 100 liralık verginin 75 lirasının faiz ödemesine gittiğini hatırlatalım. Bugün bu oran yüzde 20’lere indiyse onun attığı adımların etkisi yadsınamaz. Ayrıca hızlı özelleştirmelerle bütçe açıklarını aşağıya çekmiş, faiz dışı fazlanın miktarını artırarak Türkiye’de altyapı yatırımları için gerekli finansmanın sağlanmasına önayak olmuştur.

Allah rahmet eylesin. Türkiye renkli bir siyasetçisini daha kaybetti. Umarım anılarını yazmıştır.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!