Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GEÇEN hafta yazımı son dakikada köşemden çıkarmak zorunda kaldım. Aslında önce yönetim uyardı. Haklı olabileceklerini düşünerek yazıyı geri çektim. Yazımda yasadışı yolla elde edilen bir telefon görüşmesinin küçük bir dökümü yer alıyordu. Konuşma, Başbakan Tayyip Erdoğan ile işadamı Remzi Gür arasında geçiyordu. Yazının özünde sadece bu konuşma yoktu. Bir başbakanın bile dinleniyor olmasının ürkütücülüğü ve biz vatandaşların ne kadar savunmasız olduğumuz, yazının anafikrini oluşturuyordu.
O gece Fatih Altaylı aradı. Konuştuk. İkna oldum ve yazımı geri çektim. Sonraki gün Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ ve nihayetinde bu grubun sahibi Turgay Ciner ile konuştum.
İşadamı Remzi Gür'ün, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a gönderdiği açıklamayı okuyunca, konuyu gündeme getirmek ve Ciner Yayın Grubu'nun tartışmamız sırasında beni ikna eden bir ilkesini sizinle paylaşmak istedim. İstedim ki siz de benim gibi bu ilkenin herkese ve her kesime aynı titizlikle uygulandığını denetleyin.

*

Ahmet Hakan, o gün yazısında söz konusu kaseti hatırlatarak, "Bir görüşme var, neden kimse ilgilenmiyor" demişti. Hakan, içeriğine dair hiçbir şey yazmadı ama özellikle AK Parti karşıtlarına yönelik kasetleri bazı medya kuruluşlarında ballandıra ballandıra yayınlayanların bu kaseti görmezlikten gelmesini eleştirdi.
Remzi Gür, bu kadarına bile sinirlenmiş ve özetle şu açıklamayı yollamış:
"Yapıldığı varsayılan telefon görüşmesini kayda alan, buna yardımcı olan, yayımlayan, yorumlayan herkes suç işlemektedir. Suç işlenerek haber yapılmaz. Bir konu hem haber, hem de kişilerin hak ve hukukunun ihlal edildiği suçların konusu olamaz..."
Gür, daha sonra kanun maddelerini aktarmış ve hangi maddenin özel hayatı koruduğunu, hangi maddelerin özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi durumunda devreye gireceğini aktarmış...

*

Bu kaset ve içeriği, Türk basınında yayınlanmadı. Halbuki çok uzağı değil, yakın geçmişi hatırlayın. Ortaya dökülen görüntülü veya sesli görüşmeler çarşaf çarşaf yayınlanmadı mı? Yayınlanmıyor muydu? Konu Başbakan olunca hatırlanan kanun, ilke, ahlak başkalarında önemsiz mi kalıyor? Geri çektiğim yazı biraz da buna tepkiydi.
Önce Altaylı anlattı: "Ne olursa olsun, yargıya intikal etmemiş, dava dosyalarına girmemiş, girmişse bile soruşturması tamamlanmamış, yasadışı elde edilen hiçbir bilgiyi, belgeyi yayınlamıyoruz. Söz konusu konuşmanın ses kaseti ve dökümleri bize de geldi. Asla yüz vermedik. Ve bu gazeteyi kurarken, kim olursa olsun bu ilkeyi uygulayacağımıza söz verdik. Ve bunu uygulayacağız. Senin yazında bu ilkemizi çiğneyen konuşma dökümü var..."
Benzer yaklaşımı Kenan Tekdağ ve Turgay Ciner de sergiledi.
Ben ikna oldum. Yazdığım bu gazetede konu Başbakan olduğunda, iktidar olduğunda değil, kim olursa olsun, özel hayatın gizliliğini koruyacak iradeyi gördüm. Bu iradenin kalıcı olmasını sağlamak, herkese uygulandığını denetlemek de en çok siz okurların görevi. Başka bir deyişle, Habertürk yayınlarında (gazete, televizyon ve internet) çifte standart görmeyeceğiz. Korunan ilkeler olacak, kişiler olmayacak... Başka bir deyişle, sadece bu ülkenin başbakanları ve güçlü adamları değil, güçsüz ve korumasız olanların da hakları bu grup tarafından korunacak, kişilik haklarını zedeleyecek haberlerden özenle kaçınılacak.

Hepimiz domuz gribiyiz!..

GRİP beni de yatağa çiviledi. Arada bir dışarı çıkıyorum ama böyle dönemde dinlenmek en iyisi. Sabah hastaneye uğradım. Verdikleri bilgiye göre, risk grubu içinde olan ve durumu ciddiyet gösteren grip vakalarının test sonuçları "hepimizin domuz gribi" ile tanıştığını veya tanışacağını gösteriyor.
Test sonuçlarına göre her 100 hastanın 60'ına bu virüs bulaşmış. Doktorum, "Korkmayın. Muhtemelen ben de bu virüsü kaptım ve atlattım. Bugünlerde bol bol sıvı ve vitamin takviyesi yapılmalı" dedi. Daha önce yazdım, sanırım milyonlarca kişi daha aşı olmadan bu virüse yakalanıp atlatacak. Korkarım aşılar da elde kalacak!

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!