MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye (milyonlarca insana) göre Kürt sorunu yok, terör sorunu var. Velev ki bu tespit doğru... Velev ki amaçları terör olan bir grup insan bu kimliği kullanarak kargaşa yaratıyor.
Yine de aklıma takılanları sizinle paylaşmak istiyorum.
İnsan hangi ırk ve hangi dine bağlı bir aileye sahip olacağını tercih edemiyor. Sizi kucağına alan ananız veya saçınızı okşayan babanızla dünyaya adım atıyorsunuz. Türk olarak, Kürt olarak vs... Ve her şeyden önce insan olarak doğuyorsunuz. Aslında insan olmak diye bir kimlik yok. Sizi tanımlayan şeylerin vazgeçilmez olanı etnik ve dini kimliğiniz.
Ananız ninnisini kendi dilinde söyler. Sizi severken kendi dilini kullanır ve siz de öğrenirsiniz.
Bir ülkede yaşıyorsunuz. Öyle dışarıdan falan gelmemişsiniz. Dedeniz, onun dedesi, onun da dedesi ve özetle atalarınız bu ülkede doğmuş, büyümüş, evlenmiş, tarla sürmüş, fabrikada çalışmış ve ölmüş.
Kendi etnik kimliğinizin baskın olacağı bir devlet kurmamış veya kuramamışsınız. Belki gücünüz yetmemiş, belki de sayınız... Ama yüzyıllardır anadilinizi yaşatmışsınız. Dünya değişmiş. Padişahlar gelmiş. İmparatorluklar kurulmuş. Din devletleri oluşmuş. Ardından da ulusal devlet anlayışı ve beraberinde demokrasi denen bir yönetim icat edilmiş (ya da sistem oraya evrimleşmiş). Tek kişiye dayalı iktidarlar dönemi geride bırakılmış. Savaşlar yaşanmış. Demokrasiler olgunlaşmış, bireylerin, etnik baskıdan, dini baskıdan, devletçi baskıdan korunmasına yönelik bilinç gelişmiş. Hukuk düzeni oluşmuş.

*

Şimdi...
Eğitimde, çoğunluk olduğu bölgede idarede kimliğiyle yer almak isteyenleri terörist mi saymalıyız...
"Kürt vatandaşlarımız terörle aralarına duvar örsün" deniliyor. Peki duvar örsün. Örmeli de... Ama kendisini Kürt diye tanımlayanlar, "Ya ben bu bayrağın altında yaşamak istiyorum. Bu memleketin her köşesi benim memleketim diyorum. Ama anadilde eğitim hakkı istiyorum" dediğinde bunları otomatik olarak terörist mi sayacağız?
Yoksa, "Bugün anadilde eğitim, yarın da toprak ister" mi diyeceğiz? Ya anadilde eğitim hakkı vermediğin için toprak isteyenler artarsa ne olacak?
Mesela (dese çok güzel olur) birisi, "Ne mutlu Türk'üm" demiyor diye bölücü mü sayılacak?
"Türk değilim" diyor, sen diyorsun ki: "Hayır sen Türk'sün." O diyor ki: "Değilim." Bu kez de "Sesini kıs ve otur" deniliyor. Bayrak bayrağın, ant andın ve Türklük de kimliğin (üst veya alt).
Kürt diyor ki: "Yapma etme güzel kardeşim. Bak bu topraklarda milyonlarca insan bu kimliği taşıyor. Kimliğini onurlu taşımak istiyor. Çocukları kendi dilini geliştirebilsin, unutmasın istiyor."
Şimdi birileri bu talebi gündeme getirince karşınızda duran şey terör sorunu mu oluyor, yoksa Kürt sorunu mu?
Kabul edin veya etmeyin. Bizim geleneksel devletçi yaklaşımımız asimilasyona dayalıdır. İyi bir özelliğimiz var. Etnik kökenine bakmadan herkesi birinci sınıf insan yerine koyarız. Ama tek bir şartımız var: Etnik kimliğin üzerinden siyaset yapmayacaksın, talepte bulunmayacaksın.
Deniliyor ki: "Türk kimliğini üzerine bir şal gibi ört. Altta ne olursan ol. Alt kimliğine karışanı da yakarım. Güven bana..."

*

İyi de şimdi bu yaklaşımın para etmediği, iş görmediği bir dönem yaşıyoruz. Peki ne yapacağız? Milyonlarca insanı sürecek miyiz? Öldürecek miyiz?
Ben de kimlik üzerinden ideolojik bir siyasal mücadele yapılsın istemiyorum. Ama yapıyorlar. "Yapmasan iyi olur" demek de yetmiyor.
Üstelik artık Kürt sorunu Ortadoğu'nun sorunu haline gelmişken. Ve üstelik bu ülkede askerlik yapan, vergi veren milyonlarca Kürt bu ülkenin asli unsuru olmak istiyorken, iyi kötü laik bir cumhuriyetin nimetlerinden faydalanmanın yararını görmüşken, devekuşu politikalarla gerçeği görmeyip çatışmayı körükleyen anlayışların bu memlekete faydası var mı?
Kürt sorunu yokmuş! Siz öyle zannedin...

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 7 yıl önce Türkler siz daglarimizda saklanirken bu topraklarin
    CEVAPLA
  • zekioku 7 yıl önce herşeyden önce 'türk' bir ırk adı değildir. bütün tarih boyunca kullanıldığı heryerde bir siyasi birliğin adı olmuştur. o nedenle üst kimliktir. cumhuriyeti kuranlar da bunun bilincinde olarak türkiye'de yaşayan halka 'türk milleti' demişlerdir. 'türk' isimli siyasi birliğin içinde olmak istememek, birliğin dışına çıkmak veya birliğin hakimi olmak güç ve irade ile mümkündür. bu tip girişimlerden en çok zararı girişimde bulunanlar görür. kazak, tatar, özbek, çerkez, kürt, vs. birer ırk adı olabilir ama 'türk' bütün bunalrın üstündeki birlik töresinin adıdır, üst kimliktir.
    CEVAPLA
  • ahmet_ 7 yıl önce ben de bir kürdüm ve anadilimde eğitim almak istiyorum.bunun terörle şiddetle ne alakası var. hem kürtler buranın en eski sahibi.türkler ise orta asyadan 13. yy da geldiler..ezilen sömürülen dili, tarihi, edebiyatı ve kimliği inkar edilen bir topluma yapılan bu zulüm hangi vicdana sığar..
    CEVAPLA
ÖNCEKİ YORUMLARI GÖSTER (8)