KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Moskova

Moskova, Rusya Federasyonu'nun başkenti konumunda olan şehridir. Nüfus olarak bakıldığında yaklaşık 18 milyonluk bir rakamla Rusya'nın en büyük şehri ünvanını taşımaktadır.

Doğu Avrupa'nın en önemli politik, ekonomik, kültürel ve bilim merkezlerinden olan Moskova'nın topraklarının tamamı Avrupa'da yer alır. Avrupa'nın en uzun tek başına ayakta kalan yapısı olan Ostankino Kulesi'ni ve Avrupa'nın en yüksek gökdeleni olan Federation Tower'ı barındırmaktadır.

Şehir, sırasıyla Moskova Knezliği, Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve şu anki Rusya Devleti'ne başkentlik yapmıştır. Rus kültürünün merkezi olarak kabul edilen Moskova şehri, birçok müze, tiyatro ve akademik kurumlara ev sahipliği yapar.

Aynı zamnada Rusya Devlet Başkanı'nın çalışma alanı olarak bilinen Moskova Kremlini, yine Moskova şehrinde yer alır. Dünya Mirası listesine giren Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova'da bulunmaktadır.

Şehir, transit ulaşım ağı olarak yaygın bir sisteme sahiptir. 4 adet uluslararası havalimanı, 9 adet demiryolu istasyonu, sayısız tramvay, monorail ve dünyanın en derin yer altı hızlı taşıma sistemi Moskova'da bulunmaktadır.  Ayrıca Moskova Metrosu zengin mimarisi ve 200'ü aşkın istasyonu ile şehrin simgesel noktalarından biri haline gelmiştir.

Moskova Haberleri

 • Geçmişten bugüne: Angela Merkel ve Vladimir Putin

  Dünya, 20 Ağustos 2021

  Geçmişten bugüne: Angela Merkel ve Vladimir Putin

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü Moskova’da görüşmeye hazırlanıyor. İkilinin görüşme gündemini büyük ölçekte Afganistan'da ortaya çıkan kriz, Ukrayna meselesi ve Rusya’nın muhalif politikacısı Navaly oluşturacak. Avrupa’nın en karmaşık ilişkisi ve aynı zamanda ikilisi, derin yol ayrımlarına rağmen, 15 yıllık gergin ilişkilerini asla koparmadı. İkilinin geçmişten bugüne basına yansıya görüntüleri ikilinin hem gergin hem de kopamayan ilişkilerinin belki de en önemli tanıklığıydı. Almanya'nın SG gazetesi, Merkel'in veda turu öncesi, ‘‘Küresel sahnede başka hiçbir politikacı, bu ikisi kadar uzun bir süredir kötü geçinmekte bu kadar iyi olmamıştı." ifadesini kullandı...

 • Moskova'da bazı kısıtlama kuralları kaldırıldı

  Dünya, 19 Temmuz 2021

  Moskova'da bazı kısıtlama kuralları kaldırıldı

  Rusya'nın başkenti Moskova'da, Covid-19'a karşı uygulanan bazı tedbirlerin kaldırılması yönünde alınan karar yürürlüğe girdi.

 • Moskova’da en sıcak gün

  Dünya, 23 Haziran 2021

  Moskova’da en sıcak gün

  Rusya’nın başkenti Moskova’da hava sıcaklığı 34,7 dereceyi buldu. Başkent Moskova’da kaydedilen derecenin 120 yılın en yüksek haziran sıcaklığı olduğu tespit edildi.

  Moskova'da mutasyon alarmı: Daha agresif ve hızlı!

  Dünya, 18 Haziran 2021

  Moskova'da mutasyon alarmı: Daha agresif ve hızlı!

  Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kentte koronavirüs salgının kötüye gittiğini belirterek, "Şu anda Moskova’da geçen yıl uğraştığımız Çin’den gelen virüs yerine daha agresif ve hızlı yayılan bir mutasyonla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı

  Moskova'dan Covid-19 aşısı kararı

  Dünya, 16 Haziran 2021

  Moskova'dan Covid-19 aşısı kararı

  Moskova yönetimi, hizmet sektöründe çalışanların yüzde 60’ı için Covid-19 aşısı olmayı zorunlu kılacak.

 • Rus turist geç gelecek!
 • Rusya ve ABD arasında yaptırım görüşmeleri devam edecek

  Dünya, 22 Nisan 2021

  Rusya ve ABD arasında yaptırım görüşmeleri devam edecek

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'nın sınır dışı etmek istediği 10 diplomatın ismini ABD'ye ilettiğini ancak Amerikalı diplomatların Moskova'da bu konudaki görüşmelere devam edeceğini söyledi

 • Moskovalılar ile buluştu

  Kültür-Sanat, 26 Şubat 2021

  Moskovalılar ile buluştu

  Yunus Emre Enstitüsü, Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği, Ercan Kesal, Ayça Damgacı ve Tansu Biçer'in başrollerini paylaştığı 'Yozgat Blues'u Moskovalı sinemaseverlerle buluşturdu

  Tartışma yaratmıştı: Stalin Döner kapatıldı!

  Dünya, 13 Ocak 2021

  Tartışma yaratmıştı: Stalin Döner kapatıldı!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da açılan Stalin Döner adlı büfe, tepkiler üzerine bir gün sonra kapatıldı.

  Moskova'da kritik Karabağ zirvesi başladı!

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Moskova'da kritik Karabağ zirvesi başladı!

  Rusya başkenti Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan lideri Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın görüşmesi başladı. Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya lideri Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Moskova’da görüşmek için Erivan’dan hareket edeceği muhaliflerin protestolarıyla karşılaştı

 • İran'dan Karabağ'daki ateşkesle ilgili açıklama!

  Dünya, 10 Ekim 2020

  İran'dan Karabağ'daki ateşkesle ilgili açıklama!

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moskova'da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında ilan edilen ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

 • Rusya'da şüpheli çantadan pizza çıktı!

  Dünya, 22 Temmuz 2020

  Rusya'da şüpheli çantadan pizza çıktı!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da şüpheli siyah bir çanta panik yarattı. Bomba imha ekipleri tarafından patlatılan çantanın içinden pizza çıktı.

 • 3 gün öncesinden hazırlanıldı

  Kültür-Sanat, 12 Temmuz 2020

  3 gün öncesinden hazırlanıldı

  Hülya Avşar, 'Berlin in Berlin'deki mastürbasyon sahneleri nedeniyle Türkiye'de tepki çekse de bir oyuncu ve kadın olarak genç yaşta dul kalıp töreler gereği hayatını merhum eşinin ailesine bakarak geçirmek zorunda kaldığı için kadınlığını yaşayamayan, cinsel açlık çeken hemcinslerinin dramını anlatma sorumluluğuyla sonuna kadar filmin arkasında durdu. 12 Temmuz 1993'te Moskova Film Festivali'nde kazandığı En İyi Kadın Oyuncu' ödülü, Avşar'ın 'Dilber'i ne ölçüde etkili yorumladığının göstergelerinden biri oldu. Mehmet Çalışkan, Habertürk 'Haftanın Portresi'nde, 'Berlin in Berlin'in çekim hikâyesini derledi

  Moskova'da koronavirüse karşı yeni kararlar!

  Dünya, 27 Mayıs 2020

  Moskova'da koronavirüse karşı yeni kararlar!

  Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada, Moskova'da sokağa çıkma kısıtlamasının 14 Haziran'a kadar devam edeceğini belirtti. Sobyanin'in şehirde tedbirlerin gevşetilmesinde ikinci aşamaya geçmek üzere imzaladığı karara göre, Moskova'da 1 Haziran'dan itibaren 65 yaş üstü dahil herkes izin almadan haftanın 3 günü sabah saat 09.00'dan akşam saat 21.00'e kadar sokaklarda ve parklarda gezebilecek.

  Moskova'da rehine krizi!

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  Moskova'da rehine krizi!

  Rusya’da kimliği belirsiz bir kişinin bankaya girerek çalışanları rehin aldığı bildirildi. Bankayı patlatmakla tehdit eden soyguncu, polis tarafından gözaltına alındı

 • Moskova'dan kritik karar: Kurallar esnetiliyor

  Dünya, 22 Mayıs 2020

  Moskova'dan kritik karar: Kurallar esnetiliyor

  Rusya'nın başkenti Moskova'da 25 Mayıs'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle getirilen karantina uygulamasının gevşetileceği duyuruldu.

 • Moskova Belediye Başkanı: Şehirdeki gerçek hasta sayısı 300 bin

  Dünya, 07 Mayıs 2020

  Moskova Belediye Başkanı: Şehirdeki gerçek hasta sayısı 300 bin

  Rusya'nın başkenti Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasta sayısının yaklaşık 300 bin olduğunu söyledi.

 • Moskova'da kent merkezinde patlama!

  Dünya, 09 Nisan 2020

  Moskova'da kent merkezinde patlama!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da kent merkezine yakın bir bölgede bulunan binada patlama meydana geldiği bildirildi

  Rusya'da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor!

  Dünya, 07 Nisan 2020

  Rusya'da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor!

  Rusya'da son 24 saatte 1154 yeni koronavirüs vakası tespit edildiği, toplam can kaybı sayısının ise 58'e yükseldiği ifade edildi