KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Moskova

Moskova, Rusya Federasyonu'nun başkenti konumunda olan şehridir. Nüfus olarak bakıldığında yaklaşık 18 milyonluk bir rakamla Rusya'nın en büyük şehri ünvanını taşımaktadır.

Doğu Avrupa'nın en önemli politik, ekonomik, kültürel ve bilim merkezlerinden olan Moskova'nın topraklarının tamamı Avrupa'da yer alır. Avrupa'nın en uzun tek başına ayakta kalan yapısı olan Ostankino Kulesi'ni ve Avrupa'nın en yüksek gökdeleni olan Federation Tower'ı barındırmaktadır.

Şehir, sırasıyla Moskova Knezliği, Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve şu anki Rusya Devleti'ne başkentlik yapmıştır. Rus kültürünün merkezi olarak kabul edilen Moskova şehri, birçok müze, tiyatro ve akademik kurumlara ev sahipliği yapar.

Aynı zamnada Rusya Devlet Başkanı'nın çalışma alanı olarak bilinen Moskova Kremlini, yine Moskova şehrinde yer alır. Dünya Mirası listesine giren Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova'da bulunmaktadır.

Şehir, transit ulaşım ağı olarak yaygın bir sisteme sahiptir. 4 adet uluslararası havalimanı, 9 adet demiryolu istasyonu, sayısız tramvay, monorail ve dünyanın en derin yer altı hızlı taşıma sistemi Moskova'da bulunmaktadır.  Ayrıca Moskova Metrosu zengin mimarisi ve 200'ü aşkın istasyonu ile şehrin simgesel noktalarından biri haline gelmiştir.

Moskova Haberleri

 • Rusya'da şüpheli çantadan pizza çıktı!

  Dünya, 22 Temmuz 2020

  Rusya'da şüpheli çantadan pizza çıktı!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da şüpheli siyah bir çanta panik yarattı. Bomba imha ekipleri tarafından patlatılan çantanın içinden pizza çıktı.

 • 3 gün öncesinden hazırlanıldı

  Kültür-Sanat, 12 Temmuz 2020

  3 gün öncesinden hazırlanıldı

  Hülya Avşar, 'Berlin in Berlin'deki mastürbasyon sahneleri nedeniyle Türkiye'de tepki çekse de bir oyuncu ve kadın olarak genç yaşta dul kalıp töreler gereği hayatını merhum eşinin ailesine bakarak geçirmek zorunda kaldığı için kadınlığını yaşayamayan, cinsel açlık çeken hemcinslerinin dramını anlatma sorumluluğuyla sonuna kadar filmin arkasında durdu. 12 Temmuz 1993'te Moskova Film Festivali'nde kazandığı En İyi Kadın Oyuncu' ödülü, Avşar'ın 'Dilber'i ne ölçüde etkili yorumladığının göstergelerinden biri oldu. Mehmet Çalışkan, Habertürk 'Haftanın Portresi'nde, 'Berlin in Berlin'in çekim hikâyesini derledi

 • Moskova'da koronavirüse karşı yeni kararlar!

  Dünya, 27 Mayıs 2020

  Moskova'da koronavirüse karşı yeni kararlar!

  Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada, Moskova'da sokağa çıkma kısıtlamasının 14 Haziran'a kadar devam edeceğini belirtti. Sobyanin'in şehirde tedbirlerin gevşetilmesinde ikinci aşamaya geçmek üzere imzaladığı karara göre, Moskova'da 1 Haziran'dan itibaren 65 yaş üstü dahil herkes izin almadan haftanın 3 günü sabah saat 09.00'dan akşam saat 21.00'e kadar sokaklarda ve parklarda gezebilecek.

  Moskova'da rehine krizi!

  Dünya, 23 Mayıs 2020

  Moskova'da rehine krizi!

  Rusya’da kimliği belirsiz bir kişinin bankaya girerek çalışanları rehin aldığı bildirildi. Bankayı patlatmakla tehdit eden soyguncu, polis tarafından gözaltına alındı

  Moskova'dan kritik karar: Kurallar esnetiliyor

  Dünya, 22 Mayıs 2020

  Moskova'dan kritik karar: Kurallar esnetiliyor

  Rusya'nın başkenti Moskova'da 25 Mayıs'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle getirilen karantina uygulamasının gevşetileceği duyuruldu.

 • Moskova Belediye Başkanı: Şehirdeki gerçek hasta sayısı 300 bin

  Dünya, 07 Mayıs 2020

  Moskova Belediye Başkanı: Şehirdeki gerçek hasta sayısı 300 bin

  Rusya'nın başkenti Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasta sayısının yaklaşık 300 bin olduğunu söyledi.

 • Moskova'da kent merkezinde patlama!

  Dünya, 09 Nisan 2020

  Moskova'da kent merkezinde patlama!

  Rusya'nın başkenti Moskova'da kent merkezine yakın bir bölgede bulunan binada patlama meydana geldiği bildirildi

 • Rusya'da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor!

  Dünya, 07 Nisan 2020

  Rusya'da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor!

  Rusya'da son 24 saatte 1154 yeni koronavirüs vakası tespit edildiği, toplam can kaybı sayısının ise 58'e yükseldiği ifade edildi

  Moskova'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  Dünya, 30 Mart 2020

  Moskova'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  Rusya’da korona virüs salgınından en çok etkilenen Moskova’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • Libya Başbakanı Rusya dönüşü İstanbul'da

  Dünya, 14 Ocak 2020

  Libya Başbakanı Rusya dönüşü İstanbul'da

  Libya'da bir ateşkes anlaşması imzalanması için General Hafter ile Moskova'da bir araya gelen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz Es-Sarrac, yaşanan krizin ardından İstanbul'da mola verdi. Serrac ABD Ankara Büyükelçisi Satterfield ile görüştü

 • Moskova'da kritik Libya toplantısı başladı!

  Dünya, 13 Ocak 2020

  Moskova'da kritik Libya toplantısı başladı!

  Son dakika! Rusya'nın başkenti Moskova'da Libya konulu toplantı başladı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Akar ve Rus mevkidaşları katılıyor

 • Moskova'dan Libya açıklaması

  Dünya, 24 Aralık 2019

  Moskova'dan Libya açıklaması

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya krizine yönelik temasların sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı

  Moskova'yı kana bulayacaklardı

  Dünya, 14 Aralık 2019

  Moskova'yı kana bulayacaklardı

  Rusya'nın başkenti Moskova'da okul ve karakollara silahlı saldırı hazırlığındaki beş kişilik DEAŞ hücresi, Rus istihbarat servisi FSB'nin düzenlediği operasyonla çökertildi.

  İneklere VR'la sanal çayır

  Dünya, 26 Kasım 2019

  İneklere VR'la sanal çayır

  Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte ineklerin süt kalitesini artırmak için sıradışı bir yönteme başvuruldu. Sanal gerçeklik (VR) gözlüğü takılan ineklere yaz aylarında çekilen bir çimenliğin görüntüleri izlettirildi. Duygusal düzeyde iyileşme gösteren ineklerin süt verimi ve kalitesinde artış gözlendi.

 • Rusya'dan PKK'ya darbe

  Dünya, 22 Kasım 2019

  Rusya'dan PKK'ya darbe

  Rusya'da yargı, terör örgütü PKK/YPG yanlısı, 'Beritan' adlı kadın derneğini, siyasi faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle kapatma kararı aldı.

 • Uçaklar pistte birbirlerine takıldı

  Dünya, 16 Kasım 2019

  Uçaklar pistte birbirlerine takıldı

  Rusya'nın başkenti Moskova'daki Şeremetyevo Havalimanı'nda pistte ilerleyen iki uçağın kanatları birbirlerine takıldı. Pilotların durumu fark etmesi üzerine hafif hasarla atlatıldı.

 • Dünyanın 'yeni' en güzel kızı

  Yaşam, 18 Ekim 2019

  Dünyanın 'yeni' en güzel kızı

  Rusya'nın Moskova kentinde yaşayan 6 yaşındaki Alina Yakupova annesinin sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraf sayesinde ünlü oldu. Şimdiden pek çok modellik teklifi alan Alina, dünyanın 'yeni' en güzel kızı olarak tanınmaya başladı

  Lavrov: ABD, Moskova ve Pekin'i kavga ettirmek için çabalıyor

  Dünya, 20 Eylül 2019

  Lavrov: ABD, Moskova ve Pekin'i kavga ettirmek için çabalıyor

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Rusya ile Çin’i kavga ettirmek için çaba gösterdiğini belirtti.