KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Washington

Washington, Amerika Birleşik Devletleri'nin Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alan bir şehirdir. Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olan Washington, kendi başına bir eyalet olmamakla birlikte hiçbir eyalete bağlı değildir. Washington şehri, direkt olarak devlete bağlıdır.

Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi, Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi kurumlar Washington şehrinde yer almaktadır. Washington şehrinde belediye başkanı vardır ancak vali yoktur. Şehri kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır.

Bu özellikleri doğrultusunda, Washington, dünyada başka bir örneği olmayan statüdedir. Washington'da yaşayan vatandaşların 1961 yılında Anayasa'nın 23'üncü maddesinde yapılan değişikliğine kadar Başkan seçimlerinde de oy hakkı bulunmuyordu.

 

Washington Haberleri

 • Washington'da korkulan olmadı, 4 Mart sakin geçti

  Dünya, 05 Mart 2021

  Washington'da korkulan olmadı, 4 Mart sakin geçti

  ABD'de aşırı sağcı grupların "eski Başkan Donald Trump'ın yeniden başa geçeceği" iddiasıyla işaret ettiği 4 Mart, beklenenden sakin geçti.

 • ABD'de Başkanlık Yemin Töreni öncesi eşi görülmemiş tedbirler!

  Dünya, 17 Ocak 2021

  ABD'de Başkanlık Yemin Töreni öncesi eşi görülmemiş tedbirler!

  ABD'de seçim sürecinde yaşanan gerginlikler ve 6 Ocak'ta yaşanan şiddet olayları sonrasında 20 Ocak'ta gerçekleşecek Başkanlık Yemin Töreni için eşi görülmemiş güvenlik tedbirleri alındı. Pentagon Washington'daki yemin töreninde 25 bin tam teçhizatlı Ulusal Muhafız askerinin görev alacağını duyurdu

 • Washington'da yemin töreni seferberliği!

  Dünya, 12 Ocak 2021

  Washington'da yemin töreni seferberliği!

  ABD'de yeni başkan Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreninde çıkacak muhtemel olayları önlemek için başkent Washington'daki Ulusal Muhafız sayısının 15 bine çıkarılabileceği bildirildi.

  Washington'da Ulusal Muhafız tartışması!

  Dünya, 07 Ocak 2021

  Washington'da Ulusal Muhafız tartışması!

  Washington Belediye Meclisi, Pentagon'un Ulusal Muhafızların ABD Kongresinde yaşanan olaylara müdahale etmesi taleplerini reddettiği iddiasında bulundu. Pentagon ise Belediyenin Ulusal Muhafızların aktifleştirilmesi taleplerini onaylandığını açıkladı.

  Çelik'ten ABD'deki olaylara ilişkin paylaşım

  Dünya, 07 Ocak 2021

  Çelik'ten ABD'deki olaylara ilişkin paylaşım

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Kongre binasının Trump destekçileri tarafından baskına uğramasına yönelik, "ABD'de yaşanan olaylarda seçim sonuçlarını tanımayıp şiddete başvuran protestolar yanlış ve hukuksuzdur. Demokratik süreçlerin üstünlüğüne karşı çıkmak meşru değildir. Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir. Herkesi demokratik değerlere saygılı olmaya davet ediyoruz." dedi

 • Washington'da karşıt gruplar birbirine girdi

  Dünya, 14 Aralık 2020

  Washington'da karşıt gruplar birbirine girdi

  ABD'nin başkenti Washington'da ABD Başkanı Donald Trump'a destek eylemleri sırasında karşıt görüşlü gruplar arasında kavga çıktı.

 • ABD'nin başkenti Washington karıştı!

  Dünya, 13 Aralık 2020

  ABD'nin başkenti Washington karıştı!

  ABD'de Başkan Donald Trump'a destek eylemleri sırasında karşıt görüşlü gruplar arasında kavgalar çıktı. Cuma akşamından itibaren Washington sokaklarında toplanmaya başlayan Trump destekçileri ile solcu Antifa (Antifaşist Hareketi) ve Siyahlar'ın Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter-BLM) hareketi mensupları birbirine girdi. Olaylar sırasında bir kişinin bıçaklandığı belirtilirken birçok kişi gözaltına alındı

 • Trump destekçilerinden Washington'da ikinci gösteri!

  Dünya, 12 Aralık 2020

  Trump destekçilerinden Washington'da ikinci gösteri!

  ABD başkanlık seçimi Seçiciler Kurulu oylamasından önce Başkan Donald Trump'ın destekçileri, ikinci kez başkent Washington DC'de gösteri yapacaklar.

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi değişti!

  Dünya, 08 Aralık 2020

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi değişti!

  Son dakika... Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan getirildi

  Washington'da Türk Kahvesi Günü

  Dünya, 04 Aralık 2020

  Washington'da Türk Kahvesi Günü

  ABD'nin başkenti Washington D.C'nin Belediye Başkanı Muriel Bowser, Türk kahvesinin bilinirliğini artırmak ve kahve seven toplumları birbirine yakınlaştırmak amacıyla kurulan Turkish Coffee Lady Vakfının girişimiyle 5 Aralık'ı ''Dünya Türk Kahvesi Günü'' ilan etti

 • Trump için yürüdüler

  Dünya, 14 Kasım 2020

  Trump için yürüdüler

  ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimleri ile ilgili tartışmalar sürerken Trump taraftarları, seçimlerin çalındığını iddia ederek “Milyon MAGA (Make Amerika Great Again-Amerika'yı Yeniden Büyük Yap) yürüyüşü” adı altında Trump’a desteğini gösterdi. Başkan Trump'ın seçimin çalınmasına tahammül edilemeyeceğine yönelik paylaşımına Twitter tarafından uyarı etiketi konuldu. Trump bir başka paylaşımında da "Biz kazanacağız" dedi. Gösterilerde Trump destekçisi bazı gruplarla, Siyahların Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter-BLM) ve Antifa gibi gruplar Beyaz Saray'a yakın bölgelerde karşı karşıya geldi. Olaylarda yarananlar oldu

 • Washington'daki mağazalarda seçim sonrası için güvenlik önlemi

  Dünya, 02 Kasım 2020

  Washington'daki mağazalarda seçim sonrası için güvenlik önlemi

  ABD'de salı günü yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde başkent Washington'daki mağazalar güvenlik önlemlerini artırdı.

 • Washington'da Türk şerif!

  Dünya, 22 Ağustos 2020

  Washington'da Türk şerif!

  Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Virginia eyaletine bağlı Başkent Washington yakınlarında bulunan tarihi 145 senelik Falls Church şehrinin Şerif Departmanı’nın başındaki isim Türk kökenli Amerikalı Metin ‘Matt’ Çay oldu.

  Dışişleri'nden 'Atatürk heykeline saldırı' açıklaması

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Dışişleri'nden 'Atatürk heykeline saldırı' açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin başkenti Washington'da, Türk büyükelçilik konutu önündeki Atatürk heykeline yönelik saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Aksoy, Bu menfur eylemin failleri hakkında soruşturma başlatılması için Washington Büyükelçiliğimiz tarafından ABD makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmıştır" dedi.

  Washington'da kölelik yanlısı generalin heykeli ateşe verildi!

  Dünya, 20 Haziran 2020

  Washington'da kölelik yanlısı generalin heykeli ateşe verildi!

  ABD'nin başkenti Washington DC'de ırkçılık karşıtı bir grup gösterici, kölelik yanlısı Amerikan Konfedere Devletleri Generali Albert Pike'ın heykelini devirerek ateşe verdi.

 • Bağdat ve Washington anlaştı: Irak'ta ABD askeri sayısı azaltılacak

  Dünya, 12 Haziran 2020

  Bağdat ve Washington anlaştı: Irak'ta ABD askeri sayısı azaltılacak

  Bağdat ve Washington yönetimleri önümüzdeki aylarda Irak'taki ABD askeri varlığının azaltılması konusunda anlaşmaya vardı.

 • Trump'tan Washington Belediye Başkanı'na tepki!

  Dünya, 06 Haziran 2020

  Trump'tan Washington Belediye Başkanı'na tepki!

  ABD Başkanı Trump, başkent Washington DC Belediye Başkanı Bowser'a, "Fena halde beceriksiz" ve "Washington DC gibi önemli bir şehri yönetecek kadar yetkin değil" ifadeleriyle yüklendi.

 • Washington'daki gösterilerde tansiyon düştü

  Dünya, 05 Haziran 2020

  Washington'daki gösterilerde tansiyon düştü

  ABD'nin başkenti Washington DC'de, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesine yönelik düzenlenen gösteriler devam ediyor.

  Pentagon, Washington yakınlarındaki kuvvetlerini geri çekiyor!

  Dünya, 03 Haziran 2020

  Pentagon, Washington yakınlarındaki kuvvetlerini geri çekiyor!

  ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), ülkedeki protesto ve şiddet olayları üzerine başkent Washington yakınlarındaki üslere konuşlandırdığı askerleri geri çekeceği bildirildi. Öte yandan ülkede, dün akşamdan itibaren 100 bin Ulusal Muhafız aktif hale getirilerek, valilerin emrine verilmişti.