Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

"Su Yüzünde Sanat" kitabının tanıtımı gerçekleştirildi
- Sanatın suya yansıması 'ebru'ya dair en kapsamlı kitap

(Fotoğraflı)

Mustafa Biçer
İSTANBUL (İHA) - 'Ebru' sanatına dair geniş kapsamlı bilgilerin yer aldığı "Su Yüzünde Sanat" kitabının tanıtımı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından gerçekleştirildi.
Sanatın suya yansıması olan 'Ebru' sanatına dair geniş kapsamlı bir kitap çıktı. "Su Yüzünde Sanat" kitabının tanıtımı Üsküdar Fikir Sanat Merkezi'nde, eski adıyla Burhan Felek Köşkü'nde yapıldı.
Tanıtımda, şimdiye kadar ebru sanatı adına yapılmış en kapsamlı kitap olduğu kabul edilen Su Yüzünde Sanat'a ve yazım aşamasına dair bilgiler aktarıldı. Ebru sanatının tanımına, tarihçesine, yapım sürecine ve dünyadaki yansımalarına değinildi. Sanatkârlar, yaptıkları çeşitli açıklamalarla hem kitaba hem de ebru sanatına has önemli noktaları davetliler ile paylaştı. Bu topraklarda yaşayan herkesin bu sanatın sahibi olduğu belirtildi.
Programa katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Biliyorsunuz, suya ruh üfleme sanatıdır ebru. Üsküdar ise ebru sanatının başkentidir. Nitekim ebru denilince ilk akla gelen hocalarımız buranın insanıdır. Hatta ilçemizin Ebruşehir diye bir namı bile var" dedi.

"Kütlesi gibi konu itibarıyla da ağır bir kitap"
Klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkmanın, bu nevi sanatsal faaliyetlere imkân vermenin ne kadar anlamlı ve önemli olduğundan bahseden Başkan Hilmi Türkmen, ebru hocalarına da ayrı ayrı teşekkürlerini sundu. En büyük eserin, ebru ve ebru gibi sanatları layıkıyla devam ettirecek talebeler yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.
Başkan Türkmen, "Kadim sanatlardan ebrunun, gelecek nesillere aktarılması adına bu eser bir köprü işlevi görecek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Kitabı alıp eve götürünceye kadar kollarınız biraz yorulacak ama odanıza girip okumaya başlayınca hafifliği hissedeceksiniz" dedi.
Gecenin sonunda katılımcılara ebru eserlerinin olduğu kitap dağıtıldı.
(MB-HB-BA-Y)

20.12.2017 09:13:06 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.