Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Öğrenciler evlerinden ve sokaklardan 2 ton atık topladı
- 2 ton atığı okulun bahçesine getirdiler
- Öğrenciler, Geri Dönüşüm kapsamında topladıkları 2 ton atığı belediye ekiplerine teslim etti

(Fotoğraflı)

Mustafa Biçer
İSTANBUL (İHA) - Üsküdar'da bulunan Yavuztürk İlkokulu öğrencileri geri dönüşümün önemine dikkat çekmek amacıyla evlerinden ve sokaklardan topladıkları 2 ton atık malzemeyi okullarının bahçesine getirerek belediye ekiplerine teslim etti.
Üsküdar Belediyesi, atık toplamaya teşvik etmek amacıyla "Çevre ve Dönüşüm" projesi kapsamında yarışma düzenledi. Proje kapsamında öğrenciler bir haftalık süreçte evlerinde ve sokaklarında topladıkları 2 ton atık malzemeyi okul bahçesine getirdi. Okulu ziyaret eden ve program kapsamında düzenlenen seminere katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen gördüğü tablodan çok mutlu olduğunu söyleyerek öğrencilere teşekkür etti.
Yavuztürk İlkokulu'nda Türkiye'de hiç örneği olmayan bir projeyi başlattıklarını belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Doğa dostu çocuklarımızla daha yeşil bir Türkiye nasıl olur. İşte bu çalışma ile olur. Çocuklarımız evlerinde anneleri, babaları ile ayrıştırabilen, dönüştürülebilen malzemeleri ayrı bir çöp kovasında biriktirdiler ve okullarına getirdiler. Biz bir yarışma yaptık. Bu yarışmada en çok ayrıştırabilen çöpü getirebilen çocuklarımız, sınıflarımız birinci ilan edeceğiz dedik ama baktık ki birinciyi seçemiyoruz, bu okulu komple şampiyon okul ilan ettik. Bu çöpleri biz hemen değerlendireceğiz" dedi.
Yavuztürk İlkokulu Müdürü Murat Özgen, "Bu projeyi Üsküdar Belediyemiz ile ortak yaptık. Biz 2015 yılında da İstanbul ilinde en çevreci okul seçilmiştik. Onun bir devamı olarak bu projeyi yaptık. Artık okulumuza bir çevreci olma durumu geleneksel hale geldi. İnşallah bunu sürdürebilir hale getireceğiz ve devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Proje kapsamın atık toplayan 4'üncü sınıf öğrencisi Rukiye Şahin, "Burada okulumuzda çöp konteyneri düzenlemesi yaptık. Hilmi Başkan geldi konferans salonuna geldi, bizimle buluştu. Biz de evimizdeki tüm atıkları bahçeye sıraladık. Bunları temizlikçiler alıp geri dönüşüme götürecek" ifadelerini kullandı.
(HB-BA-Y)

17.01.2018 12:31:29 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.