Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk: "Sosyal medyada asılsız paylaşımlar yapıyoruz"

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (İHA) - Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk, sosyal medyada ünlü bilginlerin ağzından söylenmiş gibi gösterilen birçok sözün asılsız olduğunu belirterek, "Sosyal medyada sürekli paylaşımlar yapıyoruz. Ancak bahsettiğimiz düşünürlerin eserlerini okuduk mu? Bu sözler gerçekten onlara mı ait? Bilmiyoruz" dedi.
Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen seminerde eserleriyle ahlâka ve insanlığa dair bakış açılarıyla bütün dünyayı tesir altına alan, yaşadıkları döneme ve asırlar sonrasına dahi anlam katan ünlü bilginler İmam Gazali ve Sokrates konuşuldu.
Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk ve İlahiyatçı Mustafa Akhan, batı dünyasının ahlakçı filozofu, diğeri doğu dünyasının önemli müteferriki olan iki ünlü bilgin hakkında katılımcılara önemli bilgiler verdi.
Mehmet Konuk, Yunan felsefesinin bilinen kurucusu Sokrates'in Peygamberlik tartışmalarının sebebinin onun bazı özellikleri olduğunu söyleyerek, ünlü bilgini şu sözlerle anlattı: " Sokrates tek tanrılı dine inanmıştır. Doğruyu, güzeli, iyiyi anlatmaya çalışmıştır. Söylediği her sözü uygulayan bir kişi olmuş, ölümün yalnızca bedenin ölümü olduğuna inanmıştır. Bilginin ancak yaradan tarafından verildiğine inanmıştır. Ekol sahibi olmamakla övünmüştür."
İlahiyatçı Mustafa Akhan ise İmam Gazali ve Sokrates'in ikisinin de bir yanıyla rasyonalist ancak bir yanıyla da gönül dünyası inşa edilmeden dış dünyanın güzelleştirilemeyeceğini savunan düşünürler olduğunu ifade etti.

"Araştırmadan paylaşım yapıyoruz"
Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk, günümüzde sosyal medyada Mevlana'dan, İbni Arabi'den Sokrates veya diğer ünlü bilginlerin ağzından söylenmiş gibi gösterilen pek çok sözün asılsız olduğunu belirterek, "Sosyal medyada sürekli paylaşımlar yapıyoruz. Ancak bahsettiğimiz düşünürlerin eserlerini okuduk mu? Bu sözler gerçekten onlara mı ait? Bilmiyoruz. İftira atmış oluyoruz. Çünkü onlar ahirete göç ettiler ve bize cevap verecek durumları yok. Bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.
(HB-BA-Y)

23.01.2018 10:58:55 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.