Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Vakıflar ve İslam Ekonomisi Paneli gerçekleşti
- Vakıf kültürünün tarihsel gelişimi ve para vakıflarının İslam ekonomisine katkısı konuşuldu

(Fotoğraflı)

Fethiye Mutaf
İSTANBUL (İHA) - Vakıf kültürünün tarihsel gelişimi ve para vakıflarının İslam ekonomisine katkısının masaya yatırıldığı 'Vakıflar ve İslam Ekonomisi Paneli' gerçekleşti.
'Vakıflar ve İslam Ekonomisi Paneli' Sultangazi Belediyesi ve Vakıf Katılım Bankası desteğiyle gerçekleşti. Sultangazi Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlenen panele Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın yanı sıra Gazeteci Niyazi Dölek, Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı, Bankacılık ve Finans Uzmanı Abdullah Güzeldülger, alanında uzman isimler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Faizsiz bankacılığın, dünü, bugünü ve yarını
Panelde, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan günümüze uzanan vakıfların ekonomik alandaki çalışmalarının katkıları konuşuldu. İlk faizsiz banka Adapazarı Ticaret Bankası hakkında daha önce konuşulmamış gerçekler ve günümüzdeki hali Vakıflar, İslam Ekonomisi Paneli'nde aydınlandı. Faizsiz bankacılığın gelişmesiyle sermaye piyasalarındaki hareketlenmelerin ve modern toplumun faizsiz kurumlara bakış açısının ele alındığı panele katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

"Son yüz yılda yaygınlaşan faiz lobisinden ülkemiz de etkileniyor"
Faiz lobisini eleştiren Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Sultangazi Belediyesi ve Vakıf Katılım Bankası'nın ortaklaşa düzenlediği panelin ilçemiz ve ülkemiz için çok hayırlı sonuçlar vereceğine gönülden inanıyorum. Çünkü bizim bu noktadaki en büyük eksikliğimiz belki tanıtım eksikliğidir. Toplumumuz bilinçlendikçe bu yöne yöneliş daha fazla olacaktır. Bugün Osmanlı döneminin bile en zor şartlarda, ekonominin çöküş yaşadığı süreçlerde, yabancı paranın faizli şekillerde ülkemize girdiği o dönemlerde vakıfların ne büyük desteği olduğuna şahidiz. Ne yazık ki son yüz yılda da bu faiz lobisi bir hayli yaygınlaştı, ülkemiz de bundan etkileniyor. Cumhurbaşkanımızın da çoğu zaman faiz lobisi ile ilgili yaptığı açıklamalar açık olmasına rağmen istenildiği oranda bunu temsil edemiyoruz" dedi.

"Ödenemeyen faizler yüzünden aileler dağılıyor"
"Şu an vakıf katılımlar olarak yüzde 5 katılım sağlama oranındayız" diyerek sözlerini sürdüren Başkan Altunay, "Bunu çok kısa sürede çok yükseklere taşımamız gerekiyor. Çünkü bunların diğer türlü sonuçları çok vahim. Sosyal patlamalara sebep oluyor ve insanlar borçlu yaşamaya alıştırılıyor. Ödeyemediği faizler yüzünden aileler yuvalar çöküyor. Tüm bu manalarda faizsiz finans kurumlarını ve faizsiz finans bankalarını desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Onların güçlenmesi ekonomimize hem çok büyük katkılar sağlayacak hem de bu sosyal patlamaların önlenmesine büyük oranda etki edeceklerdir. Temenni ediyoruz ki hem buradan bir mesaj verelim, insanlarımızı bilinçlendirelim. Bu oranda yükselerek ülke ekonomimize, öz kaynaklarımıza kar payı dağıtarak sahip olalım" diye konuştu.
(FM-HB-MK-Y)

17.02.2018 12:50:12 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.