Son Dakika
06 Mart 2018 Salı, 11:57 | Güncelleme: İHA
EMO'dan Teknik Üniversite'ye destek
- Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep'te kurulması planlanan ikinci Devlet Üniversitesinin ihtiyaçlara cevap verebilecek bir Teknik Üniversite olması gerektiğini söyledi.
Gaziantep'in önemli bir sanayi kenti olduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, "AR-GE ve inovasyonun, enerji yatırımlarının, kodlamanın yaşam tarzı haline geldiği Endüstri 4.0 çağını hızlı şekilde yaşıyoruz. Elementlerin laboratuvarlarda üretileceği ve dünya dışından temin edilebileceği konuşulan bir zamandayız. Sanayide, akıllı şehir uygulamalarında, ulaşımda, tıpta, tarımda, uzayda mühendislik disiplinleri etkin duruma gelmiştir. Her sanayi devriminde olduğu gibi, Endüstri 4.0'ın merkezinde de Mühendislik bilimlerinin olacağı kesindir" dedi.
Gaziantep'in önemli bir sanayi kenti olduğuna dikkat çeken Arıkan, "Kentimizde kıymetli üniversitelerimiz vardır. Yeni bir üniversite kurulacak ise, teknik olmasını önemseriz. Ülkemizde klasik eğitimden çıkıp, tamamen endüstri 4.0'a uygun eğitim ve öğretim şekline geçilmesine de ihtiyaç vardır. Müfredatının, tasarım ve uygulama anlayışına yönelik teknik bir üniversite olmasını arzu ederiz. Çünkü, gençlerin de endüstri 4.0'a adapte olması daha kolaydır. Bir Teknik Üniversitenin kurulması, kıymetli diğer üniversitelerimize ve Gaziantep'e güç katacaktır. Bu konuda da dünyadaki örnek üniversitelerin araştırılarak girişimler yapılması uygun olacaktır" diye konuştu.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.