Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katıldı. Yarar, "Biz Afrin'e gitmeden önce onlar bize geldi. 15 Temmuz'da da geldiler. Eğer darbeciler 15 Temmuz'da başarılı olsalardı işte bütün bu yığınaklar, Türkiye'nin işgalinde kullanılacaktı. Yaklaşık 35 bin terörist sınırdan girerek Hatay'ı Türkiye'den koparmış ve Suriye'ye katmış olacaktı" dedi.
Tuzla Belediyesi, "Gündeme Dair" söyleşi programında Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar'ı Tuzla halkıyla buluşturdu. Tuzla Belediyesi Şifa Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Afrin Operasyonu ve Türkiye İçin Önemi" konulu söyleşide konuşan Mete Yarar, Zeytin Dalı Harekatı'nı, Afrin'deki gelişmeleri, bölge ve batılı ülkelerin de Türkiye üzerindeki asıl planlarını anlattı.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nı fotoğraf ve videolarla anlatan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye'nin neden Afrin'de olduğu sorusunu şu şekilde yanıtladı:
"Biz Afrin'e gitmek zorunda mıydık? Evet zorundaydık. Bizi savaşın içine çekmeye çalışan terör örgütleri var, o zamanda bunların eğitmenleri yabancıydı. Türkiye'deki mayın yerleri de dahil olmak üzere barikatların yerlerini yapan adamlarda yabancılardı. Türkiye 'Ben artık kendi topraklarıma bu teröristlerin pis ayaklarını değdirmeyeceğim. Benim askerime artık gidip karakolda pusu kurmayacaklar, patlama yapmayacaklar. Teröristleri oldukları yerde etkisiz hale getireceğim' dedi. Türkiye emniyeti bu tür olayların olmasına izin vermiyor, kafalarını kaldırmalarına müsaade etmiyor."
Terör örgütlerinin şu ana kadar yaptığı tünellerin 100 kilometreyi aştığını, bunun maliyetinin terör örgütü PKK ve PYD tarafından karşılanamayacağını vurgulayan Yarar, "PKK'nın bu tünelleri yapmaya parası da, aklı da yetmez. Yani TSK'nın beton delicilerinin kabiliyetinin 2 metre olacağını bileceksin ve sen bunu tam da 2 metre yapacaksın. TSK'nın geçebileceği yerleri bileceksin, ona göre de donanım yapacaksın. O yüzden bunun adını şöyle koymak lazım. Biz Afrin'e gitmeden önce onlar bize geldi. Biz Afrin'de PKK ile terör ile mücadele ediyoruz ama arkasındaki yedi düvelle de savaşıyoruz. Biz Afrin'de neden vardık, sorusunun cevabı aslında biz Afrin'e gitmeden önce de onlar bize geldi. 15 Temmuz'da da geldiler. Eğer 15 Temmuz'da başarılı olsalardı işte bütün bu yığınaklar, Türkiye'nin işgalinde kullanılacaktı. Yaklaşık 35 bin terörist sınırdan girerek Hatay'ı Türkiye'den koparmış ve Suriye'ye katmış olacaktı" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin sadece terörle mücadele etmek için Afrin'de olduğunu ancak bunun yanı sıra Suriye üzerinden Türkiye'den hesap sormak isteyenlerle de hesaplaştığını belirten Yarar, Türkiye'nin artık kendisine kefen biçene mezarını kaz mesajını verdiğini, bunu da hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı Harekatı'nda net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

İyiler organize olmak zorunda
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, konuşmasında vatandaşların sorularını da yanıtladı. Hainlerin yıllardır süregelen ihanetlerinin son patlama noktasının 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu belirten Yarar, "Eskiden yapılan bütün gizli operasyonların bilgileri gazetelerde yayınlanıyordu. Bunları kim söylüyordu. O zamanlardan başlayan bir süreç bu. Son dönemdeki hainliklere bakmayın, bu hainlikler yılların çalışmasıdır. En son patlama noktasıdır 15 Temmuz. Darbe yapmak için değil, ülkeyi yıkmak için yapıldı. Bunun sonucunda bir ülke kalmayacaktı. Ne devlet, ne vatan, ne namus, ne şeref, ne de çocuklarınızın bir evi olacaktı. Bu hainlik bitmeyecek ancak kendi içimizdeki insanların sesinin yüksek çıkması onları susturdu. Geçmişte onların sayısı gene azdı ama biz konuşmuyorduk. Savunma sanayimizi engelleyecek olan pek çok ajan vardı. Hala Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamamış insanlar var aramızda. Bunu da kabul edelim. Bu süreci atlatmanın en önemli yollarından birisi yapanla yapmayanın sizler tarafından ayrılmasıdır. Kötüler çok güzel organize olurlar, iyiler maalesef bunu yapamazlar çünkü onların adı bu yüzden Organize Suç Örgütleridir. Az miktardaki kötü maalesef çoğunluk olan iyiye zulüm ederler. İyiler organize olmak zorunda" dedi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.