Adana'da bazı firmaların ürünlerinde tek tırnaklı tespit edildiği yönündeki sosyal medyadaki paylaşımların asılsız olduğu bildirildi.
Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütüldüğü hatırlatıldı.
Açıklamada, 5996 Sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi.
Ülke genelinde taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve Bakanlığın internet sitesinde 23 Mart 2018 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunulan listede Adana'da bulunan firmalara ait bilgilerin de yer aldığı belirtilen açıklamada, "Son günlerde sosyal medyada, basında ve diğer haber kaynaklarında yer alan taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği iddia edilen firma isimlerinin yer aldığı liste asılsız olup resmi kaynaklar haricindeki bu gibi haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

ADANA

16 Ekim 2019 Çarşamba

  • İMSAK 05:20
  • GÜNEŞ 06:40
  • ÖĞLE 12:29
  • İKİNDİ 15:38
  • AKŞAM 18:09
  • YATSI 19:24
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Adana haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adana Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER