Son Dakika
12 Aralık 2016 Pazartesi, 12:16 | Güncelleme:

ANKARA (AA) - Bilim adamları, yeni doğan bebekle sürekli ten teması kurulmasını içeren "kanguru bakımı"nın çocukların daha sağlıklı, daha zeki ve başarılı olarak yetişmesini sağladığını ileri sürdü.

"Paediatrics" dergisinde yayımlanan araştırma, kanguru bakımı uygulanan bebeklerin diğer bebeklere oranla zeka testlerinde yüzde 3,5 oranında daha yüksek puan aldıklarını gösterdi.

Araştırmada, kanguru bakımı uygulanan bebeklerin, beyinlerinde daha yüksek gri madde hacmi bulunduğu tespit edildi.

Kolombiya'da 1993 ve 1996 yılları arasında doğan 700'den fazla prematüre bebekle ilgili verilerin analiz edildiği araştırma, kanguru bakımı uygulanan bebeklerde erken ölüm oranının diğerlerine oranla daha az olduğunu da ortaya koydu.

Araştırmacılar, erken ölüm oranını sürekli ten teması kurulan bebeklerde yüzde 3,5, diğerlerinde yüzde 7,7 olarak belirledi.

Araştırma sürecinde, bebeklerin bir kısmı, doğduktan sonra kuvöze konulmuş, diğerleri "kanguru" pozisyonunda annelerinin göğsü üzerinde tutulmuştu. Deneye katılan bebekler, 20 yıl boyunca çeşitli aralıklarla kontrole çağrılmıştı.

Kanada hükümetinin desteklediği çalışma, kanguru bakımı alan bebeklerin diğerlerine oranla daha az davranış sorunu gösterdiğini de ortaya çıkardı.

Bogota Kanguru Vakfından araştırmacı Dr. Nathalie Charpak, kanguru yönteminin güçlü, etkili ve bilimsel tabanlı olduğuna ve sağlık hizmetlerine ulaşılan ya da ulaşılamayan her yerde kullanılabileceğine işaret etti.


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.