Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HAYAL BİLGİSİ EDEBİYAT DERGİSİ 17. SAYISINA ULAŞTINİHAT ÇAVUŞOĞLU
VAN (İHA) - Van'ın Erciş ilçesinde Ayşe Ünsal-Cihat Albayrak çiftinin yönetiminde yayın hayatını sürdüren Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi 17. sayısına ulaştı.
17. sayısına ulaşan Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisi, yeni sayısında okur ve yazarlarına da birçok sürpriz sunuyor. Derginin yeni sayısında "Vanlı Yazarlar ve Şairler Listesi", "Yedi Güzel Kadın Manifestosu", "Çocuklar İçin Kitap Bayramı", "Türkiye'de Edebiyat Dergilerinin Mevcut Durumu", "Şiir Bahçesi" ve "İyilik Atölyesi" gibi konuların yer aldığı belirten Cihat Albayrak, yakın zamanda bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan, 300 göçmenin denizin ortasında mahsur kalması ve hiçbir ülkenin bu göçmenleri kabul etmemesi nedeniyle, 17. sayının önsözünde, o gemide yer alan Arakanlı Müslüman bir kadının sözlerine yer verildiğini söyledi. Hayal Bilgisi takipçileri için bir gelenek halini alan kitap bayramı etkinliğinin derginin yeni sayısında okurlar için detaylı olarak anlatıldığını da anlatan Albayrak, "Etkinliğin amacı, her bayram çocuklara şeker, harçlık, mektup ve kitaplardan oluşan paketler hediye ederek okuma sevgisi aşılamaktır. Ayrıca, son dönemde çeviri kitaplarıyla öne çıkan Koton Kitap'ın iki romanının tanıtıldığı yeni sayıda, Van Erciş'teki ilk/ortaokul öğrencilerinin "Bir Hayalim Var" konulu yazılarından hareketle bir proje hazırlandı. Her dergi ile birlikte gönderilen bir mektupta, bir çocuk hayallerini yazdı. Gerçekleştirilebilir düzeydeki bu hayallerin hayata geçmesi için dergi editörleri de her mektuba açıklamalar not etti ve okurlarına çağrıda bulundu. Naylon topunu patlattıkları için köyündeki "dikenli ağaçlar" yerine meyve ağaçları dikmek isteyen, bugüne kadar hiç doğum günü kutlamayan kardeşi için bir doğum günü pastası ve hediyesi almayı hayal eden, bisikletiyle bütün dünyayı gezmek isteyen ve bunu oldukça güzel bir şekilde resmeden öğrencilerin hayalleri eminiz ki, okur ve yazarlar tarafından büyük ölçüde gerçekleştirilecektir. Hayal Bilgisi'nin 17.sayısıyla hem okur hem yazarlarına yaptığı en büyük sürpriz ise ilk 16 sayıdan seçilen şiirlerle bir şiir albümünün hazırlanmış olması. İlk 16 sayıdan seçilen 30 farklı şaire ait 30 şiir, Atillahan Erdağ tarafından seslendirildi. Hayal Bilgisi Şiir Albümü, 17. sayı ile bütün okurlara hediye edilecek" dedi.
(NÇ-ŞAK-Y)

24.06.2015 12:17:52 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER