Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HASTA VE YAŞLI BAKIM KURSİYERLERİNE SERTİFİKAOKTAY İNCE
MERSİN (İHA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde açılan 'hasta ve yaşlı bakım' kursunu tamamlayan 22 kişiye sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Huzurevinde düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan Erdemli Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Ömer Okur, Erdemli Huzurevi Müdürlüğü işbirliğinde Tahsin Başkurt öğreticiliğinde açılan ve 560 saat süren 'hasta ve yaşlı bakım' kursunu bitiren 22 kursiyerimizi öncelikle tebrik ediyorum" dedi.
Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusun hızla arttığını ifade eden Okur, "Şu anda 7-8 milyon olan yaşlı nüfusumuzun, 2025 yılında 12 ile 15 milyon arasına çıkması beklenmektedir. Profesyonelleşmiş hasta yaşlı bakım ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu noktada kurumsal hizmet veren merkezler olduğu kadar yetişmiş nitelikli insan gücü de hızla artmaktadır. Hasta ve yaşlının sağlığını koruyabilen meslek elemanları yetiştirilmesi amacıyla açtığımız bu kursumuz ile kursiyerlerimiz, yaşlı ve hastanın özelliklerini tanıyabilecek, yaşlı ve hastanın günlük bakımını yapabilecek, hasta odasını düzenleyebilecek, hastaya egzersizler yaptırabilecek, yaşlı ya da hastaya sağlık durumunun gerektirdiği şekilde ilaçlarını verebilecek düzeyde olmak üzere mesleğin en ince detaylarına kadar eğitim aldılar" diye konuştu.
Sertifikanın kursiyerlere avantaj sağlayacağını da ifade eden Okur, "Bu belgeyi alan kursiyerlerimiz özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, bakımevlerinde, evde bakım hizmetlerinde, hastanelerde, psikiyatri kliniklerinde ve huzurevlerinde rahatlıkla çalışabileceklerdir" dedi.
Erdemli Huzurevi Müdür Yardımcısı Gülten Yıldırım ise, "Hasta ve yaşlılarımıza sadece vicdanımıza göre değil aynı zamanda profesyonelce hizmet vermek zorundayız. Bu alanda hizmet verecek yetişmiş elemana ihtiyaç duyulduğunda sertifikalı olanlar tabi ki öncelikli olacaktır. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve özel kurumlar eleman alacağı zaman bu kursu bitirip belgesi olan vatandaşlarımızı tercih edecek" dedi.
Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.
(OKİ-ADN-Y)

26.07.2015 14:11:43 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER