Son Dakika
11 Eylül 2015 Cuma, 12:41 | Güncelleme: İHA
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMINA HAZIR
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMINA HAZIR
- KURBAN OLMAYA UYGUN OLMAYAN HAYVANLAR İÇİN KARANTİNA ÇADIRI OLUŞTURULDUİSTANBUL (İHA) - Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıklarını tamamlayan Üsküdar Belediyesi, kurban satış ve kesim alanlarına 846 çadır kuracak.
Üsküdar Belediyesi, Kurban Bayramına sayılı günler kala son hazırlıklarını tamamladı. Her yıl kusursuz olarak yapılan çalışmaların yanı sıra; satış noktalarındaki kontrollerde kurban olmaya uygun olmayan hayvanlar için 'karantina çadırı' oluşturuldu. Türkiye'nin dört bir yanından satış ve kesim noktalarına getirilen hayvanlar sağlık ekipleri tarafından kontrolden geçirildi. Sağlık ve İslami şartlar açısından uygunlukları denetlendi.

KARANTİNA ÇADIRI
Kurban satış ve kesim alanlarına 846 çadır kurulacak. Bu çadırlardan 726'sı kurban satışı, 100'ü kurban kesim ve 20 çadır hizmet çadırı olacak.
9 Eylül'de satış noktalarına alınmaya başlanacak kurbanlık hayvanlar için genel ağlık durumlarının kontrolü, kulak küpesi kontrolü, vatandaşın talebi üzerine et muayenesi kontrolü yapılacak. Ayrıca iki yaşını doldurmamış büyük baş kurbanlıklar için satış izni verilmeyecek. Yaş ve sağlık durumları uygun olmayan kurbanlıklar 'karantina çadırlarında' muhafaza edilecek.

KURBAN SATIŞ VE KESİM NOKTALARINDAKİ YENİLİKLER
Kurban satış yerlerinin tamamında çay, kafeterya, WC gibi sosyal imkânları sağlayacak altyapı oluşturuldu. Bu noktalarda temiz içme suyu sağlayan hat çekildi.
Vatandaşların kurban almaya geldiklerinde veteriner hekimle görüşmeleri ve alacakları hayvanların sağlığı konusunda destek alabilmeleri amacıyla veteriner hekim kulübesi konuldu. Veteriner kulübesinin arkasına vatandaşların telefonlarını şarj etmeleri için priz konuldu. Veteriner hekimler satış yerine gelen bütün hayvanların tek tek sağlık kontrollerini yaparak, kurbanlık olma yönünden sağlıklı olup olmadıkları, yaşlarının kurban olmaya müsait olup olmadığı tespit edilecek. Sağlıklı ve kurban olmaya elverişli hayvanların sayıları tespit edildikten sonra numaralandırılan çadırların üzerine asılarak ilan edilecek.
İlçe sınırlarında belirlenen kurban satış yerlerinde satış yapacak olan vatandaşlara, sağlık açısından uygun olmayan, kurban olma yaşı tutmayan ve gebe olan hayvanların getirilmemeleri hususunda görüşülerek taahhütname imzalatıldı. İmzalatılan taahhüte rağmen uygun olmayan kurban getirilirse karantina çadırına alınacak. Karantina çadırına alınan kurbanlar bayramın 3'üncü günü akşam teslim edilecektir. Koku oluşmaması için kurban satış yerlerindeki atıkları her gün düzenli alınarak bertaraf edilecek. Ayrıca düzenli olarak ilaçlama ve yıkama yapılarak koku oluşumunun önüne geçilecek. Kurban kesiminde boğaza kan sızmasını engellenecek. Kurban atıklarının sızdırmaz çöp poşetlerine konularak konteynere atılması hususunda anons yapılacak. Atmayan vatandaş ve kesim yerleri hakkında yasal işlem uygulanacak. Görevlendirilen özel ekipler kurbanlıkların kaçma ihtimaline karşı 3 gün boyunca hazır bekletilecek.

SATIŞ VE KESİM İÇİN SAĞLIKLI ORTAM
Beylerbeyi Abdullah Caddesi, Küçüksu Dereboyu Caddesi, Küplüce/Kirazlıtepe Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Yavuztürk Mahallesi NATO Yolu Bosna Bulvarı, Çengelköy Mahallesi Prof.Dr. Beynun Akyavaş Caddesi, Bahçelievler Mahallesi Engin Caddesi, Libadiye Çakaldağ Mezarlığı karşısı, Altunizade Erzurumlular Sitesi arkası ve Ünalan Dere Sokağı olmak üzere 9 noktadaki merkezler kurban satış ve kesim işlemleri en sağlıklı ortamlarda yapılacak.
Büyük merkezler dışında ayrıca oto yıkama merkezlerinde uygun şartlar sağlanması durumunda kesim işlemleri yapılabilecek. Bu çalışmaların yanı sıra kesim ve satış yerlerinde dikkat edilecek hususlar ile kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat edileceğini belirten bilgilendirici broşür vatandaşlara dağıtılıp bu yerlerdeki birçok noktaya da asıldı.
Üsküdar Belediyesi İlçe Kurban Komisyonu tarafından önceden belirlenen yerler dışında kesim ve satış yapanlar şikayet ve taleplerini 0216 531 32 00 veya 444 0 875 numaralı telefona iletebilecek.
(HÇ-HO-Y)

11.09.2015 12:51:02 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.