Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ankara Büyükşehir'den ilçelere taş toplama makinesi
- Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarlalarda bulunan taşların daha çabuk temizlenmesi için 8 ilçeye 10 adet taş toplama makinesi gönderdi
- Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven:
- "Taştan temizlenen tarlalarda verim yüzde 70 artıyor"

(Fotoğraflı)

Benan Özben
ANKARA (İHA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, taşların verimin düşmesinin yanı sıra ekipmanların da daha fazla yıpranmasına neden olduğunu belirterek, çiftçilerin daha az masrafla daha fazla ürün elde etmesi için başlatılan taş toplama projesi kapsamında ilk etapta 8 ilçeye 10 adet taş toplama makinesi gönderildiğini söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha fazla verim elde edip, gelirlerini artırması amacıyla yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı, çiftçilere tarlalarındaki taşları daha çabuk toplayabilmeleri için makine veriyor. İlk etapta 8 ilçeye 10 adet taş toplama makinesi gönderildi. Akyurt, Ayaş, Güdül, Gölbaşı, Kalecik, Polatlı, Sincan, Haymana gibi tarımın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde başlanılan taş toplama çalışmalarında dekar alanda alınan toplam verimde yüzde 70'lik bir artış olduğunu açıklayan Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, "Bu sistemle çalışıldığında 4-5. sınıf bir arazi, taş toplama sonucu 3., 4. sınıf bir arazi durumuna gelmektedir" dedi.
Tarla yüzeyinde bulunan taşların temizlenmesiyle toprağın işlenmesinin de kolaylaştığını belirten Güven, taşın verim üzerindeki etkisi konusunda şunları kaydetti:
"Toprak işlemenin kolaylaşmasıyla çiftçi için tohum yatağını hazırlamak daha kolay hale geliyor. Tarlalarda, kaliteli tohum yatağının hazırlanması verimi olumlu yönde etkilemektedir. Tarlanın tamamına eşit bir ekim yapılması da verime etki ediyor. Taşların topraktan uzaklaştırılması çiftçiye ekonomik yarar sağlarken, toprak ve ekim işleme ekipmanları olan mibzer, pulluk vb. ekipmanların da daha az yıpranmasına ve bakım ve onarım masraflarının düşmesine neden oluyor."
(BEN-CC-Y)

17.08.2016 11:20:07 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.