Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Şile'de 4. Tohum Takas Şenliği
- Şile'nin takaslık tohumları keşfediliyor

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (İHA) - Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Şile Yeryüzü Pazarı Tohum Takas Şenliği 13 Kasım Pazar günü 10.00-17.00 saatleri arasında Şile Yeryüzü Pazarı'nda gerçekleşecek. Şile'nin 57 köyünün aktif katılım göstereceği ve "ata tohumların" takas yapılacağı şenlikte doğal tohumların yaşatılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.
Şile Belediyesi, Slowfood Şile Palamut Derneği, Şile Turizm ve Tanıtma Derneği, Ovacık Kadın Tohum Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu yıl Tohum Takas Şenliğinin dördüncüsünü düzenliyor. Şile Geleneksel Tohum Takas Şenliği ile günümüzde altın değerindeki yerli tohumları keşfetmeye devam ediyor. Doğal tarımsal üretimi gerçekleştirmek ve geliştirmek adına yerli tohuma sahip çıkan, Tohum Takas Şenliği'nde, yerel tohumların korunması, devamlılığı ve gelecek nesillere aktarılması hakkında katılımcıları bilinçlendirerek tarımda doğallığın önemine dikkat çekilecek.
Ata tohumu, yerel tohum, ekolojik ağ, doğal beslenme gibi tabirlerden habersiz bir nesille karşılaşmamak, yerli tohumu desteklemek, ata tohumlarına sahip çıkmak ve sağlıklı yaşamı benimsemek adına düzenlenen Tohum Takas Şenliği'ne geçtiğimiz yıl takas edilen 100 yıllık domates tohumu damga vurmuştu.

Tabakoğlu: "Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisiyiz"
Tohum Takas Şenliği hakkında açıklama yapan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, "Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata, dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk, bazı köylerimizde doğal tarımsal üretime başladık. Bu ürünleri Şile Yeryüzü Pazarımızda tüketici ile buluşturuyoruz. 4'üncüsünü düzenleyeceğimiz Tohum Takas Şenliğimizde tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek. Tohumların takası ile üretim çeşitliliğini arttırıp, tohumlarımızı geçek nesillere aktaracağız" dedi.
Şile Belediyesi, Slow Food Şile Palamut Birliği, İlçe Tarım Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları ve derneklerin de desteği ile gerçekleştirilecek 4'üncü Tohum Takas Şenliği'nde, müzik dinletileri, çocuklar için; yap boz atölyesi, tohum ekme atölyesi, yetişkinler için; ekşi mayalı ekmek yapımı atölyesi, şifalı bitkiler çayı demleme atölyesi, narlı ekmek ve narlı içecek atölyesi yer alacak. Organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapılacağı stantların kurulacağı, tohumların ücretsiz olarak takas edileceği etkinlikte gün boyu yöresel tatlar ve geleneksel yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
(HK-SO-Y)

07.11.2016 16:06:31 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.