Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ataşehir Belediyesinden basında çıkan haberlere ilişkin açıklama

İSTANBUL (İHA) - Ataşehir Belediyesi, son günlerde basında "CHP'den PKK'ya yardım", "CHP'nin PKK yardımı kirli ittifakın belgesi" başlıkları ile yer alan haberlerin asılsız haberler olduğunu açıkladı.
Ataşehir Belediyesi, bazı medya kuruluşlarında "CHP'den PKK'ya yardım", "CHP'nin PKK yardımı kirli ittifakın belgesi" başlıkları ile yer alan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Belediyemize karşı yapılan bu haksız ve nesnellikten uzak içeriklerin hiçbiri doğru değildir. Yapılan yorum ve haberlere karşı ilk açıklamamızı 26 Haziran Pazartesi günü saat 19.24'de yapmıştık. Yaptığımız bu açıklamanın gözden kaçmış olduğunu düşünmek isteyerek bir kez daha konuya açıklık getirme ihtiyacı doğmuştur. Kamuoyunun öncelikle bilmesi gerekir ki, adı geçen yardım tarihi 2014 yılının Eylül ayıdır. Bu tarihte Suriye iç savaşı ve terör örgütlerinin katliamlarıyla perişan olmuş Suriyeli ve Iraklı komşularımıza, Türkiye Cumhuriyeti'nin toptan bir yardımı söz konusudur. Çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyalarına Ataşehir Belediyesi olarak da destek verilmiştir. 2014 yılında ülkemize sığınmış milyonlarca Irak ve Suriyeli mağdur insan için başlatılan CHP Yerel Yönetimler Konvoyu'na Ataşehir olarak 4 tır dolusu malzeme ile katıldık. Ataşehir'den hareket eden yardım tırlarından 3'ü Türkiye sınırları içinde kurulan, Suruç ve Mardin'de bulunan mülteci kamplarına ulaşarak malzemelerini teslim etmişlerdir. 4. tır ise Irak sınırını geçerek bölgede yaşayan Türkmenlere ulaşmıştır ve gümrük kayıtları mevcuttur. Bu yardımın ardından Irak Türkmen Vakfı heyeti Ataşehir Belediye Meclisini ziyaret ederek teşekkür edip, şükranlarını sunmuştur. O günleri hatırladığımızda özellikle Ezidiler, ardından da Türkmen, Kürt ve Araplar yaşadıkları zulmün ardından Türkiye'ye kitlesel göçler yapmış ve onlar için kurulan mülteci yardım kamplarında yaşamışlardır. Medyada kullanılan fotoğraflardaki tır üzerindeki Rojava ve Şengal yazıları ise Rojava ve Şengal'den gelen mülteciler için yapılan yardımı temsil etmektedir. Yapılan bu yardımlar, iddia edildiği gibi yurt dışında değil Türkiye Cumhuriyeti görevlilerinin gözetimi ve yönlendirmeleriyle Türkiye sınırları içindeki resmi kamplarda dağıtılmıştır. Aynı dönemde başta Kızılay olmak üzere birçok kamu kuruluşu, STK ve siyasi parti yardım kampanyaları yürütmüştür. Bu kapsamda Ataşehir Belediyesini 'PKK'ya yardım' yapmakla itham etmek, haberin, haberciliğin ilkelerini hiçe saymaktır. Aynı şekilde yine yorumlarda da bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın yanlışına defalarca düşmek demektir. Ataşehir Belediyesi gibi resmi bir kurumu bir terör örgütüne yardım ediyor gibi gösteren çok ciddi bu iddiaları üretenler ve yayanlar hakkında her türlü hukuki işlem tarafımızdan başlatılacaktır."
(HK-Y)

28.06.2017 16:00:35 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.