Son Dakika
11 Ağustos 2017 Cuma, 10:02 | Güncelleme:
Saç ekiminde planlamaya dikkat
Saç ekiminde planlamaya dikkat

(Fotoğraflı)

ERZURUM (İHA) - Planlamanın kişiye özel ve kişinin istekleri dikkate alınarak yapılması gerektiğini belirten Dr. Emrah Çinik, bu duruma saç ekimi öncesi dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Dr. Emrah Çinik, "Saç ekimi gerçekleştirecek hekim ve hastanın iletişimi çok önemlidir. Saç ekimi yapılacak kişide saç kayıplarının derecesi dikkate alınır ve maximum sayıda greft ekilerek en doğal sonuçlara ulaşılır" dedi.
Dr. Emrah Çinik, planlamada önemli noktaları şöyle sıraladı:
"Kişinin ihtiyacına göre, bir seansta nakil edilebilecek en fazla sayıda greft sayısının belirlenmesi.
Greftlerin alınacağı sahaların belirlenmesi.
Ön saç çizgisinin doğal ve estetik şekilde tasarımı, çizilmesi ve tahmini sonucun hastaya gösterilmesi
Ekim yapılacak sahanın belirlenmesi ve greftlerin uygun açılarla orantılı dağıtılarak ekilmesi."
Ekilecek greft sayısının ilk olarak saç köklerinin alınacağı verici sahanın büyüklüğüne göre olduğunu kaydeden Dr. Çinik, "Verici sahadaki saçların yoğunluğu, Alınan saç foliküllerinin tekli veya çoklu saç kök demetlerinden oluşmasına bağlıdır. Yetişkin erkek kafasında ortalama 40 bin graft (80-100 bin saç teli) bulunur. Normalde 1 cm2 de ortalama 60-70 graft (120-140 saç teli) bulunur. Saç Ekiminde 1 cm2 ye 40 graft ( 80 saç teli ) ekilmesi yeterlidir Saçlar uzun ve kalınsa, insan gözü yüzde 40 saç yoğunluğunu yüzde 100 saç yoğunluğu ile aynı görecektir" diye konuştu.
Dr. Emrah Çinik, saç ekimi sonucunun bağlı olduğu kriterleri şöyle sıraladı:
"Saç çizgisi: Saç çizgisi kişiyle beraber netleştirilir,yüzdeki ilgili sınırlarla uyum içinde olmalı ve estetik açıdan belirli kurallar içinde değerlendirilmelidir.
Graftların ekileceği mikro kanalların büyüklüğü ve derinliği : Kesi bir yandan mümkün olduğu kadar küçük olmalı, öte yandan da foliküler ünitenin büyüklüğüne uyacak kadar büyük olmalıdır. Böylece saç ekimi işleminden sonra köklerin alıcı noktalara uyumu kolaylaşır ve alıcı alandaki kan dolaşımının kesintiye uğraması asgari düzeyde tutulur.
Kanalların açısı ve yönü :Açılan kanallar ekilecek saçların gelecekte uzayacağı yönleri belirleyeceğinden deriye orjinal saçların yönünde yerleştirilir. Böylece saç ekiminden sonra saçların doğru yönde uzaması sağlanır. Saç ekiminin başarısı iki kriter ile ölçülür;doğal görünüm ve yoğun görünüm
Doğal görünüm (saç ekimi yapıldığı anlaşılmaması). FUE yöntemi ile saç ekimi, profesyonel ve tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar verir. Bu yönden hasta memnuniyeti çok yüksektir ve yüzde 100'e yakındır.
Yoğun görünüm: Yoğunluk ekilen greft sayısı yanı sıra, şu faktörlere bağlıdır: 1- Seyrelme veya tam saç kaybı: Alıcı sahada bir miktar orijinal saç varsa tek seans ile yoğunluk artar. 2- Saç tellerinin kalınlığı: Daha kalın saç teli olanlarda yoğun görünüm artar. 3- Saç rengi: Koyu renk saçlar, açık renk saçlara göre daha yoğun görünüm sağlar. 4- Derinin rengi: Saçların rengi kafa derisi rengine yakınsa, daha yoğunmuş gibi görünür. 5- Saçın yapısı: Kıvırcık ve dalgalı saçlar, düz saçlara göre daha yoğun görünür. 6- Saçın kısa traş edilmesi: Saçlar çok kısa tutulmazsa daha yoğun bir görüntü ve kapama sağlar."
Saç ekiminde bir seansta en yüksek başarı için en ideal kişilerin Norwood tip 3,4,5 ve seyrelme olan kişiler olduğunu ifade eden Dr. Çinik, "Saçları koyu renkli ve kalın olan ve sık olan, saçlarını ortalama uzunlukta tutan erkeklerde en ideal kişilerdir. Bunlarda memnuniyet oranı yüzde 100'e yakındır. Tüm norwood saç dökülme tipleri için FUE tekniği ile tek seansta elde edilen yoğunluk için hasta memnuniyeti oranı yüzde 90'ın üzerindedir. İleri derecede saç dökülmesi olan kişilerde ilk seanstan sonra yoğunluğu arttırmak için 2.seans yapılabilir, memnuniyet oranı yüzde 100'e yaklaşır" şeklinde konuştu.
(ERZ-AA-Y)

11.08.2017 10:05:06 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.