Son Dakika
18 Kasım 2017 Cumartesi, 08:53 | Güncelleme: İHA
Ahmed-i Hani Sancaktepe'de anıldı
Ahmed-i Hani Sancaktepe'de anıldı

(Fotoğraflı)

Ahmet Faruk Sarıkoç
İSTANBUL (İHA) - 17'nci yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi, ve mutasavvıf Ahmed-i Hani Sancaktepe'de düzenlenen program ile anıldı.
Sancaktepe Belediyesi, 17'nci yüzyılda yaşamış ve eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazan Ahmed-i Hani'yi Mustafa Öncel Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla andı. Programa Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Prof.Dr. Namık Açıkgöz, Yard.Doç Ayhan Tek, Sosyolog ve araştırmacı gazeteci Müfid Yüksel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ahmed-i Hani'nin hayatının anlatıldığı programda farklı dillerde yazdığı edebi eserler incelendi. Dönemin camilerinde yazdığı eserler fotoğraflar ile gösterilip Türkçe tercümeleri okundu.

"Tasavvufi boyutu ile ön plana çıkar"
Eserleri ile birlikte ilim ve irfan hizmetleriyle Ahmed-i Hani'nin tarihte iz bıraktığını ifade eden Sosyolog ve araştırmacı gazeteci Müfid Yüksel, "Ahmed-i Hani'yi elimizdeki bilgiler doğrultusunda sizlere anlatmaya çalışacağım. Maalesef tarihi şahsiyetler ile ilgili olarak araştırmalarda ve eserlerin korunması konusunda maalesef çok eksiklikler var. Ahmed-i Hani yaşadığı bütün gölgeyi etkilemiştir. Mesnevi tarzında yazdığı bir eser tasavvufi boyutu ile ön plana çıkar" şeklinde konuştu.
(AFS-HB-Y)

18.11.2017 08:57:37 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.