ANKARA (AA) - Airbus Defence and Space şirketi, Türk Hava Kuvvetlerinin Kayseri'deki 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezini "CN235 uçakları için Bölgesel Destek Merkezi" olarak yetkilendirdi.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, geçen yılki detaylı sertifikasyon sürecinin ardından Türk Hava Kuvvetlerinin Kayseri'deki 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi "CN235 uçakları için Bölgesel Destek Merkezi" olarak yetkilendirildi. Böylece ilk kez IDEF'15'te duyurulan süreç başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu.

Toplam 59 uçak ile dünyadaki en büyük CN235 filosuna sahip ülke olan Türkiye'nin 20 yıldır uçakların bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu konusunda engin bir tecrübeye sahip olduğunun belirtildiği açıklamada, kazanılmış bu kabiliyetlerin, bundan böyle yalnız Türkiye için değil bölgedeki ülkelere de destek vermek amacıyla kullanılacağı bildirildi.

Açıklamada, akimde müttefik bir ülkeden ilk CN235 uçağının Kayseri'ye getirilerek projenin uygulama sürecinin başlanacağı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Airbus Defence and Space Nakliye Uçak Hizmetleri Başkanı Stephan Miegel, "Türkiye'nin, CN235 uçaklarının operasyon ve destek hizmetlerindeki muazzam tecrübesi ile CN235 küresel destek ağında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Gerekli sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlayan Türk Hava Kuvvetlerini kutluyor, gelecek dönemde C295 ve A400M uçaklarına yönelik destek imkanlarını da araştırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Airbus Group’un alt birimi olan Airbus Defence and Space, Avrupa’nın en önemli savunma ve uzay kuruluşu. Şirket, dünyanın en büyük on savunma kuruluşu arasına yer alıyor.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.