Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yıldırım: Gebze-Halkalı hattı 10 Mart'ta hizmete giriyor

    AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın bugün Zeytinburnu'nda yaptığı seçim çalışmalarının sonra durağı İstasyon Meydanı oldu. Yıldırım burada düzenlenen mitingde bir konuşma yaparak, "Bazen torunlarımla gittiğimde 'dede bu köprüyü sen mi yatın' diye soruyorlar. Bunun keyfi bambaşka, bildiğiniz gibi değil" dedi.

    "RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 170 KİLOMETREDEN, 518 KİLOMETREYE ÇIKACAK"

    Yıldırım, "Aynisi iştir kişinin, lafa bakılmaz. İstanbul 15 milyon. Trafik, ulaşım İstanbul'un en büyük sorunu mu? O halde Türkiye'de bu sorunu çözen İstanbul'da çözer mi? Hiç şüpheniz olmasın. Yeni metro hatları açıldıkça, raylı sistemlerin miktarını artırdıkça trafik daha da rahatlayacak. Gelecek 5 yıl içinde raylı sistem uzunluğu 170 kilometreden, 518 kilometreye çıkacak. Demiryoluyla, metroyla, taşınan yolcu miktarı toplamın yüzde 40'ına ulaşacak. Bir yerden bir yere gidenlerin yarısı trenle gidecek, metroyla, tramvayla gidecek. Diğer yarısı da deniz ve karayoluyla gidecek. Şu anda raylı sistem yüzde 18, yüzde 20 bile değil. Yaklaşık 5 kişiden biri ancak kullanıyor. Ama bu 5 yıl içerisinde her 2 kişiden birisi kullanacak. Sen neredeysen metro orada olacak. Evden çıkacaksınız 750 metre her tarafa gittiğinizde bir toplu taşıma durağına, bir istasyona mutlaka erişeceksiniz. Böylece İstanbul'un trafiği sürekli akar hale gelecek" şeklinde konuştu.

    "10 MAR'TAN İTİBAREN AÇILIYOR"

    Yıldırım, "Size bir müjdem var. Biraz uzun oldu ama tam oldu. Tren hattımız Gebze'den Halkalı'ya nihayet tamamlandı, 10 Mart'ta itibaren açılıyor" dedi.

    Yıldırım, "Tramvay Zeytinburnu'nda trafik sıkışıklığı yapıyor. Seyitnizam Caddesi boyunca tramvayı yerin altına alıyoruz, caddeyi size bırakıyoruz" diye konuştu.

    "BU ŞEHRİN HUZURUNU, KARDEŞLİĞİNİ BOZMAYA HİÇ KİMSENİN HAKKI YOK"

    Yıldırım, "Göçmenlerin, mültecilerin yoğun yaşadığı ilçelerden birisi de Zeytinburnu. 2013'den bu yana Zeytinburnu'nda Suriyeli göçmenler yaşıyor. Biz inancımız gereği olarak, tarihimizin bize verdiği sorumluluk olarak zorda olanların zor anda yardımına koştuk. Kendi topraklarında yaşamaları için başta Cumhurbaşkanımız olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz bölgeyi temizlemek için gece gündüz nöbet tutuyor, operasyon yapıyor. Ülkemizi, toprağımızı, devletimizi, milletimizi koruyan kahraman Mehmetlerimiz'e buradan selam olsun. Buradaki Suriyeliler geçici olarak bizim misafirimiz. Mutlaka memleketlerine dönecekler. Orada huzur, barış sağlanınca bu gerçekleşecek. Zaten şimdiden 350 bin tanesi gitti. Hiç kimse burada, Zeytinburnu'nun İstanbullu'nun huzurunu bozarsa, güvenlik sorun oluşturursa, insanlarımıza rahatsızlık verirse, gitmelerini beklemeyiz tutarız kulaklarından memleketlerine göndeririz. Bu şehrin huzurunu, kardeşliğini bozmaya hiç kimsenin hakkı yok. Beraber yaşarız ancak kurallara, kanunlara, nizamlara herkes riayet edecek" diye konuştu.

    "TAKUNYACI DEDİKLERİ O KADROLAR BUGÜN TÜRKİYE'YE ÇAĞ ATLATIYOR"

    Binali Yıldırım, "Bugün malum 28 Şubat. Erbakan Hoca'ya karşı operasyon yapılmıştı, 22. yıldönümü. Aynı zamanda cuntacılara karşı dimdik duran Erbakan Hocamızın ölüm yıl dönümü. O 28 Şubat için bin yıl sürecek demişlerdi. O sözler şimdi tarih oldu mu? Sadece 4 yıl sürdü. Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan tek başına iş başına geldi. Bu vesayet odaklarına hak ettiği cevabı bu millet verdi. Onların parmaklarında oynatacağını düşündükleri kadrolar şimdi Türkiye'yi yönetiyor. Türkiye'yi dünyada parmakla sayılan ülkeler arasına sokmak için çalışıyor. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne diyor 'Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklara sahip kılacağız, milli kültürümüzü muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız'. Takunyacı dedikleri o kadrolar bugün Türkiye'ye çağ atlatıyor, Türkiye'yi 3 kat büyüttüler. Millet onları AK Parti ile tarihe gömdü" şeklinde konuştu.

    Mitinge, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da katıldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ