KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Diyanet

İslam  Dininin  inançları,  ibadet  ve  ahlak  esasları  ile  ilgili  işleri  yürütmek,  din  konusunda  toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.

Cumhuriyetin ilanından önce, kurtuluş savaşı ve yeni bir devletin kurulması gibi son derece olağanüstü hallerin yaşandığı bir zaman diliminde kurulan TBMM Hükümeti döneminde de din hizmetleri ihmal edilmemiş, 3 Mayıs 1920 tarihinde oluşturulan hükümette, Osmanlı dönemindeki Şeyhülislamlık ve Evkaf Nezaretinin hizmetlerini deruhte etmek üzere Şer’iye ve Evkaf Vekâleti adı altında bir bakanlık yer almış ve 3 Mart 1924’te Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluncaya kadar ülkede din hizmetlerini yürütmüştür. Din hizmetlerinin politikanın dışında ve üstünde tutulması gerektiği düşüncesinden hareketle kaldırılan bu bakanlık, Osmanlı devletindeki Şeyhülislamlık ile Türkiye Cumhuriyetindeki Diyanet İşleri Başkanlığı arasında köprü vazifesi görmüştür.

Cumhuriyetin bir kurumu olmakla birlikte tarihsel kökeni itibarıyla Şeyhülislâmlığa dayanan ve onun geleneksel misyonunu sürdürmek üzere kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi, kuruluş kanunu olan 3 Mart 1924 tarihli ve 429 sayılı Kanun’da ‘İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek’ şeklinde ifade edilmiştir. Ülkedeki tüm cami ve mescitlerle bunların görevlilerinin idaresi Başkanlığa verildiği gibi tekke ve zaviyelerle bunların görevlisi olan şeyhlerin idaresi de Başkanlığa verilmiştir. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması ile birlikte bunlara dair hususlar Başkanlığın görev alanından çıkarılmıştır.

22.06.1935 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2800 sayılı “Diyanet İşleri Reisliği Teşkilat ve Vazifeleri Hakkında Kanun”, Başkanlığın ilk teşkilat kanunudur. Bu kanunda, teşkilatın yapısı, kadro durumu, merkez ve taşra görevlilerinin nitelikleri ve tayin usulleri belirlenmiş, her vilayet ve kazada bir müftü bulunacağı hükme bağlanmış, müftü seçimi usulü belirlenmiştir.

29.04.1950 tarihinde yürürlüğe giren 5634 sayılı Kanunla Diyanet İşleri Reisliği’nin adı “Diyanet İşleri Başkanlığı” olarak değiştirilmiş, Evkâf Umum Müdürlüğü’ne devredilen cami ve mescitlerin idaresi ve cami görevlileri (Hademe-i Hayrat) kadroları yeniden Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bugünki halini 01.07.2010 tarihinde çıkarılan kanun ile almıştır.

Diyanet Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi, Diyanet harekete geçti

  Gündem, 08 Mart 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi, Diyanet harekete geçti

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı ilahiyatçıların kadınlarla ilgili kamuoyunda rahatsızlık yaratan açıklamaları ile ilgili, "Din İşleri Yüksek Kurulu bununla bizzat ilgilenmeli." diyerek talimat verdi. Erdoğan'ın talimatı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ile görüştü

 • İşte 2018 Kandil günleri

  Gündem, 21 Şubat 2018

  İşte 2018 Kandil günleri

  İslam dininin önemli günlerinden oluşan kandiller için bekleyiş sürüyor. Peki 2018 Kandil günleri ne zaman? Hangi kandil hangi tarihde? İşte tüm detaylar...

 • Bu mesajlara itibar etmeyin!

  Gündem, 06 Şubat 2018

  Bu mesajlara itibar etmeyin!

  Şehit ailelerine yardım kampanyası adı altında Diyanet'in de adını kullanarak vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı Türkiye Diyanet Vakfı'ndan önemli uyarılar geldi

  80 bin hacı adayı için tarih verildi

  Gündem, 03 Şubat 2018

  80 bin hacı adayı için tarih verildi

  Hac kura sonuçları, Diyanet tarafından Perşembe günü açıklandı. Hacca gitmeye hak kazanan adaylar kesin kayıt yaptırmak için başvuru tarihlerini merak ediyorlardı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hac kesin kayıt tarihi de kura sonuçlarından sonra açıklandı.

  Sonuçlardan sonra kayıt heyecanı başladı

  Gündem, 01 Şubat 2018

  Sonuçlardan sonra kayıt heyecanı başladı

  Hac kura sonuçları, milyonlarca adayın bir yıldır beklediği sonuçlardı. Diyanet tarafından "hac kura sonuçları" açıklanması ile hacca gidecek asil listeler belli oldu. Diğer yandan 2018 hac kura sonuçlarından sonra Diyanet, kesin kayıt tarihini duyurdu.

 • Diyanet TV canlı yayın izle!

  Gündem, 01 Şubat 2018

  Diyanet TV canlı yayın izle!

  Diyanet TV'de milyonlarca hacının beklediği sonuçlar açıklanmaya başladı. Diyanet TV'den hac sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca Diyanet TV'nin canlı yayınını sayfamız üzerinden de takip edebilirsiniz

 • Sonuçlar tek tek açıklanıyor!

  Gündem, 01 Şubat 2018

  Sonuçlar tek tek açıklanıyor!

  Hac kura sonuçları, milyonlarca hacı adayı tarafından yakından takip ediliyor. Kutsal topraklara giderek hac ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan hac kura çekilişini takip ediyor. İşte hac kura sonuçları sorgulama sayfası ve 2018 hac kura çekiliş sonuçlarına dair detaylar.

 • Hacı adayları dikkat! Beklenen gün geldi

  Gündem, 01 Şubat 2018

  Hacı adayları dikkat! Beklenen gün geldi

  Hac kuraları için yüz binlerce adayın bekleyişi başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan hac kuraları ile birlikte kutsal topraklara gitmeye hak kazanan hacı adayları belirlenecek. Peki hac kuraları saat kaçta çekilecek? 2018 Hac kura sonuçları nasıl öğrenilir?

  Hacı adayları için son iki gün!

  Gündem, 30 Ocak 2018

  Hacı adayları için son iki gün!

  Milyonlarca hacı adayı Hac kura sonuçlarını için nefeslerini tuttu. İnternette Hac kuraları ne zaman çekilecek? sorusu oldukça popüler konuma geldi. Diyanet tarafından hac kura çekimi sonuçları 1 Şubat 2018 saat 11'de açıklanacak.

  Hacı adayları dikkat! Hac kuraları...

  Gündem, 25 Ocak 2018

  Hacı adayları dikkat! Hac kuraları...

  Hac kuraları için milyonlarca hacı adayının heyecanlı bekleyişi sürüyor. İslam dininin 5 şartı arasında yer alan hacca gitmek ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adayları, hac kuraları için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelecek müjdeli haberi beklemeye başladı. Peki 2018 hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac kura sonuçları nasıl öğrenilir? İşte detaylar.

 • Hac kuraları çekiliş tarihi belli oldu!

  Gündem, 23 Ocak 2018

  Hac kuraları çekiliş tarihi belli oldu!

  Hac kuraları ne zaman? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, internet üzerinden araştırma yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde sona eren hac kayıtları sonrasında vatandaşlar kura için beklemeye başladı. Peki 2018 hac kuraları ne zaman çekilecek? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen tarih...

 • 2018 Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Gündem, 11 Ocak 2018

  2018 Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

  2018 Hac kuraları ne zaman çekilecek? sorusu hacı adayları tarafından merak ediliyor. Hacı adayları, hac kura sonuçlarını takip ediyor. Hac kura sonuçları için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamalar haberimizde.

 • Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'erken yaşta evlilik' açıklaması: Dini meşruiyeti yoktur

  Gündem, 05 Ocak 2018

  Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'erken yaşta evlilik' açıklaması: Dini meşruiyeti yoktur

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Dünyadaki cennetimiz: Aile" başlıklı cuma hutbesini irad etti. Erbaş, çocuk yaşta evliliklerle ilgili olarak, "Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur" dedi

  Diyanet 9 bin 500 personel alacak! İşte koşullar

  Gündem, 01 Ocak 2018

  Diyanet 9 bin 500 personel alacak! İşte koşullar

  Diyanet İşleri Başkanlığı 9 bin 500 sözleşmeli personel alımı yapacağı Devlet Personel Başkanlığının resmi sitesinden yayımlandı. Peki Diyanet İşleri Başkanlığı'na personel alımı başvuru koşulları neler? İşte Diyanet personel alımıyla ilgili tüm detaylar.

  Hac kayıtları ne zaman başlayacak?

  Gündem, 15 Aralık 2017

  Hac kayıtları ne zaman başlayacak?

  Hac kayıtları tarihi için araştırmasını sürdüren vatandaşlar, merakla 2018 hac kayıtlarının ne zaman başlayacağını sorguluyor. Peki Hac kayıtları ne zaman başlayacak? 2018 Hac kayıtları nasıl yapılır? İşte detaylar.

 • Cuma hutbesinde Kudüs mesajı

  Gündem, 08 Aralık 2017

  Cuma hutbesinde Kudüs mesajı

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 8 Aralık cuma hutbesinde Kudüs mesajı verildi

 • İşte Kandil tarihleri!

  Gündem, 29 Kasım 2017

  İşte Kandil tarihleri!

  Kandil tarihlerini ve bugünün kandil olup olmadığını araştıran Müslümanlar, 2017 ve 2018 yıllarındaki Kandil tarihlerini araştırıyor. İşte Diyanet Kandil tarihleri...

 • Diyanet'ten Bitcoin açıklaması! Caiz mi değil mi?

  İş-Yaşam, 28 Kasım 2017

  Diyanet'ten Bitcoin açıklaması! Caiz mi değil mi?

  Son dönemin en gözde yatırım aracı olan Bitcoin'e Diyanet'ten vize çıkmadı. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, "sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir" açıklamasını yaptı

  Diyanet'ten kurban sorusuna net yanıt!

  Gündem, 31 Ağustos 2017

  Diyanet'ten kurban sorusuna net yanıt!

  Diyanet İşleri başkanlığı Din Yüksek Kurulu, gayrimeşru yollarla kazanılan parayla kurban kesilemeyeceğini, mali ibadetlerin helal parayla yapılması gerektiğini açıkladı