KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • WhatsApp hakkında şok ima

  Teknoloji, 27 Mart 2017

  WhatsApp hakkında şok ima

  İngiliz hükümeti, geçen hafta Londra'dan gerçekleştirilen terör saldırısının ardından, başta WhatsApp olmak üzere teknoloji şirketlerinden istihbari yardım istiyor.

 • Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Teknoloji, 24 Mart 2017

  Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Facebook tarafından satın alındıktan sonra süratle büyüyen Instagram reklam hacmini 5 kat büyüterek 1 milyon reklamverene ulaştı.

 • E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Teknoloji, 23 Mart 2017

  E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Evaldas Rimasauskas isimli Litvanyalı bir dolandırıcı, elektronik posta yoluyla iki büyük Amerikalı teknoloji şirketinden 100 milyon $ çaldı.

  Apple yeni ürünlerini tanıttı

  Teknoloji, 22 Mart 2017

  Apple yeni ürünlerini tanıttı

  24 Mart saat 18:01'den itibaren sipariş verilebilecek yeni Apple ürünleri arasında ilk kez kırmızı renkte üretilen iPhone 7 ve 7 Plus, ekonomi sınıfı iPhone SE, yenilenen iPad ve Apple Watch Series 2 ile aksesuarları tanıtıldı.

  Netflix sistemi değişiyor

  Teknoloji, 17 Mart 2017

  Netflix sistemi değişiyor

  Sağladığı içeriklerle ilgili kullanıcıların fikrini, 5 aşamalı yıldız değerlendirmesiyle alan Netflix, gelecek aydan itibaren değişikliğe gidiyor.

 • Facebook'tan yepyeni özellik!

  Teknoloji, 17 Mart 2017

  Facebook'tan yepyeni özellik!

  Facebook yepyeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu yeni özellik ile birlikte, gönderileri cevaplamak ve yorumları takip etmek inanılmaz kolaylaştı

 • Snap dibi gördü!

  Teknoloji, 15 Mart 2017

  Snap dibi gördü!

  Geçtiğimiz Mart ayında halk arz edilen Snapchat uygulamasını yapan Snap Inc. şirketinin hisseleri en düşük seviyesini gördü. Mobil reklam gelirleri de beklenin altında.

 • Facebook istihbarat kurumlarına meydan okudu

  Teknoloji, 15 Mart 2017

  Facebook istihbarat kurumlarına meydan okudu

  İstihbarat kurumları ve güvenlik güçleriyle teknoloji şirketleri arasındaki çekişme dinmemişken Facebook, insanların gözetlenmesine ve takibine yönelik veri paylaşımı yapmayacağını resmen duyurdu.

  Facebook'un görünmez mesajı

  Teknoloji, 10 Mart 2017

  Facebook'un görünmez mesajı

  Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması Messenger'a yeni bir özellik getirdi.

  CHP'den reklam arası hayır!

  Gündem, 09 Mart 2017

  CHP'den reklam arası hayır!

  Halk oylaması sürecinde sosyal medyanın etkin kullanılması öngörülen CHP'de, dijital platformdaki kullanıcılara yönelik detaylı analizler hazırlandı

 • Para kazanma devri başlıyor

  Teknoloji, 09 Mart 2017

  Para kazanma devri başlıyor

  En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yeni bir özellikle hem kendi gelirlerini arttırarak para kazanmak hem de iş dünyasının iletişim ağını genişletmek istiyor.

 • Başarılı insanlar güne neler yaparak başlıyor?

  Yaşam, 06 Mart 2017

  Başarılı insanlar güne neler yaparak başlıyor?

  Sosyal medyanın başarılı girişimcilerinden, iş dünyanın ünlü isimlerine... Birbirinden önemli isimlerin sabah ritüelleri, takipçileri tarafından oldukça ilgi çekiyor!

 • Facebook'ta çalışmak imkansız değil!

  Teknoloji, 05 Mart 2017

  Facebook'ta çalışmak imkansız değil!

  Facebook Tasarım Programı Müdürü Michelle Morrison, Facebook'ta çalışmanın imkansız olmadığını, dünyayı daha iyi bir yere getirmek isteyen herkesle çalışmak istediklerini belirtti

  Facebook'un kurucusu endişeli: Herkesi bir araya getirmek zorundayız

  Dünya, 17 Şubat 2017

  Facebook'un kurucusu endişeli: Herkesi bir araya getirmek zorundayız

  Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, dünyanın geleceği ve globalleşme ile ilgili önemli açıklamalar yaptı

  "Facebook siper olacak!"

  İş-Yaşam, 17 Şubat 2017

  "Facebook siper olacak!"

  Facebook Inc. CEO'su Mark Zuckerberg, dün kullanıcılara bir mektup göndererek, şirket platformunun dünya için "sosyal altyapı" olabileceğini belirtti.

 • Teknoloji devleri Trump'a karşı!

  İş-Yaşam, 06 Şubat 2017

  Teknoloji devleri Trump'a karşı!

  Amerikan teknoloji şirketleri ABD Başkanı Donald Trump'ın uygulamak istediği vize ambargosunun ekonomiyi olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, Trump'un iptal kararına yaptığı itiraz reddedildi.

 • Facebook'taki yalan haberlere karşı Fransız yayıncılardan flaş karar!

  Dünya, 06 Şubat 2017

  Facebook'taki yalan haberlere karşı Fransız yayıncılardan flaş karar!

  Ülkedeki 8 medya şirketi, sosyal paylaşım sitesindeki yalan haberleri azaltmak için Facebook ile iş birliği yapmaya karar verdi

 • Facebook'a vız geldi!

  Teknoloji, 03 Şubat 2017

  Facebook'a vız geldi!

  ABD’nin başkanlık seçimlerinde yalan haber yaydığı iddialarına hedef olan Facebook mali yılının dördüncü çeyreğinde net kârını yüzde 129 yükselterek iddialardan etkilenmediğini gösterdi

  Facebook'a şok ceza!

  Teknoloji, 03 Şubat 2017

  Facebook'a şok ceza!

  Sosyal medya platformu Facebook kendisine açılan 2 milyar dolarlık telif hakkı davasını kaybetti. Mahkeme Facebook'u 500 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti şirket davayı temyize götüreceğini açıkladı