KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • Önemli Türkiye duyurusu!

  Teknoloji, 28 Nisan 2017

  Önemli Türkiye duyurusu!

  Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger için geliştirdiği Lite versiyonunun Türkiye'de de kullanılabileceğini duyurdu. Messenger Lite daha az veri ve hafıza kullanacağı için eski telefonlarda çalışabilecek ve daha az internet kotası yiyecek.

 • Facebook hepsini geride bıraktı!

  Teknoloji, 28 Nisan 2017

  Facebook hepsini geride bıraktı!

  Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Türkiye'deki kullanılma oranları belli oldu. Türkiye'deki 46.3 milyon internet kullanıcısının yüzde 90'ı sosyal medyada.

 • Instagram rekor kırdı

  Teknoloji, 27 Nisan 2017

  Instagram rekor kırdı

  Instagram, fotoğraf paylaşım platformları arasındaki kıyasıya rekabete rağmen üye sayısında yüksekten uçmaya devam ediyor. 4 ayda 100 milyon üye daha kazanan Instagram 700 milyon üyeye ulaştı. Yıl sonunda ise 1 milyara ulaşması bekleniyor.

  Facebook'tan dev plan!

  Teknoloji, 20 Nisan 2017

  Facebook'tan dev plan!

  Sosyal medya devi Facebook, şimdiye kadar diğer sosyal medya platformlarının ilgilenmediği çılgın bir proje için harekete geçiyor: Düşünce gücüyle yazmak!

 • Internetsiz Instagram geliyor

  Teknoloji, 19 Nisan 2017

  Internetsiz Instagram geliyor

  Instagram, bağlantı hızı ve kota sorunu yaşayan coğrafyaları düşünerek bazı özelliklerini Android platformlarda çevrimdışı kullanıma açacağını belirtti. Internetsiz Instagram sonrasında iOS cihazlara da gelecek.

 • Açığa alınan İBB çalışanı hakkında soruşturma
 • Topbaş'ın talimatıyla açığa alındı

  Gündem, 13 Nisan 2017

  Topbaş'ın talimatıyla açığa alındı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Haller Müdürlüğü'nde gece amiri olarak çalışanı, Facebook'ta yaptığı paylaşım nedeniyle Kadir Topbaş'ın talimatıyla açılan soruşturmanın ardından açığa alındı

  İki Türk şirketi Facebook dünyasını nasıl salladı?

  Teknoloji, 10 Nisan 2017

  İki Türk şirketi Facebook dünyasını nasıl salladı?

  Facebook Global Finansal Servisler Dikey Sorumlusu Neil Hiltz, başta Facebook olmak üzere sosyal medyanın finansal servis ve teknolojilerine etkilerini, yapılan doğru ve yanlışları, gelecekte insanları nelerin beklediğini ve başarı öykülerini anlattı.

  Sahte haber uyarısı yayınlayacak

  Teknoloji, 07 Nisan 2017

  Sahte haber uyarısı yayınlayacak

  Facebook, site aracılığıyla yayılan sahte haberlerle mücadele etmek amacıyla kullanıcıların paylaşılan uydurma haberleri ve yanıltıcı bilgileri tespit etmesine yardımcı olacak bir elektronik uyarı yayınlama kararı aldı

 • Medvedev: ABD ile çatışmaya ramak kaldı

  Dünya, 07 Nisan 2017

  Medvedev: ABD ile çatışmaya ramak kaldı

  Rusya Başbakanı Medvedev, ABD'nin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'ne yönelik saldırısının ardından açıklamada bulundu

 • Snapchat'ten Facebook'a flaş cevap!

  Teknoloji, 31 Mart 2017

  Snapchat'ten Facebook'a flaş cevap!

  Snapchat, 1 milyon civarında derlenmiş herkese açık hikâyeler arasında arama yapılabilecek yeni bir özelliğini aktif hâle getirdi. Bu sayede sadece kullanıcılar değil reklamcılar için de Facebook ve Instagram'a mesaj gönderilmiş oldu.

 • YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan "ikinci YÖKDİL" açıklaması

  Gündem, 30 Mart 2017

  YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan "ikinci YÖKDİL" açıklaması

  YÖKDİL sınavı hakkında YÖK Başkanı Yekta Saraç, Twitter'dan açıklama yaptı. İkinci YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İkinci YÖKDİL sınavı hangi dillerde yapılacak?

  Bir anda dünyanın en zengin 2. insanı oldu!

  İş-Yaşam, 30 Mart 2017

  Bir anda dünyanın en zengin 2. insanı oldu!

  Amazon'un Ortadoğulu Souq.com sitesini satın almasının ardından hisseleri değer kazanan firma sayesinde, zenginler sıralaması da bir anda değişti.

  Denizde bulunmuştu

  Yaşam, 30 Mart 2017

  Denizde bulunmuştu

  Rusya'nın Murmansk şehrinde yaşayan ve balıkçılık yapan Roman Fedortsov, yakaladığı değişik deniz canlılarının fotoğraflarını çekerek sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

 • WhatsApp hakkında şok ima

  Teknoloji, 27 Mart 2017

  WhatsApp hakkında şok ima

  İngiliz hükümeti, geçen hafta Londra'dan gerçekleştirilen terör saldırısının ardından, başta WhatsApp olmak üzere teknoloji şirketlerinden istihbari yardım istiyor.

 • Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Teknoloji, 24 Mart 2017

  Instagram'da 1 milyon rekoru!

  Facebook tarafından satın alındıktan sonra süratle büyüyen Instagram reklam hacmini 5 kat büyüterek 1 milyon reklamverene ulaştı.

 • E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Teknoloji, 23 Mart 2017

  E-posta attı, 100 milyon dolar çaldı

  Evaldas Rimasauskas isimli Litvanyalı bir dolandırıcı, elektronik posta yoluyla iki büyük Amerikalı teknoloji şirketinden 100 milyon $ çaldı.

  Apple yeni ürünlerini tanıttı

  Teknoloji, 22 Mart 2017

  Apple yeni ürünlerini tanıttı

  24 Mart saat 18:01'den itibaren sipariş verilebilecek yeni Apple ürünleri arasında ilk kez kırmızı renkte üretilen iPhone 7 ve 7 Plus, ekonomi sınıfı iPhone SE, yenilenen iPad ve Apple Watch Series 2 ile aksesuarları tanıtıldı.