KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Samsung

1 Mart 1938 tarihinde kurucu başkan Byung-Chull Lee, Mançurya'ya ve Pekin'e kurutulmuş Kore balıkları, sebzeler ve meyveler satan, esas olarak ihracata odaklanan şirketi Daegu, Kore'de kurdu. Korece adı "üç yıldız" anlamına gelen Samsung, on yılı az aşan bir süre içerisinde, kendi un değirmenleri ile şekerleme makinelerine, kendi üretim ve satış operasyonlarına sahip oldu. Bu mütevazı başlangıçlarla, Samsung, bugün hala aynı adı taşıyan modern bir küresel şirkete dönüştü.

Samsung 1970'li yıllarda; ağır sanayi ile kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini attı. Samsung için diğer bir büyüme hamlesi de, gelişmekte olan ev elektroniği pazarında gerçekleşti. Kore pazarında zaten en iyi üreticilerden biri olan Samsung Electronics, ilk kez bu dönemde ürünlerini ihraç etmeye başladı.

Samsung, 1970'lerin sonları ile 1980'lerin başlarında, faaliyet gösterdiği temel teknoloji alanlarını çeşitlendirdi ve küresel ölçekte genişletti. Bu dönemde Samsung, dünyanın en iyi beş elektronik firmasından biri haline gelmek amacıyla, eski şirketlerini yeniden yapılandırmaya ve yeni iş alanlarına girmeye başladı.

1990'lı yılların başında, ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin karşısında müthiş zorluklar vardı.

1990'ların ortalarında Samsung, dünyada birinci sınıf ürünler geliştirmeye kendini adayarak, her alanda müşteri memnuniyeti sağlayarak ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak iş faaliyetlerinde devrimci adımlar attı. Tüm bu adımlarda, "önce kalite" vizyonu hakimdi.

Kore'de faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketleri olumsuz etkileyen 1997 mali krizine rağmen, Samsung büyümeyi sürdüren az sayıda şirket arasında yer aldı. Samsung bu başarıyı, dijital ve ağ teknolojilerindeki liderliği ile elektronik, finans ve ilgili hizmetlere sürekli odaklanmasına borçluydu.

Dijital çağ, küresel iş hayatında devrimsel nitelikte bir değişime neden oldu ve fırsatlar getirdi. Samsung da gelişmiş teknolojiler, rekabetçi ürünler ve sürekli yenilik ile bu değişimlere gerekli yanıtı verdi.

Samsung, elektronik işletmesinin başarısıyla, teknolojide bir endüstri lideri olarak küresel anlamda tanınmıştır ve artık bir numaralı küresel 10 markadan biri olarak sıralanır.

SAMSUNG ELECTRONIC TARİHÇESİ

1- 1970 yılında Samsung-Sanyo, siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

2- 1972 yılında Samsung-Sanyo, iç pazarda satılmak üzere siyah beyaz televizyon üretimine başladı.

3- 1974 yılında Samsung Heavy Industries ve Samsung Petrochemical şirketi kuruldu, Samsung-Sanyo, çamaşır makinesi ile buzdolabı üretimine başladı.

4- 1976'da Samsung Electro-Mechanics, 1 milyonuncu siyah beyaz televizyonu üretti.

5- 1977 yılında Samsung Precision Co. şirketi kuruldu (şimdiki adı Samsung Techwin'dir), Samsung Electronics, renkli televizyon ihraç etmeye başladı, Samsung Fine Chemicals ve Samsung Construction şirketi kuruldu.

6- 1979 yılında Samsung Electronics, mikrodalga fırınların seri üretimine başladı.

7- 1980 yılında Samsung Electronics, klima üretimine başladı.

8- 1981 yılında Samsung Electronics, ilk mikrodalga fırınları (Kanada'ya) ihraç etti (model: RE-705D) ve Samsung Electronics, 1 milyonuncu renkli televizyonu üretti.

9- 1983 yılında Samsung Electronics, kişisel bilgisayarların (PC'ler) üretimine başladı.

10- 1986 yılında Samsung Electronics, dünyanın en küçük ve en hafif 4 mm'lik video kaset kaydedicisi geliştirdi.

11- 1987 yılında Samsung Advanced Institute of Technology (Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü) araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla oluşturuldu.

12- 1991 yılında Samsung Electronics, cep telefonunun geliştirilmesini tamamladı.

13- 1992 yılında Samsung Electronics cep telefonu sistemi geliştirdi, 250 MB disk sürücüsünün geliştirilmesini ve dünyanın ilk 64 M DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.Samsung, günümüzde Samsung Securities Co. Ltd olarak bilinen Kukje Securities Co. şirketini satın aldı. Samsung Electronics, 10 milyonuncu endüstriyel robotu üretti.

14- 1994 yılında Samsung Aerospace, dünyanın ilk 4 kat yakınlaştırma imkanına sahip kamerasını ve Kore'de üretilen ilk elektrikli arabayı (SEV-III) geliştirdi. Dünyanın ilk 256 MB DRAM'ının geliştirilmesini tamamladı.

15- 1995 yılında Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ilk gerçek zamanlı MPEG-3 teknolojisini geliştirdi.

16- 1996 yılında 64 M DRAM'ların seri üretimine başladı, dünyanın en hızlı CPU'su (merkezi işlem birimi) olan Alpha yongasını geliştirdi ve 1 G DRAM'in geliştirilmesini tamamladı.

17- 1997 yılında dünyanın en büyük TFT-LCD (30) ekranını  ve dünyanın en hafif PCS'sini (105 g) geliştirdi.

18- 1998 yılında dünyanın ilk 128 MB Senkron DRAM ve 128 MB Flash belleğini geliştirdi, tamamen düz ekrana sahip televizyonun geliştirilmesini tamamladı ve dünyanın ilk dijital televizyonunun seri üretimi başladı.

19- 1999 yılında  küçük ve çok işlevli bir kablosuz İnternet telefonu (Smartphone) ve dünyanın ilk 3D TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

20- 2000 yılında Yüksek Çözünürlüklü Dijital TV, dünyanın ilk 512 MB DRAM'ını ve Benzersiz Bir Hepsi-Bir-Arada DVD Oynatıcı geliştirdi.

21- 2001 yılında dünyanın ilk 40 inçlik TFT-LCD monitörünü geliştirdi.

22- 2004 yılında uydu DMB sistemi için hücresel telefon yongası, 3. Nesil Optik Blu-Ray Disk Kaydedicisini ve dünyanın ilk 60 nano 8 GB NAND Flash bellek yongasını geliştirdi.

23- 2005 yılında dünyanın ilk konuşma tanımalı telefonunu, 40 inçlik TV için dünyanın ilk OLED'ini ve dünyanın en büyük Esnek LCD panelini geliştirdi.

24- 2006 yılında 1,72 inçlik Süper Yansıtıcı LCD Ekranı ve dünyanın ilk gerçek çift taraflı LCD ekranını geliştirdi.

25- 2007 yılında dünyanın ilk 30 nm'lik 64 Gb NAND FlashTM belleğini geliştirdi.

26- 2008 yılında dünyanın ilk 2 Gb 50 NANO’sunu geliştirdi.

27- 2009 yılında dünyanın ilk 40-nanometre DRAM’ını geliştirdi.

28- 2012 yılında Galaxy Note ile 5 milyon birimlik birikmiş küresel sevkiyat hacmi kaydetti.

29- 2013 yılında Galaxy S4'ü Kore pazarında ve küresel pazarlarda piyasaya sürdü Samsung Galaxy S akıllı telefon serisi ile 0,1 milyar birimlik küresel sevkiyat birikimi kaydetti, Galaxy S4'ü ABD'de satışa sundu, dünyanın ilk 20 nanometre 4 Gb ultra yüksek hızlı mobil DRAM'ını seri olarak üretmeye başladı.

30- 2014 yılında Galaxy S5 ve Samsung Gear cihazlarının ticari lansmanını 125 ülkede duyurdu, Galaxy Note serisinin yeni ürünleri Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge'i duyurdu ve Samsung Electronics sektörün ilk 8 Gigabit LPDDR4 mobil DRAM belleğinin seri üretimine başladı.

Samsung Haberleri

 • İnanılır gibi değil! Obama bunları söylemiş olamaz!

  Teknoloji, 21 Temmuz 2017

  İnanılır gibi değil! Obama bunları söylemiş olamaz!

  Washington Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yeni yazılım algoritması, sesli videolarda gerçekçi bir dudak eşleme yapabiliyor. Obama'nın videolarıyla hazırlanan deneme filmlerine bakılırsa, aslında filmlerde ve oyunlarda kullanılması beklenen teknoloji, kötü ellerde önemli bir silaha dönüşebilir

 • Teknolojide dört dörtlük kavga

  Teknoloji, 18 Temmuz 2017

  Teknolojide dört dörtlük kavga

  Qualcomm, lisans anlaşmazlığı ile başlayan bir dizi davadan sıkılmış olacak ki, Apple'a barış sinyalleri gönderdi. Bir teknoloji konferansında konuşan şirket CEO'su, Apple ile aralarındaki problemlerin mahkemeye gitmeden de çözülebileceğini söyledi. Bunun arkasında ise 4 milyar doları bulabilecek cezalar yatıyor

 • Samsung tarih verdi! Note 8 ne zaman çıkacak?

  Teknoloji, 17 Temmuz 2017

  Samsung tarih verdi! Note 8 ne zaman çıkacak?

  Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy Note 8, ağustosta tanıtılacak. Telefon, önceki Note 7'de yaşanan tatsızlıklardan muzdarip olmasın diye Güney Koreli şirket canla başla çalışıyor. İşte ürünün bugüne kadarki sızıntılarla bilinen özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi...

  Samsung ve LG, OLED ve QLED ile karşı karşıya

  Teknoloji, 12 Temmuz 2017

  Samsung ve LG, OLED ve QLED ile karşı karşıya

  Televizyon dünyasında yeni bir standartlar savaşı başladı. Bir tarafta LG’nin başını çektiği OLED yakası, diğer tarafta Samsung’un öncülüğünü yaptığı QLED yakası sıkı bir mücadele için karşı karşıya

  Ne iPhone ne Samsung!

  Teknoloji, 08 Temmuz 2017

  Ne iPhone ne Samsung!

  Akıllı telefon alırken dikkat edilen ilk özelliklerden biri de şarjının ne kadar gittiği. Peki hangi telefonun şarjı ne kadar gidiyor? En dayanıklı telefonlar listesi Çinli bir üreticinin yeni hamlesiyle değişti

 • Bu telefon hızıyla da fiyatıyla da çok konuşulacak!

  Teknoloji, 07 Temmuz 2017

  Bu telefon hızıyla da fiyatıyla da çok konuşulacak!

  HMD Global'in lisans kiralaması ile sektöre hızlı bir dönüş yapan Nokia, yenilediği 3310'dan sonra Android işletim sistemli 3, 5 ve 6 adlı modelleri piyasaya çıkarttı. Şimdi de Nokia 8 adlı telefonun görüntüleri ve özellikleri sızdırıldı

 • Tarihinin en yüksek karını açıklayacak!

  Teknoloji, 07 Temmuz 2017

  Tarihinin en yüksek karını açıklayacak!

  Bu yılın ikinci çeyreğinin tarihindeki en iyi dönem olacağına inanan Samsung, 52 milyar dolar faaliyet geliri ve 12,1 milyar dolar kâr elde etmeyi hedefliyor. Tahmin edilen miktar, Apple'ın beklentisinden de yüksek

 • Dev ekran sevmeyenlere müjde! En iyinin mini'si geliyor

  Teknoloji, 07 Temmuz 2017

  Dev ekran sevmeyenlere müjde! En iyinin mini'si geliyor

  Herkes büyük ekranlı akıllı telefon kullanmak istemiyor, bu yüzden "mini" modelleri de ayrı bir kitle tarafından tutuluyor. İşte Samsung'un son amiral gemisi S8'in ufak modelini hazırlama sebebi de bu

  20 milyon evde kullanılacak! Şimdi Samsung da peşinde

  Teknoloji, 05 Temmuz 2017

  20 milyon evde kullanılacak! Şimdi Samsung da peşinde

  Güney Koreli teknoloji devinin Bixby adlı sesli asistanın baz alan bir hoparlör üzerinde bir yıldan uzun süredir çalıştığı iddia edildi

  Milyar dolarlık hafıza yarışması

  Teknoloji, 05 Temmuz 2017

  Milyar dolarlık hafıza yarışması

  Samsung’un dün duyurusunu yaptığı 18.6 milyar dolarlık flash bellek yatırımı teknoloji dünyasında büyük sükse yaptı. İlk bakışta çılgınca gibi görünen yatırım, geleceğin ileri teknoloji dünyasında var olma savaşının ulaştığı boyutu gösterme bakımından oldukça ilgi çekici. 1 milimetrenin milyonda biri olan nanometre boyutunda devam eden işlemci savaşları ise her geçen gün biraz daha sertleşecek. Ayakta kalan pastayı yiyecek. Pes eden ise hafızalardan silinecek

 • En az 19 milyar dolar yatırım yapacak

  İş-Yaşam, 04 Temmuz 2017

  En az 19 milyar dolar yatırım yapacak

  Samsung, yaptığı açıklamayla çip ve yeni nesil akıllı telefon ekran teknolojilerine en az 18.6 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Samsung, bu yatırımıyla yaklaşık 500 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

 • Bu ürünü herkesten gizlediler! Yanlışlıkla ortaya çıktı

  Teknoloji, 04 Temmuz 2017

  Bu ürünü herkesten gizlediler! Yanlışlıkla ortaya çıktı

  Bugüne kadar tek başına çalışabilen bir sanal gerçeklik başlığı tanıtmamış olan teknoloji devinin iş ortaklarına gönderdiği bir bültene göre, Exynos VR III adlı bir cihaz piyasaya çıkartacak

 • Galaxy Note geri dönüyor ama bir farkla!..

  Teknoloji, 03 Temmuz 2017

  Galaxy Note geri dönüyor ama bir farkla!..

  Bataryasıyla ilgili problem yüzünden yanan, bu yüzden de piyasadan toplatılan akıllı telefon, Galaxy Note 7 Fan Edition adıyla satılacak

  Efsane Nokia 3310 satışa çıktı! İşte fiyatı

  Teknoloji, 29 Haziran 2017

  Efsane Nokia 3310 satışa çıktı! İşte fiyatı

  Tasarımı, sağlamlığı ve kullanımıyla bir döneme imzasını atan Nokia 3310 17 yıl sonra yenilenmiş modeliyle satışa çıktı. İşte Türkiye ve dünya satış fiyatları

  Samsung Türkiye yöneticisi 2 ay dayanabildi!

  İş-Yaşam, 21 Haziran 2017

  Samsung Türkiye yöneticisi 2 ay dayanabildi!

  Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, geçtiğimiz nisan ayında gelen isteklerden bunalmış ve uzun bir açıklama yaparak Twitter hesabını kapatmıştı. Yeğen, dün itibarıyla Twitter hesabını tekrar aktifleştirdi

 • Samsung Galaxy Note 8 geliyor!

  Teknoloji, 20 Haziran 2017

  Samsung Galaxy Note 8 geliyor!

  Pili yandığı için Samsung'un başına büyük dert olan Note serisinin yeni modeline dair sızıntılar büyüyor

 • Tablet yarışı kızıştı! En iyiler belli oldu!

  Teknoloji, 16 Haziran 2017

  Tablet yarışı kızıştı! En iyiler belli oldu!

  Tabletler bilgisayarların yerini alacak kadar iyi hâle geldi. Birçok model iyi bir klavye sunarken, masaüstü deneyimine de yaklaştılar. Seçeneklerin sayısı da bol ama en iyisini seçmek zaman alabilir ve teknik bilgi gerektirebilir. Bu yüzden, PCAdvisor'un hazırladığı aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz

 • Şarj sorununu kökünden çözecek buluş!

  Teknoloji, 05 Haziran 2017

  Şarj sorununu kökünden çözecek buluş!

  Samsung ve GlobalFoundries ile iki sene önce 7nm çip üretmeyi başaran bilişim devi gelecek hafta Japonya'da 5nm çipleri duyuracak. Tüketici teknolojilerine ne zaman yansıyacağı muamma olmakla beraber telefonların batarya dayanıklılıkları artacağı ve boyutlarının küçülmesi de kesin