KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Cem Karaca

Tam adı Muhtar Cem Karaca olan usta müzisyen 5 Nisan 1945 yılında İstanbul'da doğup 8 Şubat 2004 yılında'da hayatını kaybetmiştir.

Cem Karaca,  Anadolu rock türünün kurucularındandır. Birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, kurucu ve yöneticisi olmuş, güçlü bir rock kültürünün yaratılmasında öncülerden olmuştur.

Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca (İrma Felegyan) olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesi'nde tamamlayan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğuştan yetenekliydi. Müzik ile ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur.

Okul yıllarında, moda olan rock müziğine merak salan Karaca, dünya starlarının şarkılarını söyleyerek başladı, müzik serüvenine. Karaca, askerlik yıllarında tanıştığı Anadolu gerçeği ve ezgilerini rock müziğiyle harmanlaya karar verdi. 1967’de Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte kurdukları Apaşlar grubu, Altın Mikrofon Yarışması’nda, sözlerin Erzurumlu Emrah'a ait, Cem Karaca’nın bestelediği "Emrah" adlı parçayla ikinciliği kazandı.

Apaşlar, “Emrah”la elde etiği başarıyı, Resimdeki Gözyaşları ve Bu Son Olsun gibi günümüzde de hit olan parçalarla pekiştirdi. Karaca, Apaşlar grubundan ayrıldıktan sonra sırasıyla Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi gruplarla çalıştı. Bu sürede Türk halkını ve müziğini derinden etkileyen şarkılar üretti.

Kardaşlar grubu ile anlaşmazlık yaşayan Cem Karaca, Moğollar’a, Moğollar ile anlaşamayan Ersen Dileten de Kardaşlar’a dahil oldu. Moğollar ve Cem Karaca’nın iyi bir uyum yakaladı, birçok başarılı eser üretti, ama asıl çıkışı ‘Namus Belası’ parçası ile yakaladılar. Şarkı o kadar beğenilmişti ki Hey Dergisi’nde çizgi roman yayınlandı, ayrıca Namus Belası isimli filmler çekildi. Yakaladıkları başarıya rağmen Cahit Berkay müzik kariyerine Fransa’da devam etmeye karar verince Moğollar ve Cem Karaca ayrılmak zorunda kaldı.

Karaca, ilk evliliğini tiyatro sanatçısı Semra Özgür ile 1965'te yaptı, ama bu evlilik uzun soluklu olamadı. Karaca, 1968'in sonunda yine bir tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile hayatını birleştirdi, bu evliliği ise iki yıl sürdü. Üçüncü evliliğini Ağustos 1973’te Feride Balkan ile yapan sanatçının, bu evlilikten Emrah adını verdiği bir oğlu oldu. Çift, Cem Karaca'nın Almanya'da zorunlu yaşama döneminde ayrıldı. 5 Temmuz 1993'te Cem Karaca, dördüncü evliliğini ilk eşi Semra Özgür ile yaptı. Cem Karaca'nın son evliliği ise İlkim Erkan ile oldu.

Karaca’nın ölümünü ardından son eşi İlkim Erkan Karaca ile tek çocuğu Emrah’ın annesi Feride arasında tartışma çıktı. Çünkü İlkim Hanım, Karaca'nın çocukluğunda geçirdiği bir kaza sonucu kısır olduğunu, bu nedenle çocuğu olamayacağını iddia etti. Mahkeme kararı ile Cem Karaca'nın mezarı açıldı ve DNA örnekleri alındı. DNA testi sonucu Emrah'ın Cem Karaca'nın oğlu olduğu tespit edildi.

Her fırsatta solcu olduğunu dile getiren Karaca’nın şarkıları, 12 Eylül’ün tohumlarının atılmaya başlandığı 1970’li yıllarda daha önemli bir rol oynamaya başladı. 1978’da son grubu Edirdahan’la Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve rock opera albümü ‘Safinaz’ı yayınladı. Grup ilk ve tek albümlerinin ardından dağıldı. Almanya’ya yerleşen Cem Karaca, uzun yıllardır süren müzik hayatının ilk solo albümü olan ‘Hasreti yayınladı. Albüm Nazım Hikmet şiirlerinden oluşuyordu.

Sanatçı, 1 Mayıs plağı, komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açıldı ve gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Bu dönemde Avrupa turnesinde olan Karaca, 1980 Darbesi’nin ardında yurtdışında yaşayan birçok sanatçı gibi Türkiye’ye çağrıldı, ama sanatçı dönmeyeceğini bildirdi. Çirkin Kral lakaplı usta oyuncu Yılmaz Güney ile aynı günde, 6 Ocak 1983’te, Türk vatandaşlığından çıkarılan Karaca, bu dönemde Almanya’dan gelen vatandaşlık teklifini reddetti.

Nazım Hikmet Ran’ın gibi vatan hasreti çeken Karaca, şairin Mavi Liman şiirini besteledi. Türkiye’ye olan özlemini ''Beni bekleme kaptan, Beni o limana çıkaramazsın'' ve ''Bana İstanbul'u anlat nasıldı'' şarkısının finalinde, ''Hep kahır hep kahır bıktım be'' dizeleriyle anlattı.

Dönemin Başbakanı Turgut Özal’la iletişime geçen ve Türkiye’ye dönmek istediğini belirten sanatçı, hakkında açılan davadan beraat etti. Tutuklama kararının kaldırılmasının ardından 1987’de Türk pasaportu ile vatana giriş yaptı. Yurda girişinde hayranları ve en önemlisi küçük bir çocukken ayrıldığı oğlu Emrah büyük bir coşkuyla karşıladı, Cem Karaca’yı havalimanında. Tek oğlunun büyüdüğünü göremeyen Karaca, Almanya’da yaşadığı dönem de babasını kaybetti, onun cenazesine dahi katılamadı.

Yurda döndükten sonra televizyon programları yapmaya başladı. Müziğe tekrar dönmesini sağlayan ise 1997’de vizyona giren Ağır Roman filmi oldu, ‘Resimdeki Gözyaşları’nı tekrar kaydetti. Barış Manço’nun ölümünün ardından oldukça üzülen Cem Karaca, vokalistsiz kalan Kurtalan Ekspres’e katıldı. Karaca’nın son albümü ise 1999’da yaptığı ‘Bindik Bir Alamete Gedeyoz Kıyamete’ oldu.

Türk Rock'ının isyankar adamı Cem Karaca, İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucu, 8 Şubat 2004’te hayatını kaybetti. 59 yaşında hayata veda eden sanatçı, vasiyeti üzerine alkışlarla değil tekbirlerle uğurlandı. Cem Karaca, sanat ve siyaset dünyasından yüzlerce kişinin hazır bulunduğu cenaze törenin ardından, Karacaahmet İranlılar Mezarlığı’nda, babasının yanında toprağa verildi. 59 yaşında hayata veda eden efsane sanatçı; ardında bir oğul ve toplumsal sorunlara dikkat çektiği birçok şarkılarını bıraktı…

Cem Karaca Haberleri

 • Cem Karaca ile Beethoven'ı bir araya getirdi

  Müzik, 17 Temmuz 2020

  Cem Karaca ile Beethoven'ı bir araya getirdi

  Klasik müzik ile popüler müziği birleştirdiği eserleriyle dikkat çeken Andaç, son çalışmasında Cem Karaca ile Bethoven'ı bir araya getirdi. "Resimdeki Gözyaşları & Ay Işığı", bugün tüm dijital platformlarda yerini aldı

 • Tedbirsiz alışveriş!

  Magazin, 05 Nisan 2020

  Tedbirsiz alışveriş!

  Merhum Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca önceki gün Bebek’te objektiflere yansıdı

 • "Eşyalarını sevdiği insanlara veriyorum"

  Fiskos, 14 Şubat 2020

  "Eşyalarını sevdiği insanlara veriyorum"

  8 şubat 2004 yılında hayatını kaybeden Cem Karaca, vefatının 16. yılında Yol Arkadaşları grubunun özel konseri ile anıldı. Konseri takip eden gazetecilerin sorularını yanıtlayan İlkim Karaca, "Cem'in anısını taşıyan insanlara bunları hediye ediyorum. Devamı gelecek. Evde özel eşyalarını alıp, sevdiği ve anısını yaşayan insanlara veriyorum" açıklamasını yaptı

  Sahnede duygu dolu anlar yaşandı

  Müzik, 07 Şubat 2020

  Sahnede duygu dolu anlar yaşandı

  Geçtiğimiz akşam sanatçı Kıraç'ın, Cadde Bostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen akustik konser serisinin ilkinde Cem Karaca'nın eşi İlkim Karaca, Karaca'nın taktığı son gözlüğü şarkıcıya, "Manevi oğlumuz" diyerek hediye etti.

  Yeni protest: Rap

  Gündem, 08 Eylül 2019

  Yeni protest: Rap

  Youtube’da sadece iki günde 10 milyondan fazla izlenen ‘Susamam’ şarkısı adalet, özgürlük, doğa gibi pek çok konuda ‘tavır’ koyan 15 dakikalık bir çığlık. Müzik arşivimiz bu tavra yabancı değil ama tür çoğu kişi için yeni... Mesut Toptan yazdı...

 • Cem Karaca'nın vasiyetini yerine getirdi

  Magazin, 09 Şubat 2019

  Cem Karaca'nın vasiyetini yerine getirdi

  Anadolu Rock müziğinin kurucularından olan Cem Karaca, vefatının 15'inci yılında Esenler Belediyesi'nin düzenlediği özel bir etkinlikle anıldı. Programa katılan ve Cem Karaca'yı sahnelere ilk çıkaran İlham Gencer, usta sanatçının vasiyetini yerine getirdiğini söyledi

 • İlham Gencer: Cem Karaca'nın vasiyetini yerine getirdim

  Kültür-Sanat, 09 Şubat 2019

  İlham Gencer: Cem Karaca'nın vasiyetini yerine getirdim

  Anadolu Rock müziğinin kurucularından olan Cem Karaca, vefatının 15'inci yılında Esenler Belediyesi'nin düzenlediği özel bir etkinlikle anıldı. Programa katılan ve Cem Karaca'yı sahnelere ilk çıkaran İlham Gencer Cem Karaca'nın vasiyetini yerine getirdiğini söyledi.

 • Cem Karaca kimdir?

  Gündem, 08 Şubat 2019

  Cem Karaca kimdir?

  Cem Karaca, 15. ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Barış Manço, Erkin Koray ve Fikret Kızılok'la Anadolu rock müziğinin dört öncüsünden biri sayılan Cem Karaca'nın vefatının üzerinden 15 yıl geçti. Ölümünün ardından sevenlerine bıraktığı şarkılar ve ezgilerle hala akıllarda yer alıyor. İşte, Cem Karaca'nın hayatı ve kariyerine dair tüm detaylar...

  Klarnet Festivali'nde anıldı

  Kültür-Sanat, 13 Eylül 2018

  Klarnet Festivali'nde anıldı

  Cem Karaca'nın şarkıları Klarnet Festivali'nin 'Ustaya Saygı' bölümünde ünlü şarkıcılar tarafından yorumlandı

  "Cem Karaca'nın hayatı film olsun"

  Özel Röportajlar, 21 Ağustos 2018

  "Cem Karaca'nın hayatı film olsun"

  Kalp yetmezliği sonucu 59 yaşında aramızdan ayrılan Anadolu Rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca'nın eşi İlkim Karaca, Habertürk'ten Arif Hür'e özel açıklamalarda bulundu. Uluslararası Klarnet Festivali’nin her yıl gerçekleştirdiği etkinliklerden ‘Ustaya Saygı Konseri' bu yıl 12 Eylül'de Cemal Reşit Rey'de Cem Karaca anısına düzenlenecek. Hem konseri hem bayramı hem de Cem Karaca'yı konuştuğumuz İlkim Karaca, “Bir daha dünyaya gelsem yine Cem Karaca ile evlenirdim” deyip ekledi: “Keşke Cem Karaca’nın hayatı film olsa ve Cem Karaca’yı Fırat Tanış oynasa”

 • İlkim Karaca: İyi ki Cem Karaca'yı hatırladınız

  Müzik, 15 Ağustos 2018

  İlkim Karaca: İyi ki Cem Karaca'yı hatırladınız

  Uluslararası Klarnet Festivali’nin 7.si bu yıl 8-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Serkan Çağrı’nın sanat yönetmenliğinde düzenlenecek festival bu yıl Cem Karaca anısına yapılacak. Festival öncesi İlkim Karaca, Yonca Lodi, Hakan Aysev, Aydilge, Serkan Çağrı ve Sinan Nergis basın mensuplarının karşısına çıktı. İklim Karaca, "İyi ki Cem Karaca'yı hatırladınız" diyerek mutluluğunu dile getirdi

 • Kolpa’dan, Karaca’ya klipli selam!

  Fiskos, 18 Mayıs 2018

  Kolpa’dan, Karaca’ya klipli selam!

  Türk rock müziğinin usta yorumcularından Cem Karaca’nın anısına geçtiğimiz şubat ayında raflardaki yerini alan ‘Merhaba Gençler 2018’ adlı albümün ilk klibi, Kolpa’nın yorumladığı ‘Bu Son Olsun’ şarkısına çekildi

 • "Şarkılarını öksüz bırakmadılar"

  Fiskos, 11 Şubat 2018

  "Şarkılarını öksüz bırakmadılar"

  Türk rock müziğinin efsanevi ismi Cem Karaca için hazırlanan saygı albümü ‘Merhaba Gençler 2018’ yayınlandı

  Emrah Karaca: ‘Bir omzumda Cem Karaca, diğerinde Moğollar var’

  Kültür-Sanat, 10 Şubat 2018

  Emrah Karaca: ‘Bir omzumda Cem Karaca, diğerinde Moğollar var’

  Cem Karaca’nın ölüm yıldönümünde onun şarkılarından oluşan bir karma albüm çıktı: ‘Merhaba Gençler’. Ünlü sanatçıların seslendirdiği şarkılar Cem Karaca’yı yaşatacak ve parçalarını yeni neslin de tanımasına olanak sağlayacak. Biz de bu vesileyle oğlu Emrah Karaca ile buluştuk

  ‘Babamın telif haklarını 2 ayrı şirket yürütüyor’

  Fiskos, 17 Ocak 2018

  ‘Babamın telif haklarını 2 ayrı şirket yürütüyor’

  Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca önceki gün Nişantaşı’ndaki bir kafede menajeriyle toplantıdaydı

 • Cem Karaca ölümünün 13. yılında anılıyor

  Yaşam, 08 Şubat 2017

  Cem Karaca ölümünün 13. yılında anılıyor

  Cem Karaca, 8 Şubat 2004 tarihinde 59 yaşında iken solunum ve kalp yetmezliğine bağlı kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Peki Cem Karaca kimdir?

 • F.Bahçeli eski futbolcu antrenör oldu!

  Futbol, 25 Haziran 2016

  F.Bahçeli eski futbolcu antrenör oldu!

  Almanya'da futbol altyapısını aldıktan sonra bir dönem Fenerbahçe ve Sivasspor forması da giyen Cem Karaca, Almanya'da amatör takım Hattersheim Türkspor'a antrenör oldu

 • Cem Karaca 71 yaşında!

  Kültür-Sanat, 05 Nisan 2016

  Cem Karaca 71 yaşında!

  Cem Karaca 71'inci yaş gününde sevenleri tarafından sosyal medyada mesajlarla anıldı

  Cem Karaca'nın hayatı için özel gece

  Fiskos, 29 Şubat 2016

  Cem Karaca'nın hayatı için özel gece

  Merhum sanatçının hayatının anlatıldığı geceye İlkim Karaca da katıldı