Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Muhafazakar Halk Parti’sinin, Çevre ve Gıda Bakanı Eva Kjer Hansen için güvensizlik bildirmesi kriz çıkardı

    Danimarka’da iktidardaki Liberel Parti hükümetine dışardan destek veren Muhafazakar Halk Parti’sinin, Çevre ve Gıda Bakanı Eva Kjer Hansen için güvensizlik bildirmesi üzerine hükümet krizi patlak verdi.

    Krizin patlak vermesinin ardından Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen dün gece hükümeti olağanüstü toplayarak gece yarısına kadar süren Bakanlar Kurulu toplantısı yaptı. Başbakan Lars Lokke Rasmussen bakanlar kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapmadı. Muhafazakar Halk Partisi, Çevre ve Gıda Bakanı’nı parlamentoyu dikkate almamakla suçlarken, güvensizlik bildirilen bakanın bu sabah bakanlığa gelerek görevine devam ettiği görüldü.

    Politik analizciler, Başbakan Lars Lokke Rasmussen’in Hükümeti dışardan destekleyen Muhafazakar Halk Partisi’nin bakan hakkında güvensizlik bildirmesini dikkate almaması durumunda, krizin parlamentoda güven oylamasına yol açacağı, bunun da yeni bir parlamento seçimine gidilmesine neden olabileceğini belirtiyor.

    Danimarka’da 2015 yılı Haziran ayında yapılan seçimlerde iktidardaki Sosyal Demokrat Parti parlamento çoğunluğunu sağcı ‘‘Mavi Blok’’ partilerine kaptırmış, ertesinde de Liberal Parti lideri Lars Lokke Rasmussen blok partilerinin dışardan desteği ile yeni hükümeti kurmuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ