KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İbrahim Kalın

Aslen Erzurum'lu olan İbrahim Kalın 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 1992 yılında mezun olan Kalın, islam düşüncesi ve felsefe alanındaki yüksek lisans çalışması için Malezya'ya gitmiş ve 2 yıl sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

Doktora çalışmaları için tekrar harekete geçmiş ve 1996 yılında doktora çalışmalarını yapmak üzere George Washington Üniversitesine gitmiştir. Eğitiminin ardından birçok ülkeye seyehat etmiş ve uluslararası konferanslarda tebliğler sunmuştur. Doktora alanı olan islam felsefesi ile ilgili yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

Türkçe çeviri konularında da birçok kazanımı bulunan İbrahim Kalın, Japon araştırmacı Toshihiko Izutsu'nın 'İslamda Varlık Düşüncesi' kitabını Türkçe'ye çevirerek katkı sağlamıştır.

İbrahim Kalın, akademisyen kimliğinin yanı sıra fotoğrafçılığı da benimsemiş, bağlama ve ney'e gönül vermiştir.

Aynı zamanda 2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı'nın kurucu başkanlığını da yapmıştır.

2007 yılında İslam ve Batı adlı kitabı yayımlanmıştır.

2009 yılında Dış Politikadan Sorumlu Başbakan Başdanışmanlığına getirildi.

2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine atandı.

2012 yılında ise Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlendi.

İbrahim Kalın son olarak 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak atanmıştır.

İ̇brahim Kalın Haberleri

 • Kalın'dan Mir kart açıklaması

  Gündem, 24 Eylül 2022

  Kalın'dan Mir kart açıklaması

  Türkiye'nin dış politika gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Semerkand ve New York temasları, Türk dış politikasında artık alışılagelen yoğun ve dinamik diplomatik girişimlerin bir halkasıdır" dedi. Kalın, Rusya'nın Türk bankaları üzerinden yaptırımları deldiği iddiası hakkında ise "Bu iddiaların bir aslı yok. Mir kartı dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye'ye geldikleri zaman günlük harcamaları için sınırlı olan bir karttır. Rus turistlerin ülkemize gelmesini yasaklayacak halimiz yok" diye konuştu

 • Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemi ne zaman yola çıkacak?

  Dünya, 31 Temmuz 2022

  Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemi ne zaman yola çıkacak?

  Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ukrayna'dan tahıl taşıyan ilk gemi yarın yola çıkabilir" dedi

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Dünya, 27 Temmuz 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Tahıl sevkiyatı hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın menfaatine. İki hafta içerisinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz." dedi. F-16 tedarikine ilişkin konuşan Kalın, "Biden yönetiminin F-16'lar konusundaki tavrı olumlu, memnuniyet verici." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Suriye'de olası operasyonu hakkında "Cumhurbaşkanı'mız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi. Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

  Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar

  Gündem, 15 Temmuz 2022

  Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar

  Beyoğlu'nda bulunan Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarına zarar verildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

  Sözcü Kalın, ABD'li senatörle görüştü

  Dünya, 02 Temmuz 2022

  Sözcü Kalın, ABD'li senatörle görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'li Senatör Lindsay Graham ile başta ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, terörle mücadele, savunma sanayii alanındaki iş birliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konuları görüştü

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Habertürk'e açıklamalar

  Gündem, 26 Haziran 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Habertürk'e açıklamalar

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Habertürk TV'de Kübra Par'ın Açık ve Net programında gazeteciler Aslı Aydıntaşbaş ve Gürkan Zengin ile birlikte başta dış politika olmak üzere gündemdeki soruları yanıtladı. Suudi Arabistan ile ilişkilere değinen Sözcü Kalın, "Suudi Arabistan'la Kaşıkçı cinayetine kadar çok ciddi sorunlarımız yoktu. Bir iki yerde görüş ayrılıklarımız vardı. Kaşıkçı cinayeti büyük bir travma yarattı. Ülkemizde bu şekilde yapılmış olması. Türkiye o dönemde üzerine düşeni fazlası ile yaptığını düşünüyorum. Duyurulması ve dünyada gündem olması. Neticede mahkemenin verdiği karara hukuken saygı duymak zorundayız. Siyaseten ve vicdanen yeterli bulmayabilirsiniz" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden ABD'li yetkiliyle kritik görüşme

  Dünya, 30 Mayıs 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden ABD'li yetkiliyle kritik görüşme

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularının yanı sıra, Ukrayna-Rusya savaşı konuşuldu.

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan F-16 açıklaması

  Dünya, 16 Mayıs 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan F-16 açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Reuters'a verdiği demeçte, "ABD'nin F-16 talebine onay vermesini bekliyoruz." dedi. Kalın, Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü müzakerelerin hassas ve dengeli bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi.

  Kalın'dan öğrencilere tavsiyeler

  Gündem, 15 Mayıs 2022

  Kalın'dan öğrencilere tavsiyeler

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Sakarya'da üniversite öğrencileriyle bilim, kitap, sanat, film, spor ve kariyer festivalinde bir araya geldi. Öğrencilerle sohbet eden Kalın, hayata dair tavsiyeler verdi

  İbrahim Kalın'dan 'Metruk'

  Kültür-Sanat, 05 Mayıs 2022

  İbrahim Kalın'dan 'Metruk'

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yeni müzik çalışması 'Metruk'un klibi yayınlandı

 • Sözcü Kalın Kiev'de Zelenskiy'le görüştü

  Dünya, 30 Nisan 2022

  Sözcü Kalın Kiev'de Zelenskiy'le görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin "Özellikle İstanbul sürecinin devam ettirilmesi, bu savaşın sonlandırılmasında kilit bir rol oynayabilir. Bununla ilgili çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz." dedi.

 • "Haddini aşan zıddına döner"

  Dünya, 03 Mart 2022

  "Haddini aşan zıddına döner"

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin, uluslararası alanda alınan bazı kararları eleştirerek, "Savaş zamanı bile ölçüyü kaçırmayalım. Zira 'haddini aşan zıddına döner" dedi.

 • Kalın: Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirebiliriz

  Dünya, 18 Nisan 2022

  Kalın: Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirebiliriz

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerikan kongre üyeleriyle bir araya geldi. Kalın, Türk-Amerikan ilişkilerinin karşılıklı çıkar ve saygı temelinde geliştirilebileceğini belirterek "Çıkarlarımızı ve bakış açılarımızı birbirine yakınlaştırmak için iki ülke arasındaki ortak stratejik konulara odaklanmalıyız. NATO üyesi ülkelerin birbirine yaptırım uygulaması müttefiklik ruhuna aykırı." dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gençlerle bir araya geldi

  Gündem, 16 Nisan 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gençlerle bir araya geldi

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fatih Merkez Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelerek soruları yanıtladı.

  İbrahim Kalın: Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik

  Gündem, 13 Nisan 2022

  İbrahim Kalın: Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ukrayna krizi derinleşerek devam ediyor. Karşılıklı hatalar, yeni güç dengesi arayışları ve kısa vadeli çıkar hesapları, orta-uzun vadede büyük stratejik kayıplara ve insani dramlara neden olacak. Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik. Bu savaşın etkileri on yıllar sürecek" açıklamasında bulundu

 • Sözcü Kalın, Sequi ile bir araya geldi

  Dünya, 12 Nisan 2022

  Sözcü Kalın, Sequi ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ettore Sequi ile bir araya geldi.

 • Kalın'dan Buça'daki görüntülere ilişkin: Öfkelendik

  Dünya, 07 Nisan 2022

  Kalın'dan Buça'daki görüntülere ilişkin: Öfkelendik

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Financial Times'a yaptığı açıklamada, Buça'daki görüntülere ilişkin "Muhtemel savaş suçu fotoğraflarını görünce öfkelendik." dedi ve Rusya'nın Ukrayna'da sivillere yönelik saldırılarının müzakereleri etkilediğini söyledi. Türkiye'nin garantör ülke olup olmayacağına ilişkin konuşan Kalın, "Tartışmalar için henüz erken, ancak prensip olarak buna olumlu bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

 • Kalın, ABD'li müsteşarla görüştü

  Dünya, 04 Nisan 2022

  Kalın, ABD'li müsteşarla görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde İbrahim Kalın ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland arasında gerçekleşen görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı başta olmak üzere Suriye, Azerbaycan, Ermenistan, İsrail gibi bölgesel konular ele alınırken enerji güvenliği, savunma işbirliği, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler değerlendirildi

  "Müzakere ekipleri giderek birbirine yakınlaşıyor"

  Dünya, 20 Mart 2022

  "Müzakere ekipleri giderek birbirine yakınlaşıyor"

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeleri Al Jazeera'ye değerlendirdi. Rusya-Ukrayna savaşında bir barış anlaşmasının mümkün olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Kalın, "Elimizden gelen her şeyi deniyoruz" dedi. Kalın, müzakere ekipleri giderek daha da birbirine yakınlaştığını söyledi.