KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Hüseyin Bürge

Hüseyin Bürge, 1955 yılında Kırklareli’ne bağlı Çeşmeköy’dedoğdu. Bürge, ilkokulu baba ocağı Merkez Çeşmeköy’deokuyarak, orta öğretimini Edirne İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamlayan Bürge, bu okuldan 1980 yılında mezun oldu.

Mesleki Kariyeri

1983 yılında Konya Ermenek Göktepe Lisesi’nde öğretmen olarak göreve başlayan Bürge, aynı lisede öğretmenlikle beraber idarecilik görevini 1987 yılına kadar devam ettirdi. Bürge, 1994 yılı Mart ayına kadar, Bayrampaşa Tuna Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1989 yılına gelindiğinde ise, Bürge, İstanbul’da yılın en iyi öğretmenlerinden biri seçilerek, ödüle layık görüldü. Bürge, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Arapça Dili Eğitim ve Öğretim Metot ve Teknikleri üzerineçalışmalar yapmak üzere, araştırma görevlisi olarak bir süreliğine Mısır’a görevli olarak gönderildi.

Siyasi Hayatı

Bürge, 1993 yılında Mahalli İdareler Enstitüsü tarafından verilen; ‘şehir planlaması, belediyecilik ve yöneticilik programlarını’ başarıyla tamamladı. Bu eğitimin ardından;

27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde yüzde 30.27’lik oy oranı ileRefah Partisi’nden Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi,

18 Nisan 1999 Yerel Seçimlerinde 35.36 oyla Fazilet Partisinden, ikinci kez Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi,

28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde yüzde 51.9 oy oranı ile bu sefer AK Parti’den Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi,

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde yüzde 44.5 oy oranı tekrar AK Parti’den Bayrampaşa Belediye Başkanı seçilerek, Bayrampaşa’dan aralıksız dört dönem Belediye Başkanı seçilme başarısı gösterdi.

12 Haziran 2011’de Genel Seçimleri için İstanbul 2. Bölgeden Milletvekili Adaylığı için Belediye Başkanlığı görevinden ayrılarak, AK Parti İstanbul Milletvekili olarak TBMM’yegirdi. Üç yıl AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı 1. Bölgeden ( İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Edirne) Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bürge aynı zamanda TBMM İçişleri Komisyonu Başkan Vekili ve Türkiye Makedonya ParlamentolararasıDostluk Grubu Başkanıdır.

Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkiler

Balkan Belediyeler Formu Başkanlığı, Balkan Belediyeler Birliği Başkanlığı, Balkan Medeniyetler Derneği (BALMED)Başkan Yardımcılığı, Bayrampaşa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği gibi, çok sayıda ulusal ve uluslararası, sosyal amaçlı derneklerde ve vakıflarda aktif görevlerde bulunan Bürge; halen Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve bu vakfa bağlı Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Hüseyin Bürge Haberleri