KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972'de Ankara'ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tamamladı.

1968'de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Ankara'ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).

1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.

12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

1987'de arkadaşları ile birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi(MÇP)'de siyasete girdi. MÇP'de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis'e taşıyacak” sloganıyla, Sivas'tan milletvekili seçildi.

1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP'den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi(BBP) kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28 Şubat 1996 tarihinde ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

26 Nisan 1998 tarihinde yapılan 3. Büyük Kurultay'da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay'da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay'da, 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay'da, 30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay'ta ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir.

22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP'nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekiliğine seçilmiştir. Daha sonra BBP'ye katılarak TBMM'de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP'yi Meclis'te temsil etmiştir. 19 Ağustos'ta yapılmış olan BBP’nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter bilinmeyen bir nedenle düştü.

Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.

Muhsin Yazıcıoğlu Haberleri

 • Yazıcıoğlu davasında 4 sanığa hapis cezası

  Gündem, 15 Şubat 2021

  Yazıcıoğlu davasında 4 sanığa hapis cezası

  Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin, arama çalışmalarında ihmallerinin bulunduğu iddiasıyla "görevi kötüye kullanma" suçundan yargılanan, aralarında eski Adana Jandarma Bölge Komutanı emekli Korgeneral Ali Lapanta'nın da yer aldığı 4 sanığa 1 yıl 1 ay ile 1 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi

 • Yazıcıoğlu soruşturmasında 3 kişiye yakalama kararı

  Gündem, 14 Şubat 2021

  Yazıcıoğlu soruşturmasında 3 kişiye yakalama kararı

  FETÖ'nün 19 ildeki avukatlardan sorumlu mahrem imamı Kamil Bakum'un (49) Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili verdiği bilgi ve isimlerin yer aldığı ifadesi, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma dosyasına da girdi. Yazıcıoğlu ailesi avukatlarından Veysel Aşkın, Bakum'un ifadeleri doğrultusunda savcılık tarafından 7 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını ve bunlardan 3'ü için yakalama kararı çıkartıldığını söyledi

 • Yazıcıoğlu davasında reddi hakim talebi

  Gündem, 15 Ocak 2021

  Yazıcıoğlu davasında reddi hakim talebi

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin düşmesiyle ilgili görevi kötüye kullanma suçundan yargılanan dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen, karar duruşmasında reddi hakim talebinde bulundu

  Yazıcıoğlu soruşturmasına FETÖ'nün müdahalesini anlattı

  Gündem, 13 Ocak 2021

  Yazıcıoğlu soruşturmasına FETÖ'nün müdahalesini anlattı

  İstanbul'da saklandığı hücre evinde yakalandıktan sonra Gaziantep'te tutuklanan FETÖ'nün sözde "Gaziantep bölge avukatlar imamı" Kamil B, etkin pişmanlık kapsamında verdiği ifadede örgütün Yazıcıoğlu ile 5 kişinin öldüğü helikopterin düşmesine ilişkin yürütülen soruşturmaya müdahalesine ilişkin bilgiler verdi. Kamil B'nin ifadesinden: "Örgüt içerisinde faaliyet yürüten Elazığ avukatlar imamı Abdullah Ö'ye bağlı avukat Mustafa A'nın helikopterin düşmesi sonrasında bir takım askerler tarafından malzemelerin sökülerek alınması nedeniyle bu askerlerin avukatlığını üstlenmesinden dolayı örgüt elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt içerisinde sıkıntı yaşandı... Turan C'ye (FETÖ imamı) Yazıcıoğlu soruşturmasında adı geçen askerlerin örgütün Elazığ'daki avukatlarından Mustafa A'ya neden verildiğini, bana niye bilgi verilmediğini sordum. Çünkü ben bölgenin avukatlarından sorumlu imamıyım. Böyle önemli bir soruşturma dosyası hakkında neden bilgi verilmediğine tepki gösterdim. Turan C. de bana hitaben bu askerlere bir avukat görevlendirilmesi talimatının üst düzey bir askeri mahrem tarafından kendisine verildiğini söyledi"

  Muhsin Yazıcıoğlu davasında flaş gelişme!

  Gündem, 07 Ocak 2021

  Muhsin Yazıcıoğlu davasında flaş gelişme!

  BBP'nin kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin düşmesi olayıyla ilgili "görevi kötüye kullanma" suçundan yargılanan, o dönemde İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli eski Emniyet Amiri Dursun Özmen hakkında mütalaasını açıklayan savcı, sanık için 2 yıla kadar hapis talep etti

 • Yazıcıoğlu davasında yeni gelişme!

  Gündem, 27 Aralık 2020

  Yazıcıoğlu davasında yeni gelişme!

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı Yargıtay 5. Ceza Dairesinde görülen davada sunulan mütalaaya 85 sayfalık ek delil dosyası gönderdi. elil dosyasında FETÖ'nün Elazığ il imamı Mehmet Durakoğlu'nun "Başıma Yazıcıoğlu hadisesi gelince İzmir'e Barbaros abinin (Barbaros Kocakurt-FETÖ Türkiye İmamı) yanına gittim. Büyüğümüz ile görüştük, İstanbul'da toplandık, Elazize geldik, tereyağından kıl çeker gibi kurtulduk" şeklindeki ByLock yazışmalarına da yer verildi. Dosyanın değerlendirme bölümünde ise eylemin FETÖ tarafından gerçekleştirildiği sonucuna ulaşıldığı aktarıldı

 • Yazıcıoğlu'nun ölümüyle bir iddianame bir mütalaa!

  Gündem, 25 Aralık 2020

  Yazıcıoğlu'nun ölümüyle bir iddianame bir mütalaa!

  Son dakika... Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin Kahramanmaraş'ta yeni bir iddianame hazırlanırken, Yargıtay'da görülen davada da savcı mütalaasını açıkladı...

 • Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin yeni iddianame kabul edildi

  Gündem, 27 Kasım 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin yeni iddianame kabul edildi

  Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta'nın da bulunduğu 4 kişi hakkında "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

  Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili 4 kişi için iddianame!

  Gündem, 16 Kasım 2020

  Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili 4 kişi için iddianame!

  Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında 4 kişi hakkında "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 11. yılı

  Ajans Haberleri, 24 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 11. yılı

  Kahramanmaraş'ta 11 yıl önce helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişi, sevenlerince dualarla anılıyor.

 • İlkeli duruşuyla dikkati çeken bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

  Ajans Haberleri, 24 Mart 2020

  İlkeli duruşuyla dikkati çeken bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

  Yaşantısını vatan ve millet sevgisine adayan, darbe dönemlerinde yaşadıklarına rağmen devletine küsmeyen ve Anadolu gençliğinin okuyarak adam olmasını hedefleyen bir lider olarak öne çıkan Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 11. yılında dualarla anılıyor.

 • Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri verilecek

  Kültür-Sanat, 10 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri verilecek

  Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri'nin kimlere verileceği belirlendi. Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından bu yıl 5 dalda ikincisi verilecek ödüller, sahiplerine 28 Mart'ta düzenlenecek törenle takdim edilecek

 • Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümündeki FETÖ izinin ortaya çıkartılması talebi

  Ajans Haberleri, 09 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümündeki FETÖ izinin ortaya çıkartılması talebi

  Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz, Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili FETÖ bağlantılarının ortaya çıkartılması için hukuksal girişimleri sürdürdüklerini söyledi

  Cezaevinde tarihe tanıklık

  Kültür-Sanat, 14 Kasım 2019

  Cezaevinde tarihe tanıklık

  Ulucanlar Cezaevi Müzesi tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet Ran'a ait eşyalar Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergileniyor

  Yeni açılan kültür merkezine Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi

  Gündem, 17 Temmuz 2019

  Yeni açılan kültür merkezine Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi

  Sivas'ta yapımı tamamlanan yeni kültür merkezine, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi.

 • Muhsin Yazıcıoğlu davasında önemli açıklama

  Gündem, 18 Nisan 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu davasında önemli açıklama

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin, 25 Mart 2009'da hayatını kaybettiği helikopter düşmesi olayının ardından, helikopterden GPS cihazlarının sökülmesi ile ilgili 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tanıklardan kaza kırım ekibinde görevli Kerem Mumcuoğlu: "Biz 31 Mart'ta gittiğimizde cihazın yerinde olmadığını gördüğümüzde kazanın herhangi bir kaza olmayıp siyasi ve cinayet yönü olması nedeniyle tutanak tutma ve cumhuriyet savcısına sözlü bildirme lüzumu hissettik" dedi

 • Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı

  Gündem, 24 Mart 2019

  Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı

  Kahramanmaraş'ta 10 yıl önce geçirdiği helikopter kazası sonucu vefat eden, BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 10'uncu yılında kabri başında anıldı

 • Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

  Gündem, 24 Mart 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

  Muhsin Yazıcıoğlu ölüm yıldönümünde anılıyor. Muhsin Yazıcıoğlu siyasete 1968'de Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisini kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 10 yıl geçti. İşte Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı ve simge haline gelen "üşüyorum" şiiri

  Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında yeni gelişme

  Gündem, 12 Mart 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında yeni gelişme

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma sonucunda, aralarında Kahramanmaraş eski Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ın da bulunduğu 9 üst düzey kamu görevlisi hakkında hazırlanan iddianame, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nce kabul edildi. İddianamede 9 kişinin 'görevi kötüye kullanma' suçundan 3,5 yıla kadar hapsi isteniyor