KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972'de Ankara'ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tamamladı.

1968'de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Ankara'ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).

1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.

12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

1987'de arkadaşları ile birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi(MÇP)'de siyasete girdi. MÇP'de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis'e taşıyacak” sloganıyla, Sivas'tan milletvekili seçildi.

1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP'den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi(BBP) kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28 Şubat 1996 tarihinde ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

26 Nisan 1998 tarihinde yapılan 3. Büyük Kurultay'da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay'da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay'da, 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay'da, 30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay'ta ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir.

22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP'nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekiliğine seçilmiştir. Daha sonra BBP'ye katılarak TBMM'de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP'yi Meclis'te temsil etmiştir. 19 Ağustos'ta yapılmış olan BBP’nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009 tarihinde, Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter bilinmeyen bir nedenle düştü.

Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.

Muhsin Yazıcıoğlu Haberleri

 • Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 11. yılı

  Ajans Haberleri, 24 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 11. yılı

  Kahramanmaraş'ta 11 yıl önce helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişi, sevenlerince dualarla anılıyor.

 • İlkeli duruşuyla dikkati çeken bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

  Ajans Haberleri, 24 Mart 2020

  İlkeli duruşuyla dikkati çeken bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu

  Yaşantısını vatan ve millet sevgisine adayan, darbe dönemlerinde yaşadıklarına rağmen devletine küsmeyen ve Anadolu gençliğinin okuyarak adam olmasını hedefleyen bir lider olarak öne çıkan Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 11. yılında dualarla anılıyor.

 • Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri verilecek

  Kültür-Sanat, 10 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri verilecek

  Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri'nin kimlere verileceği belirlendi. Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından bu yıl 5 dalda ikincisi verilecek ödüller, sahiplerine 28 Mart'ta düzenlenecek törenle takdim edilecek

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümündeki FETÖ izinin ortaya çıkartılması talebi

  Ajans Haberleri, 09 Mart 2020

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümündeki FETÖ izinin ortaya çıkartılması talebi

  Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz, Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili FETÖ bağlantılarının ortaya çıkartılması için hukuksal girişimleri sürdürdüklerini söyledi

  Cezaevinde tarihe tanıklık

  Kültür-Sanat, 14 Kasım 2019

  Cezaevinde tarihe tanıklık

  Ulucanlar Cezaevi Müzesi tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet Ran'a ait eşyalar Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergileniyor

 • Yeni açılan kültür merkezine Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi

  Gündem, 17 Temmuz 2019

  Yeni açılan kültür merkezine Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi

  Sivas'ta yapımı tamamlanan yeni kültür merkezine, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi.

 • Muhsin Yazıcıoğlu davasında önemli açıklama

  Gündem, 18 Nisan 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu davasında önemli açıklama

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin, 25 Mart 2009'da hayatını kaybettiği helikopter düşmesi olayının ardından, helikopterden GPS cihazlarının sökülmesi ile ilgili 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tanıklardan kaza kırım ekibinde görevli Kerem Mumcuoğlu: "Biz 31 Mart'ta gittiğimizde cihazın yerinde olmadığını gördüğümüzde kazanın herhangi bir kaza olmayıp siyasi ve cinayet yönü olması nedeniyle tutanak tutma ve cumhuriyet savcısına sözlü bildirme lüzumu hissettik" dedi

 • Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı

  Gündem, 24 Mart 2019

  Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı

  Kahramanmaraş'ta 10 yıl önce geçirdiği helikopter kazası sonucu vefat eden, BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 10'uncu yılında kabri başında anıldı

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

  Gündem, 24 Mart 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?

  Muhsin Yazıcıoğlu ölüm yıldönümünde anılıyor. Muhsin Yazıcıoğlu siyasete 1968'de Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisini kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 10 yıl geçti. İşte Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı ve simge haline gelen "üşüyorum" şiiri

  Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında yeni gelişme

  Gündem, 12 Mart 2019

  Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında yeni gelişme

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma sonucunda, aralarında Kahramanmaraş eski Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ın da bulunduğu 9 üst düzey kamu görevlisi hakkında hazırlanan iddianame, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nce kabul edildi. İddianamede 9 kişinin 'görevi kötüye kullanma' suçundan 3,5 yıla kadar hapsi isteniyor

 • Yazıcıoğlu soruşturmasında üst düzey 9 kamu görevlisine dava

  Gündem, 24 Şubat 2019

  Yazıcıoğlu soruşturmasında üst düzey 9 kamu görevlisine dava

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin Yargıtay Başsavcılığınca yapılan soruşturma kapsamında dönemin Kahramanmaraş Valisinin de aralarında bulunduğu 9 üst düzey kamu görevlisi hakkında dava açtıklarını bildirdi. Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı için geldiği Afyonkarahisar'da, AA muhabirine Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

 • Yazıcıoğlu'nun öldüğü kazanın incelemesini eğitimsiz heyet yapmış

  Gündem, 21 Şubat 2019

  Yazıcıoğlu'nun öldüğü kazanın incelemesini eğitimsiz heyet yapmış

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterdeki GPS cihazlarının sökülmesiyle ilgili 10 kişinin yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Kaza Kırım Heyeti Başkanı Ferudun Seren, "Kaza kırım tarihi itibariyle bizim ekip olarak herhangi bir kaza kırım eğitimimiz, belgemiz yoktu" dedi

 • Yazıcıoğlu davasında takipsizlik kalktı!

  Gündem, 19 Ocak 2019

  Yazıcıoğlu davasında takipsizlik kalktı!

  Büyük Birlik Partisi (BBP) eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin içinde bulunduğu helikopterin düşmesi ile ilgili dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı emekli Tümgeneral Ali Lapanta ve Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu hakkında verilen takipsizlik kararı, Danıştay tarafından kaldırıldı. Arama kurtarma çalışmalarının usulüne uygun yapılmadığı, bir strateji dahilinde gerçekleştirilmediği ve yine usulüne uygun kriz merkezi oluşturulmadığı gerekçeleriyle kaldırdığı takipsizlik kararı üzerine 2 isim hakkında açılacak soruşturma için süreç başlatıldı

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun davasında birleştirme kararı

  Gündem, 14 Aralık 2018

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun davasında birleştirme kararı

  BBP kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin düşmesinin ardından ihmal ve kasıtlı davranışlara ilişkin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 3 ayrı soruşturma dosyası Kahramanmaraş'ta yürütülen "ana soruşturma dosyası" ile birleştirildi

  Yazıcıoğlu'nun yakın koruması AK Parti'den aday adayı

  Gündem, 19 Kasım 2018

  Yazıcıoğlu'nun yakın koruması AK Parti'den aday adayı

  BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yakın koruması Murat Tekin, Ak Partiden Tercan Belediye başkanlığına aday adayı oldu

 • BBP'den Muhsin Yazıcıoğlu açıklaması

  Gündem, 27 Ekim 2018

  BBP'den Muhsin Yazıcıoğlu açıklaması

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkanlık Divanınca, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin dava süreciyle ilgili, "Birileri takipsizlik kararları verdiğinde tepkisiz kalıp, mahkemelere gelmeyenler, takipsizlik kararları kaldırılıp soruşturmalar yeniden başlayınca harekete geçtiler. Belli ki son gelişmelerden ve bu dava sürecinin aydınlatılacak olmasından bazı çevreler epeyce rahatsız olmuştur ve kontrolleri altındaki bazı kişi ve çevreleri harekete geçirmişlerdir." değerlendirmesi yapıldı

 • Yazıcıoğlu'nun sır ölümünde yeni gelişme! GPS cihazları...

  Gündem, 19 Temmuz 2018

  Yazıcıoğlu'nun sır ölümünde yeni gelişme! GPS cihazları...

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopterdeki 2 GPS cihazının sökülmesiyle ilgili Göksun Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli hırsızlık' suçundan 10 kişinin yargılandığı davaya Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz'dan tepki geldi. Yavuz, ortada örgütlü bir yapı olduğunu, imha edilen cihazların helikopterin düşüş sebebiyle ilgili teknik veri verebilecek en somut delil olmasına rağmen şüphelilerin hırsızlık suçundan yargılandığını ifade ederek, "Türkiye'nin gözünün içine bakılarak dosya kapatılmaya çalışılıyor" şeklinde konuştu

 • Yargıtay'dan Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili flaş karar!

  Gündem, 10 Temmuz 2018

  Yargıtay'dan Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili flaş karar!

  Son dakika... Yargıtay, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin dönemin bazı kamu görevlileri yönünden verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırdı

  Akşener'den Muhsin Yazıcıoğlu mesajı

  Gündem, 13 Haziran 2018

  Akşener'den Muhsin Yazıcıoğlu mesajı

  Son dakika... İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Şehit Muhsin Yazıcıoğlu olayını 2009'dan beri gökyüzüne bakarak arayanlar, bununla ilgili hiçbir hareket yapmayanlar, işlerine geldiği zaman sadece rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun adını kullananlar... İnşallah iktidar olduğumuzda, cumhurbaşkanı seçildiğimde ilk işim bu olayı aydınlatmak olacak" dedi