KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Numan Kurtulmuş

Numan Kurtulmuş, 1959 yılında Ordu'nun Ünye ilçesi'nde dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde bitirdikten sonra üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. 1982 yılında İşletme Fakültesi, 1984 yılında da yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1988-1989 yılları arasında ABD’de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1990-1993 yıllarında ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi.

1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör unvanını aldı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde uzun yıllar Sosyal Siyaset, Çalışma Ekonomisi ve İnsan Kaynakları Yönetimi derslerini verdi.

Kurtulmuş, 1998 yılında siyaset yaşamına girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılında Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından Saadet Partisi'ne katıldı. 26 Ekim 2008'de Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.

1 Ekim 2010 tarihinde Saadet Partisi'nden istifa ederek, 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)'ni kurdu. Halkın Sesi Partisi, 19 Eylül 2012'de 'bütünleşme sebebiyle fesih' kararı alarak AK Parti ile birleşti. 04 Ekim 2012 günü AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı görevini yürüttükten sonra 27. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım tarafından 65. Hükümet'te yeniden Başbakan Yardımcısı görevine getirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişiklikleri açıkladı. Buna göre Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcılığı görevinden Kültür ve Turizm Bakanı görevine getirilmiştir.

Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Numan Kurtulmuş Haberleri

 • Kurtulmuş: Cumhurbaşkanı adayı konusunda birlikleri yok

  Gündem, 09 Ocak 2022

  Kurtulmuş: Cumhurbaşkanı adayı konusunda birlikleri yok

  AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Millet İttifakı'na seslenerek, "Daha nasıl bir cumhurbaşkanı adayı belirleyecekleri konusunda birlikleri yok" dedi.

 • Kurtulmuş'tan CHP'li Özel'e: Özür dilemeli

  Gündem, 07 Ocak 2022

  Kurtulmuş'tan CHP'li Özel'e: Özür dilemeli

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in Kur'an kurslarıyla ilgili sözlerine ilişkin, "Bu milletin inançlarıyla dalga geçmeye, Orta Çağ göstermeye kimse rıza göstermez. Bu sözlerden dolayı özür dilenmeli. Özür dilemek bir erdemdir. O erdemi de vatandaşlar bekler." dedi

 • Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisi

  Gündem, 02 Ocak 2022

  Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisi

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "helalleşme" açıklamasını eleştirerek "Bu fikri, 'helalleşme' kavramının toplumun değerlerine ait olduğunu bilen birileri ona vermiş ama dökme su ile değirmen dönmez" dedi.

  Kurtulmuş Habertürk TV'de soruları yanıtladı

  Gündem, 27 Aralık 2021

  Kurtulmuş Habertürk TV'de soruları yanıtladı

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nın özel teftiş başlatması ile ilgili olarak: “Burada çalışanlar içerisinde terörle ilgili isimler varsa ortaya çıkarmak hükümetin vazifesidir tabii ki. Bunu bir teftiş mekanizmasını kullanarak, tek tek her bir dosya ile ilgili incelemelerle karara varacak. Tekraren söylüyorum bu İBB Başkanı'yla ilgili bir mesele değildir” dedi

  Kurtulmuş'tan 'ekonomik OHAL' tepkisi

  Gündem, 15 Aralık 2021

  Kurtulmuş'tan 'ekonomik OHAL' tepkisi

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Ekonomik OHAL" ilan edileceği iddialarına ilişkin konuştu. "Saçma sapan bir iddiadır" diyen Kurtulmuş, böyle bir şeyin söz konusu dahi olamayacağını söyledi.

 • Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması

  İş-Yaşam, 04 Aralık 2021

  Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek bir asgari ücretin açıklanacağını söyledi

 • Kurtulmuş'tan helalleşme açıklaması

  Gündem, 29 Kasım 2021

  Kurtulmuş'tan helalleşme açıklaması

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu 'helalleşme' çağrısı üzerinden eleştirerek, "Sadece oy almak için bazı çevrelere göz kırpmak asla ve asla samimi bir davranış olarak görülmez. Özür dileyin, arkasından istiyorsanız helalleşmenizi yapın" dedi

 • "Mesele ne F-35 ne de S-400'dür"

  Gündem, 22 Kasım 2021

  "Mesele ne F-35 ne de S-400'dür"

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "F-35 ve S-400 meselesi, Türkiye'nin milli savunma sanayisindeki ilerleyişinin güçlü hale gelmesinden duyulan rahatsızlığın bir yansımasıdır" dedi

  Kurtulmuş: Z kuşağında AK Parti açık ara birinci

  Gündem, 21 Eylül 2021

  Kurtulmuş: Z kuşağında AK Parti açık ara birinci

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Z kuşağı üzerinden bir algı operasyonu yapıldığını belirterek, "Z kuşağı tartışmaları üzerinden bir algı operasyonu sürdürülmeye çalışılıyor. Yapılan bütün anketlerde Z kuşağı olarak tanımlanan kuşakta, yani en genç kuşakta da AK Parti açık ara birinci partidir" dedi.

  Kurtulmuş'tan Konya'da taziye ziyareti

  Gündem, 31 Temmuz 2021

  Kurtulmuş'tan Konya'da taziye ziyareti

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin, "Bizim 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımızın her birisi için Türkiye'nin her karış toprağı kendi ilidir, kendi memleketidir, kendi vatanıdır" dedi

 • '5 yıl sonra farklı olacak'

  Kültür-Sanat, 20 Temmuz 2021

  '5 yıl sonra farklı olacak'

  Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali’ni düzenleyen Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği Başkanı Baran Mayda; “Aslında ‘Festival’ kelimesi bu projenin tam karşılığı değil. Çünkü içinde tiyatronun, konserin, söyleşilerin, atölyelerin ve sinemanın olduğu bir şenlik daha doğru karşılığı olacaktır.”

 • "Kudüs davası imanımızın gereği"

  Dünya, 30 Haziran 2021

  "Kudüs davası imanımızın gereği"

  Ürdün Temsilciler Meclisi Filistin Komitesi heyeti ile görüşen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Filistin davasına sahip çıkmak üzerinden küresel anlamda bir insanlık ve adalet cephesini oluşturabiliriz." dedi.

 • "Elmalı davasında vicdanın sesi dinlenmelidir"

  Gündem, 29 Haziran 2021

  "Elmalı davasında vicdanın sesi dinlenmelidir"

  Elmalı davasıyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Elmalı Davası'yla ilgili toplumsal vicdanın sesi dinlenmelidir. Çocuk istismarı konusunda yargı makamları gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin yerini bulmasındaki aciliyet konusunda en yüksek hassasiyeti ortaya koymalıdır.Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu

  Numan Kurtulmuş'tan erken seçim çağrılarına yanıt

  Gündem, 06 Haziran 2021

  Numan Kurtulmuş'tan erken seçim çağrılarına yanıt

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Çok açık söylüyoruz, bir erken seçim gündemi Türkiye'nin yoktur. Bu kadar önemli meselelerimizi konuştuğumuz ve önemli adımları attığımız bir ortamda hükümet, sayın Cumhurbaşkanımız, halkın verdiği yetkiyi son vaktine kadar yani bu dönemin son noktasına kadar kullanacaktır" dedi.

  Kurtulmuş'tan tepki: Muhtıra özentisi

  Gündem, 05 Nisan 2021

  Kurtulmuş'tan tepki: Muhtıra özentisi

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bazı emekli generallerin açıklamasına ilişkin, "Sözü olan, fikrine güvenen, gerçekten açık bir demokrasinin taraftarı olan, gece yarısı 12'yi geçtikten sonra böyle bir bildiriyi gizli kapaklı yayınlamaz. 'Benim fikrim var.' diyen fikrini gece yarısı eski Türkiye'nin labirentlerine benzer bir ortamda ilan etmez. Bunun adı bir muhtıra özentisidir, Türkiye'yi bir muhtıra ile bir şekilde antidemokratik yollara doğru sevk etme iradesi ve iddiasıdır. " dedi.

 • Kurtulmuş'tan Anayasa mesajı: Çalışma grubu kurulabilir

  Gündem, 19 Mart 2021

  Kurtulmuş'tan Anayasa mesajı: Çalışma grubu kurulabilir

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarının belli bir noktaya gelmesinin ardından, TBMM'de grubu bulunan partilerle ortak bir çalışma grubu kurarak, müzakere edilebileceğini belirtti.

 • Kurtulmuş: Kongreden sonra 2023 seçim süreci başlayacak

  Gündem, 17 Mart 2021

  Kurtulmuş: Kongreden sonra 2023 seçim süreci başlayacak

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "24 Mart'ta kongremizi yaptıktan hemen sonra 2023 seçim süreci başlayacak. Eksiklerimiz hatalarımız nerede bunu tamamlayacağız. Teşkilatlarımızı çok daha güçlü bir hale dönüştüreceğiz. Ana temamız 'inandığın yolda yürü' olacak" ifadelerini kullandı

 • Numan Kurtulmuş'tan yeni Anayasa mesajı

  Gündem, 05 Şubat 2021

  Numan Kurtulmuş'tan yeni Anayasa mesajı

  AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, yeni Anayasa tartışması hakkında, "Anayasa tek başına AK Parti'nin yapacağı bir şey değil. Sayımız yetse bile tek başına yapılacak bir husus değil. Mümkün olduğunca geniş bir konsensus ile yapmak istiyoruz. MHP'den verilen destek gibi diğer partilerden de sürece destek olunmasını bekliyoruz. Bu Anayasa Türkiye siyaseti için de bir sınavdır aynı zamanda" diye konuştu. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestoları değerlendiren Kurtulmuş, "Üniversitelerden beklentimiz kendi alanlarında yarışan gruplar haline gelebilmeleridir. Öğretim üyeleri ve öğrenciler arasında huzurun sağlanmasıdır. Bunun uluslararası alana taşınarak Türkiye'ye karşı bir baskı aracına dönüştürülmesine asla rıza göstermeyiz" dedi

  Kurtulmuş'tan DSÖ'ye eleştiri

  Gündem, 03 Şubat 2021

  Kurtulmuş'tan DSÖ'ye eleştiri

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Dünya Sağlık Örgütünün bu pandemi sırasında ortaya koymuş olduğu acziyet aslında dünyadaki kurum ve kuruluşların ne kadar fonksiyonsuz hale geldiğini, ne kadar içlerinin boşaldığını ortaya koyuyor" dedi