KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Ümit Özdağ

Ümit Özdağ, 03.03.1961 yılında Tokyo/Japonya’da doğmuştur. Ümit Özdağ’ın Tokyo’da doğmasının nedeni, babası Muzaffer Özdağ’ın 27 Mayıs 1960’da gerçekleşen askeri müdahale sonrasında kurulan Milli Birlik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden birisi olmasıdır.  Aile 1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönmüştür. Bu sayede Ümit Özdağ'ın çocukluk yılları Türkiye'de geçmiştir.

Ümit Özdağ ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirmiştir. Muzaffer Özdağ ise 1965 seçimlerinde CKMP yani MHP Afyonkarahisar Milletvekili olmuştur. Muzaffer Özdağ, 1965-1969 arasında MHP Genel Başkan yardımcılığı görevini gerçekleştirmiş ve 1969’da aktif siyasetten çekilmiştir.

Ümit Özdağ, lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başlamıştır. Bu mücadele sürecinde ülkücü faaliyetlerden dolayı, Ankara Koleji’nden 1977/78 öğrenim yılının son günü dersler tamamlandıktan sonra, dönemin Ankara Valisi'nin talimatı ile atılmıştır. Bundan dolayı, Ümit Özdağ lise diplomasını Ankara’da Aktepe Lisesi’nden almıştır.

Ümit Özdağ, yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde okumuştur. Ümit Özdağ yüksek lisans çalışmasını “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru olmuştur.

Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında 2004 yılına kadar çıkacak olan “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır.

1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyo-politik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1997 senesinde Bitlis’in Mutki ilçesinde saha araştırması yapmıştır. 1996 senesinde Kuzey Irak’ta Erbil ve Süleymaniye’de ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997-1998 senelerinde ABD’de Baltimore’da Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir.

1992-1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Başbuğ Alparslan Türkeş’in talimatı ile özel eğitim grubuna ders vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur.

2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. Ümit Özdağ, ASAM’ın 2004 senesine kadar başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde üç aylık dergi olan “Jeoekonomi” adlı dergiyi kurmuş ve yayınlamıştır. 2000 yılında “Stratejik Analiz” adlı aylık strateji dergisinin yayına geçirmiştir. 2001 senesi başında “Ermeni Araştırmaları” ve “Armenian Studies” adlı dört aylık dergiyi yayına başlatmıştır. 2002 senesinde Londra’da “The Review of International Affairs” adlı üç aylık dergiyi ve “Ankara Papers” adlı kitap dizisini Frank Cass yayınevi ile birlikte yayınlamaya başlamıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2002 senesinde sadece TBMM üyeleri için “Jeopolitik Gündem” adlı bir çalışmanın yayına başlamıştır. Özdağ, Başbakanlık-TİKA için ise “Avrasya Analiz” adlı dergiyi düzenlemiş ve yayınlamıştır.

Ümit Özdağ, 2003 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığı için dini ilişki ve sorunları stratejik açıdan inceleyen “Diyanet Araştırmaları Merkezi” (DİYAM) adlı stratejik araştırma merkezini kurmuş ve altı ay başkanlığını yapmıştır.

Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar vermiştir.

Prof. Dr. Özdağ, Vaşington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Alma Ata, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversite ve araştırma merkezlerinde konferanslar vermiştir.Bunun yanı sıra bir çok ülkede kongrelere katılmış, tebliğ sunmuştur.

Prof Dr. Ümit Özdağ 2005 yılından bu yana “21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü” Başkanlığını yürütmektedir.

Prof.Dr. Ümit Özdağ “21. Yüzyıl” adlı üç aylık düşünce dergisinin yayın kurulu başkanlığını yapmaktadır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 3 aylık hakemli dergiler olan 21. Yüzyılda Sosyal Bilimler ile Milli Güvenlik ve Askeri Bilimler dergilerinin eş editörlüğünü yapmaktadır.

Güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında çalışan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış yirmi üç kitabı, 11 editörlük yaptığı kitap, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, 21 Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmış 300’ün üzerinde makalesi mevcuttur. Prof. Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Ümit Özdağ’ın, Alp adlı 3 yaşında bir oğlu vardır.

Ümit Özdağ Haberleri

 • Akşener'den Ümit Özdağ mesajı

  Gündem, 14 Ocak 2021

  Akşener'den Ümit Özdağ mesajı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ümit Özdağ'ın partiden ihraç edilmesinin, mahkeme kararı ile iptal edilmesine ilişkin, "Anlaşılıyor ki, partimizin sistemi içerisinde yargı çok hızlı çalıştı. Bu çok manidar. Bütün yargı ile işi olan insanlara bu konuda inşallah örnek olur, bu hızlı karar verme işlemi" dedi.

 • İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı yönetimi istifa etti

  Gündem, 14 Ocak 2021

  İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı yönetimi istifa etti

  İYİ Parti'nin Muğla İl Yönetim Kurulunda yer alan üyeler görevlerinden istifa etti.

 • Ümit Özdağ'ın ihracına iptal! Özdağ'dan ilk açıklama

  Gündem, 13 Ocak 2021

  Ümit Özdağ'ın ihracına iptal! Özdağ'dan ilk açıklama

  Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti. Ümit Özdağ ise "Adalet yerini buldu" dedi

  Ümit Özdağ kimdir?

  Biyografi, 16 Kasım 2020

  Ümit Özdağ kimdir?

  İYİ Parti Disiplin Kurulu, oy birliğiyle, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracına karar verdi. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, daha önce MHP'ye üyeydi. Ümit Özdağ kimdir, kaç yaşındadır? İşte Ümit Özdağ'ın biyografisi...

  Ümit Özdağ, İYİ Parti'den ihraç edildi!

  Gündem, 16 Kasım 2020

  Ümit Özdağ, İYİ Parti'den ihraç edildi!

  İYİ Parti'de disiplin kuruluna sevk edilen Ümit Özdağ, partiden ihraç edildi. İYİ Parti'den yapılan açıklamada, "İYİ Parti Tüzüğünün 76/D-a ve l maddeleri gereğince İYİ Parti üyeliğinden, Kurucular Kurulu Üyeliği de dahil olmak üzere kesin olarak çıkarılmasına Müşterek Disiplin Kurulu tarafından oybirliği ile karar verilmiştir" denildi. Diğer yandan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk da partisinden istifa ettiğini açıkladı

 • Ümit Özdağ, parti merkezinde savunmasını verdi

  Gündem, 13 Kasım 2020

  Ümit Özdağ, parti merkezinde savunmasını verdi

  Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Merkezi'nde savunmasını verdi. Savunması Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Kararın gelecek hafta çıkacağı kaydedildi

 • İYİ Parti'den Özdağ'ın iddialarına yanıt

  Gündem, 12 Kasım 2020

  İYİ Parti'den Özdağ'ın iddialarına yanıt

  İYİ Parti'den yapılan açıklamada, Ümit Özdağ'ın ifadelerine yanıt verildi. Açıklamada, "Öncelikle ifade etmek isteriz ki; ithamları, sahip olduğu kariyer ve tecrübesiyle örtüşmemektedir. İYİ Parti olarak, talihsiz açıklamaları ile kendisine verdiği zararı endişeyle izliyoruz" denildi.

 • AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Ümit Özdağ'a sert tepki

  Gündem, 11 Kasım 2020

  AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Ümit Özdağ'a sert tepki

  AK Parti Sözcüsü Çelik, "Ümit Özdağ adlı şahıs ahlaksız bir yalan söylemiş. İsmimi de anarak Ak Parti ile İYİ Parti arasında bir süredir gizli görüşmeler ve gizli bir yeni anayasa çalışması yapıldığı şeklinde tamamen uydurma olan, hiçbir gerçekliğe dayanmayan bir açıklama yapmıştır. Ümit Özdağ´ın bu iftirası en hafif tabirle utanmazlıktır. Yalan yanlış sözlerle şahsımı hedef alması siyaset değil, ahlaksızlıktır" açıklamasında bulundu

  Ümit Özdağ'dan 'disiplin' açıklaması

  Gündem, 30 Ekim 2020

  Ümit Özdağ'dan 'disiplin' açıklaması

  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, "Bana karşı işletilen disiplin süreci, İYİ Parti Disiplin Yönetmeliği'ne göre ilerleyen bir hukuki süreç değil, siyasal kampanya çerçevesinde "vahşi Batı´daki siyasal linç" ilkelerine göre gelişmiştir. Ve bu kabul edilebilir değildir" dedi

  İYİ Parti'li Kavuncu hakkında soruşturma başlatıldı

  Gündem, 27 Ekim 2020

  İYİ Parti'li Kavuncu hakkında soruşturma başlatıldı

  İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ iddialarına yönelik olarak soruşturma başlatıldı. Buğra Kavuncu’nun avukatı Alper Akdoğan da müvekkili ile ilgili olarak bugün adliyeye dilekçe verdiklerini ve her zaman ifade vermeye hazır olduklarını söylediklerini belirtti

 • İYİ Parti'de Ümit Özdağ'ın ihracı için 81 dilekçe

  Gündem, 27 Ekim 2020

  İYİ Parti'de Ümit Özdağ'ın ihracı için 81 dilekçe

  İYİ Parti'de 81 il başkanı, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın ihracı için genel merkeze dilekçe verdi. İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, "İl başkanları bugün kendileri bizzat ıslak imzalarını teslim etmek için genel merkezimize gelmiştir" dedi

 • Hedefteki Koray Aydın konuştu: “Gücümün sahibi Akşener’dir…”
 • İYİ Partili Kavuncu'dan Özdağ'a suç duyurusu

  Gündem, 21 Ekim 2020

  İYİ Partili Kavuncu'dan Özdağ'a suç duyurusu

  İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, kendisine yönelik İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın, "FETÖ'cü" iddiası hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Akşener: Partimize bir saldırı bekliyorduk

  Gündem, 20 Ekim 2020

  Akşener: Partimize bir saldırı bekliyorduk

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine Kavuncu'nun suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatarak "İddiaların ispatlanması için imkan sunuyor" yanıtını verdi. Akşener, yine Özdağ'ın "HDP ile yakınlaşma" iddiasına ilişkin olarak da "Çok büyük bir yalandır. Yalancıdır bunu söyleyen" dedi

 • Ümit Özdağ istifa etti!

  Gündem, 02 Nisan 2019

  Ümit Özdağ istifa etti!

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı

 • Özdağ: Her 20 kişiden biri Suriyeli

  Gündem, 28 Kasım 2018

  Özdağ: Her 20 kişiden biri Suriyeli

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'nin milli, kültürel, politik ve jeopolitik yapısını değiştirecek derecede tehdit oluşturduğunu iddia etti. Özdağ, resmi rakamlara göre Türkiye'de 3 milyon 800 bin Suriyeli bulunduğunun varsayılması halinde her 20 kişiden 1'inin Suriyeli olduğunu öne sürdü

 • İYİ Parti'li Özdağ: "Baskıya rağmen yüzde 10 aldık"

  Gündem, 25 Kasım 2018

  İYİ Parti'li Özdağ: "Baskıya rağmen yüzde 10 aldık"

  İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirerek, "Türkiye hızla yönetilemeyen bir ülke haline gelmiştir" dedi

  İYİ Parti ile CHP ittifak yapacak mı? Özdağ'dan ilk açıklama

  Gündem, 15 Kasım 2018

  İYİ Parti ile CHP ittifak yapacak mı? Özdağ'dan ilk açıklama

  Son dakika... İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, partisinin yerel seçimde CHP ile ittifak yapacağı iddialarıyla ilgili, "Ben genel merkezden geliyorum. Böyle bir şey duymadım. Çok açık şekilde söylüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi ile bir ittifak olacağını düşünmüyorum. Kişisel olarak da böyle bir ittifakın olmaması gerektiğini düşünüyorum" dedi