KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vahit Doğan

1964 yılında Çorum-Sungurlu’da doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Selçuk Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1989 yılında Yüksek Lisansını, 1995 yılında Doktorasını tamamladı. 1996 yılında Yardımcı Doçent, 1998 yılında Doçent 2004 yılında Profesör unvanını aldı.

Dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı, anabilim dalı başkanlığı görevleri ile fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyelikleri ile üniversite senatosunda hukuk fakültesi temsilcisi olarak görev yaptı. Adalet Bakanlığı ve TUBİTAK gibi kuruluşlarda görevler üstlendi.

1992-1995 yılları arasında Almanya-Hamburg’da Max Planck Yabancılar ve Milletlerarası Özel Hukuk Enstitüsü bünyesinde doktora çalışmaları yaptı. 2006 yılında 3 ay süre ile İngiltere’de akademik çalışmalar yaptı. 2012 yılında YÖK bursu ile ABD’de Colombia ve New York Üniversitelerinde akademik çalışmalar yaptı.

Uluslararası Özel Hukuk, Vatandaşlık Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku ve Bankacılık Hukuku alanlarında yayımlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır. Çalışma alanı ile ilgili olarak yurtiçinde yurt dışında çok sayıda tebliğ sunmuştur.

Halen Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda kurucu üye ve üye olarak bulunmaktadır. 2004-2008 yılları arasında Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanlığı görevini yürütmüştür.

21 Mart 2015 yılında gerçekleştirilen 11. Olağan Büyük Kurultay’da Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.