KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Putin'den ABD'ye LGBT göndermesi!

  Dünya, 04 Temmuz 2020

  Putin'den ABD'ye LGBT göndermesi!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Moskova Büyükelçiliğine LGBT'yi simgeleyen bez parçasının asılmasına ilişkin, "Onlar, orada kimin çalıştığına dair bir şey gösterdiler." dedi.

 • Putin'in 2036'ya kadar iktidarına ezici onay!

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Putin'in 2036'ya kadar iktidarına ezici onay!

  Rusya'da Vladimir Putin'in 2036'ya kadar iktidarda kalmasının yolunu açan anayasa değişikliği referandumunda yüzde 77.9 'evet' oyu çıktı. Yapılacak değişikliklerle birlikte Rusya Devlet Başkanı Putin, 2024'te görev süresi sona erdiğinde 6 yıllık 2 dönem daha aday olabilecek

 • Rusya'daki anayasa referandumundan ilk sonuçlar!

  Dünya, 01 Temmuz 2020

  Rusya'daki anayasa referandumundan ilk sonuçlar!

  Rusya'da Putin'in yeniden aday olmasını ve 2036'ya kadar iktidarda kalmasının önünü açan anayasa değişikliği referandumu sona erdi. İlk sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 73'ü anayasa değişikliğini destekliyor...

  Putin'den halka seçim çağrısı!

  Dünya, 30 Haziran 2020

  Putin'den halka seçim çağrısı!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Temmuz'da sona erecek oylamayla ilgili ulusa seslendi. Putin, halka, kendisini 2036'ya kadar başkan olma yolunu açacak anayasa değişikliği için oy verme çağrısında bulundu

  Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Dünya, 26 Haziran 2020

  Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğü ifade edildi. Görüşmede, Libya, Suriye ve Ukrayna meselelerinin ele alındığı aktarıldı

 • Rusya, Putin'e 2036'ya kadar iktidar yolunu açan düzenleme için sandık başında!

  Dünya, 25 Haziran 2020

  Rusya, Putin'e 2036'ya kadar iktidar yolunu açan düzenleme için sandık başında!

  Rusya Devlet Başkanı Putin’in 4 yıl sonra devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylaması başladı.

 • Putin'den İkinci Dünya Savaşı makalesi!

  Dünya, 20 Haziran 2020

  Putin'den İkinci Dünya Savaşı makalesi!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, National Interest isimli dergi için 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 75. yılı dolayısıyla bir makale kaleme aldı

 • Putin'den ABD'deki olaylarla ilgili açıklama!

  Dünya, 15 Haziran 2020

  Putin'den ABD'deki olaylarla ilgili açıklama!

  Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD'deki olayların ülke içindeki bazı derin krizlerin tezahürü olduğunu söyledi.

  Putin'den ABD'deki olaylar için dikkat çeken yorum!

  Dünya, 14 Haziran 2020

  Putin'den ABD'deki olaylar için dikkat çeken yorum!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolara yönelik yaptığı ilk değerlendirmede, "ABD'de olanlar, ülke içindeki bazı derin krizlerin bir tezahürü" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

  Gündem, 10 Haziran 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Libya ve İdlib’deki gelişmeler başta olmak üzere yeni tip koronavirüs ile mücadelenin (Kovid-19) ele alındığı açıklandı

 • Putin ve Merkel'den kritik Libya görüşmesi

  Dünya, 09 Haziran 2020

  Putin ve Merkel'den kritik Libya görüşmesi

  Kremlin tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğü aktarıldı. Görüşmede iki liderin, Libya’daki çatışmaların artmasından dolayı endişelerin dile getirildiği belirtildi.

 • Sisi, Putin ve Merkel ile Libya'yı görüştü

  Dünya, 08 Haziran 2020

  Sisi, Putin ve Merkel ile Libya'yı görüştü

  Alman Hükümet Sözcüsü Seibert tarafından yapılan açıklamada, Merkel’in Sisi ile telefon görüşmesinde Libya’daki mevcut siyasi ve askeri durumu ele aldığı ifade edildi. Öte yandan Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Libya konusunda görüşme yaptı.

 • Putin'in eski danışmanından korkutan açıklama!

  Dünya, 07 Haziran 2020

  Putin'in eski danışmanından korkutan açıklama!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski Danışmanı Andrey İllarionov, Rusya genelindeki gerçek vaka oranlarının açıklanandan 5 kat fazla olduğunu iddia ederek, “Rusya’da gerçek ölü sayısı 15-20 bin civarında” dedi.

  Rusya'dan Almanya'nın suçlamalarına ret!

  Dünya, 04 Haziran 2020

  Rusya'dan Almanya'nın suçlamalarına ret!

  Rusya'dan, 2015 yılında gerçekleşen ve Almanya'nın Federal Meclisi'ndeki elektronik postalarının Rusya tarafından ele geçirildiğine ilişkin iddialarına yanıt geldi. Moskova yönetimi, Berlin'den yapılan suçlamaları kabul etmediğini duyurdu. 2015'te Federal Meclisin bilgisayar sistemine saldırdığı, bu saldırıda Merkel ve başka milletvekillerinin elektronik postlarından belgeler kopyaladığı ifade edilmişti.

  Putin ve Trump'tan telefon görüşmesi

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Putin ve Trump'tan telefon görüşmesi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesi gerçekleştirdiği aktarıldı. Kremlin Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve küresel petrol piyasalarındaki son durumu ele aldıkları bildirildi.

 • Putin anayasa değişikliği referandumu için tarih verdi

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Putin anayasa değişikliği referandumu için tarih verdi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2024’te devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylamasının 1 Temmuz’da yapılacağını söyledi.

 • Rusya ve Almanya arasında siber saldırı krizi!

  Dünya, 28 Mayıs 2020

  Rusya ve Almanya arasında siber saldırı krizi!

  Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın Berlin Büyükelçisi Sergej J. Netschajew, Rus bilgisayar korsanının Federal Meclisin bilgisayar sistemine saldırmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Görüşmede Rus büyükelçiye, Federal Başsavcılık tarafından Dimitri Badin hakkındaki tutuklama emriyle ilgili bilgi verildiği belirtildi.

 • Putin'den 'Salgında zirveyi gördük' açıklaması

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  Putin'den 'Salgında zirveyi gördük' açıklaması

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile video konferans yöntemiyle görüşme yaptı. Putin, ülkedeki genel durumun, bölgelerin büyük çoğunluğunda ve Rus ordusunda durumun stabil olduğunu belirterek, “Uzmanların görüşüne göre, Rusya’da salgın zirve noktasını geçti.” dedi.

  Trump "Anlaşmadan çekiliyorum" dedi, Rusya'dan yanıt geldi!

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  Trump "Anlaşmadan çekiliyorum" dedi, Rusya'dan yanıt geldi!

  ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "ABD'nin anlaşmadan çekileceğine dair resmi bir tebligat veya açıklama Rusya tarafına ulaşmadı. Rusya, ABD'nin bu konudaki konumunu netleştirmesini bekliyor." dedi.