KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

  Gündem, 02 Ocak 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

 • Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yılını kutladı

  Dünya, 30 Aralık 2021

  Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yılını kutladı

  Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yılını kutladı.

 • Putin'den Batı ve NATO'ya sert çıkış!

  Dünya, 26 Aralık 2021

  Putin'den Batı ve NATO'ya sert çıkış!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın ve NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceği garanti edilmezse bir dizi seçeneği düşüneceğini söyledi.

  Putin'den NATO'ya: Derhal garanti vermesi gerekiyor

  Dünya, 23 Aralık 2021

  Putin'den NATO'ya: Derhal garanti vermesi gerekiyor

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması ihtimalini değerlendirdi. Putin, NATO'nun doğuya doğru ilerlemeyeceğine dair sözünde durmadığını ve güvenlikle ilgili kendilerine "derhal" garanti vermesi gerektiğini belirtti.

  Vladimir Putin: 1990'larda korsan taksi şoförlüğü yaptım

  BBC, 13 Aralık 2021

  Vladimir Putin: 1990'larda korsan taksi şoförlüğü yaptım

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküş döneminde ek gelir için korsan taksi şoförlüğü yaptığını söyledi.

 • Putin'den Biden'a yüz yüze görüşme mesajı

  Dünya, 12 Aralık 2021

  Putin'den Biden'a yüz yüze görüşme mesajı

  Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ABD Başkanı Biden ile video konferans görüşmesinde yüz yüze görüşme isteğini dile getirdiğini söyledi

 • Kremlin'den Putin-Biden açıklaması

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Kremlin'den Putin-Biden açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşme formatının hoşuna gittiğini söyledi.

 • Biden ile Putin yarın görüşecek

  Dünya, 06 Aralık 2021

  Biden ile Putin yarın görüşecek

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden yarın video konferans yoluyla görüşecek. İki lider görüşmesinde Ukrayna meselesini ele alacak

  Biden-Putin görüşmesi için hazırlık yapılıyor

  Dünya, 03 Aralık 2021

  Biden-Putin görüşmesi için hazırlık yapılıyor

  Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden'ın video konferans yoluyla gerçekleştirilecek bir görüşme için çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

  Lavrov duyurdu: Putin ile Erdoğan görüşecek

  Dünya, 01 Aralık 2021

  Lavrov duyurdu: Putin ile Erdoğan görüşecek

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi planlandığını açıkladı. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin dostane şekilde ilerlediğini belirten Lavrov, görüşmede Ukrayna krizinin de ele alınacağını belirtti

 • Putin'den NATO'ya sert uyarı: Kırmızı çizgimiz!

  Dünya, 01 Aralık 2021

  Putin'den NATO'ya sert uyarı: Kırmızı çizgimiz!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun askeri altyapısını Ukrayna'da genişletmesinin Rusya için sorun teşkil edeceğini belirterek, "Bu tür tehditlerin yaratılması kırmızı çizgidir ama umarım durum buraya varmaz." dedi. Öte yandan Putin Rusya'nın hipersonik füze geliştirdiğini söyledi. Putin, 2024’te sona erecek başkanlık döneminin ardından tekrar aday olup olmayacağına yönelik soruyu da yanıtladı

 • Putin göçmen krizine ilişkin konuştu!

  Dünya, 14 Kasım 2021

  Putin göçmen krizine ilişkin konuştu!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Polonya-Belarus sınırında yaşanan göçmen krizinin çözümüne yönelik yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

 • Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini görüştü

  Putin: İklimin korunması için tüm yükümlülükleri yerine getiriyoruz

  Dünya, 31 Ekim 2021

  Putin: İklimin korunması için tüm yükümlülükleri yerine getiriyoruz

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 Liderler Zirvesi'nin "İklim değişikliği ve çevre" konulu oturuma çevrim içi katılarak konuşma yaptı. Putin, Rusya'nın iklimin korunması için tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini söyledi.

  Putin duyurdu: Salgın önlemleri sıkılaşıyor!

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Putin duyurdu: Salgın önlemleri sıkılaşıyor!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede koronavirüs vakalarının artmasının ardından salgına karşı önlemlerin sıkılaştırılmasına karar verdi.

 • Putin, Bennett ile ilk kez bir araya geldi

  Dünya, 22 Ekim 2021

  Putin, Bennett ile ilk kez bir araya geldi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile ilk kez bir araya geldi. Soçi'deki görüşme öncesi konuşan Putin, iki ülke arasında belli ölçüde, hatta benzersiz bir ilişki geliştiğini ifade etti.

 • Putin: BMGK konusunda Erdoğan haklı

  Dünya, 22 Ekim 2021

  Putin: BMGK konusunda Erdoğan haklı

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyine ilişkin eleştirilerine hak vererek, "BMGK'nın daha dengeli olması için bir şeyler yapılması gerek, bu düşüncede (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan haklı" dedi.

 • FBI, Putin'e yakın Rus iş insanının evini bastı

  Dünya, 20 Ekim 2021

  FBI, Putin'e yakın Rus iş insanının evini bastı

  ABD Federal Soruşturma Bürosu, tarafından ABD'nin başkenti Washington DC'de yer alan ve ABD'nin kara listesindeki Putin'e yakınlığıyla bilinen Rus oligark ve iş insanı Oleg Deripaska'nın evinde "kolluk kuvvetleri faaliyeti" yürütüldüğü ifade edildi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüştü!

  Dünya, 07 Ekim 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüştü!

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Putin'in doğum gününü de kutladı.