KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Abidin Ünal

Orgeneral Abidin Ünal 1953 yılında Kayseri’de doğmuştur. 1975 yılında Hava Harp Okulundan, 1977 yılında Uçuş Okulundan mezun olmuştur.

1982 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı filolarda Kol Uçuculuğu yapan Orgeneral Ünal, 1984 yılında Hava Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; Hava Harp Okulu Öğrenci Bölük Komutanlığı, 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında Kol Uçuculuğu ve 142’nci Filo Kol Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığında F-16 Sistem Yönetim Dairesinde Program Yönetim Subaylığı, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığında 162’nci Filo Harekât Subaylığı ve Eğitim Kısım Amirliği, 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığında 192’nci Filo Komutanlığı, Genelkurmay Savunma Uluslararası Güvenlik İşbirliği Dairesinde Proje Subaylığı, Avrupa Silahsızlanma Konferansı Türkiye Daimi Temsilciliğinde (Viyana/Avusturya) Askerî Danışmanlık ve 5’inci Ana Jet Üs Harekât Komutanlığı Görevlerini Yürütmüştür.

2000 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral Rütbesi İle Genelkurmay Bilimsel Karar Destek Merkezi Başkanlığı, 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Proje Yönetim Daire Başkanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 2004 Yılında Tümgeneralliğe Terfi Etmiştir.

Tümgeneral Rütbesi ile Hava Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı ve Hava Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2008 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1’inci Hava Kuvveti ve 6’ncı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (Caoc) Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2014 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral Rütbesi İle Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı görevini yürütmüş, 2015 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

Naile Ünal ile evli olan Orgeneral Abidin Ünal’ın bir çocuğu vardır.

Abidin Ünal Haberleri