KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fırat Kalkanı

Fırat Kalkanı Harekatı, Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu'nun terör örgütleri DEAŞ ve PYD'ye karşı yürüttüğü operasyondur.

Operasyonun amacı, iç savaşın yaşandığı bölgelerdeki sivil halkın güvenliğini kontrol altına almak, göç sorununu ortadan kaldırmak, sınır bölgesindeki güvenliği sağlamak ve Türkiye tarafından tehdit olarak görülen tüm unsurları temizlemektir.

20 Ağustos 2016 tarihinde oldukça büyük bir grup muhalif, ağır ve orta seviye silah yüklü elliye yakın araç ile Çobanbey'den Türkiye sınırına doğru yaklaştı. 22 Ağustos 2016'da, DEAŞ tarafından Gaziantep şehrine yapılan saldırıya karşılık olarak Karkamış'a 2 havan saldırısı düzenlendi.

Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı 60 obüs ateşlenerek, Cerablus ve Menbiç bombalandı; Karkamış'ta yaşayan vatandaşlara şehri terk etmeleri söylendi ve bölge kısa sürede boşaltıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 25 Ağustos 2016'da yapılan açıklamada "Topraklar ilhak edilmeyecek, Özgür Suriye Ordusu'na teslim edilecektir." ifadelerine yer verildi.

24 Ağustos 2016 tarihinde sabaha karşı saat 04.00'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'ndan, "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması yapıldı.

Açıklamanın hemen ardından Cerablus ağır bombardıman ateşine tutuldu ve Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk savaş uçakları da 12 adet hedefi bombaladı. Bombardımandan birkaç saat sonra Türk tankları Fırat'ı geçerek Özgür Suriye Ordusu mensubu askerlerle ve Türkmenlerle bir araya geldi.

Operasyonun başlamasıyla birlikte ilk belirlemelere göre 46 DEAŞ mensubu teröristin öldürüldüğü açıklandı. 25 Ağustos tarihinde Cerablus'a doğru harekete geçen YPG'li grup, Karkamış'ta bulunan Fırtına obüsleri tarafından ateş edilerek vuruldu.

27 Ağustos'ta YPG tarafından Türk tanklarına roketli saldırı yapıldı ve 1 tank hafif, 1 tank ağır olmak suretiyle zarar gördü; 1 asker şehir oldu, 3 asker yaralandı.

29 Ağustos tarihi itibariyle ise 400 km2'lik alanda yer alan 43 köy DEAŞ ve YPG'den alınarak kontrol altına alındı.

31 Ağustos'ta Cerablus'un batısında 1 Türk tankı roketle vuruldu ve 3 asker yaralandı. Düzenlenen operasyonlarda tanka saldıran teröristler etkisiz hale getirildi.

3 Eylül 2016'ta Türkiye Cumhuriyeti zırhlı araçları Suriye'nin Çobanbey kasabasına doğru girmeye başladı.

16 Eylül'de TSK Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Azaz-Çobanbey arasındaki bölgede icra edilen harekâta koalisyon kapsamında ABD Özel Kuvvetleri destek vermiştir" denildi.

24 Kasım 2016 tarihinde Suriye Ordusu mensubu Suriye Hava Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni savaş uçaklarıyla vurdu.

Fırat Kalkanı Haberleri

 • 11 terörist öldürüldü!

  Gündem, 17 Eylül 2020

  11 terörist öldürüldü!

  Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgesine taciz ateşi açan ve sızma girişiminde bulunan 11 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

 • 11 terörist öldürüldü!

  Gündem, 15 Eylül 2020

  11 terörist öldürüldü!

  Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgelerine taciz ateşi açan ve sızma girişiminde bulunan 11 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

 • 7 terörist etkisiz hale getirildi!

  Gündem, 05 Nisan 2020

  7 terörist etkisiz hale getirildi!

  MSB: Huzur ve güvenliğin teminatı Komandolarımız, Fırat Kalkanı bölgesine taciz atışı yapan 2 PKK/YPG'li terörist ile Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde bulunan 5 PKK/YPG'li teröristi etkisiz hale getirdi.

  4 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 18 Mart 2020

  4 terörist etkisiz hale getirildi

  Son dakika haberine göre, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesindeki askerlere taciz atışı yapan PKK/YPG'li 4 terörist etkisiz hale getirildi

  2 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 17 Mart 2020

  2 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesine sızma girişiminde bulunan 2 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

 • Fırat Kalkanı bölgesinde 13 terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 09 Mart 2020

  Fırat Kalkanı bölgesinde 13 terörist etkisiz hale getirildi

  Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı'ndaki askerlere saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen PKK/YPG'li 13 terörist etkisiz hale getirildi

 • MSB: Suriye'de iki ayrı sızma girişimi önlendi!

  Gündem, 02 Mart 2020

  MSB: Suriye'de iki ayrı sızma girişimi önlendi!

  Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesine saldırı hazırlığında olan 17 PKK/YPG’li terörist ile Tel Rıfat’tan Zeytin Dalı bölgesine sızma girişiminde bulunan 7 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

 • MSB'den Münbiç açıklaması!

  Gündem, 26 Şubat 2020

  MSB'den Münbiç açıklaması!

  Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Münbiç bölgesinde Fırat Kalkanı bölgesine sızmaya çalışan 7 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu

  Esad rejiminden El Bab'a hava saldırısı!

  Dünya, 02 Şubat 2020

  Esad rejiminden El Bab'a hava saldırısı!

  Suriye'de Esad rejimine ait savaş uçakları, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki El Bab ilçesine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 1'i ağır 6 sivil yaralandı.

  El Bab'da bombalı araç saldırısı: 18 sivil öldü

  Dünya, 16 Kasım 2019

  El Bab'da bombalı araç saldırısı: 18 sivil öldü

  Suriye'nin kuzeyindeki El Bab ilçesinde meydana gelen bombalı terör saldırısında ilk belirlemelere göre en az 18 sivil hayatını kaybetti.

 • Fırat Kalkanı'nda 3'üncü yıl!

  Gündem, 24 Ağustos 2019

  Fırat Kalkanı'nda 3'üncü yıl!

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) sınırın terör örgütlerinden temizlenerek, güvenli hale getirilmesi için düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı'nın 3'üncü yılında, bölgede huzur ve barış ortamı sürdü. Aradan geçen 3 yıllık süreçte Zeytin Dalı Harekatı'nın da düzenlenmesiyle Cerablus ile Afrin arasındaki bölge, tamamen teröristlerden temizlenirken, binlerce sivilin geri dönüşüne olanak tanınıp, Suriye'de hayatın normalleşmesine katkı sunuldu

 • Fırat Kalkanı Bölgesine fakülte açılıyor

  Gündem, 27 Mayıs 2019

  Fırat Kalkanı Bölgesine fakülte açılıyor

  Gaziantep Üniversitesi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör örgütlerinden temizlenen Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgeye fakülte açmak için kolları sıvadı

 • Fırat Kalkanı bölgesinde 1 şehit!

  Dünya, 15 Mart 2019

  Fırat Kalkanı bölgesinde 1 şehit!

  Son dakika... Fırat Kalkanı harekat alanında icra edilen görevler sırasında 1 askerin şehit olduğu duyuruldu

  Ağabeyinin peşinden gitti örgüte katıldı

  Gündem, 16 Temmuz 2018

  Ağabeyinin peşinden gitti örgüte katıldı

  Türk istihbaratı, teslim olmak isteyen PYD/YPG'nin Menbiç'teki sözde askeri hastane sorumlusu A.K.'yi düzenlediği operasyonla Türkiye'ye getirdi. 5 yıl önce PYD/YPG'ye katılan ağabeyini getirmek için gittiği Suriye'de terör örgütüne katılan A.K.'nin önemli görevler üstlendiği ve en son Menbiç'te sözde askeri hastane sorumlusu olduğu belirtildi.

  TSK'dan Münbiç'te 11'inci devriye

  Gündem, 08 Temmuz 2018

  TSK'dan Münbiç'te 11'inci devriye

  Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasındaki hatta 11'inci devriye görevi yerine getirildi

 • Canikli: İtirafçıların büyük bölümünü FETÖ yönlendiriyor

  Gündem, 13 Haziran 2018

  Canikli: İtirafçıların büyük bölümünü FETÖ yönlendiriyor

  Son dakika haberi... Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli FETÖ ile mücadeleye değindi, "2 bin 374 kişinin itirafçı olduğu bir yapıda örgütün her şeyinin açığa çıkması gerekir, gizli kapaklı hiçbir şeyin kalmaması gerekir ama halen var. Bu bile bu itirafçılık mekanizmasının soru işareti olduğunu gösteriyor. Biraz detaya girince şu anda ulaştığımız nokta, hepsi için söylemiyorum, samimi itirafçılar da var, bu şekilde yoğun olarak gündeme gelen ve şablon ifade veren itirafçıların önemli bölümünün örgüt tarafından yönlendirildiği, kumanda edildiği şeklinde bir kanaatimiz var." dedi. Canikli, Suriye'deki operasyonlarla ilgili konuştu, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları yapılmamış olsaydı bize hiçbir masada yer yoktu, Münbiç masası da dahil olmak üzere" diye konuştu.

 • Suriyeliler bayram için ülkelerine gidiyor

  Gündem, 20 Mayıs 2018

  Suriyeliler bayram için ülkelerine gidiyor

  Ramazan Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek isteyen Suriyeli mülteciler, ülkelerine dönüyor. Suriyelilerin dönüşleri Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk yarattı. Kilis Valiliği'nden yapılan açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde söz konusu bayram izinlerinin kısmen veya tamamen durdurulabileceği kaydedildi

 • Türkiye'deki Suriyeliler ülkelerine dönüyor'

  Gündem, 20 Nisan 2018

  Türkiye'deki Suriyeliler ülkelerine dönüyor'

  Türkiye'de yaşayan ve Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı Harekatları ile terör örgütlerinden temizlenen kentlerine dönmek isteyen çok sayıda Suriyeli için Öncüpınar Sınır Kapısı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

  Mete Yarar: Vatandaşımıza kefen biçmeye çalışanın mezarı hazırlansın

  Gündem, 10 Mart 2018

  Mete Yarar: Vatandaşımıza kefen biçmeye çalışanın mezarı hazırlansın

  Güvenlik uzmanı Mete Yarar, "(Afrin'e neden gittik?) sorusunun cevabını, Fırat Kalkanı Harekatı'nda ve daha sonra gelinen dönemde ortaya koyduk. DEAŞ'ı attık, bugün DEAŞ konuşmuyoruz." dedi