Üye Girişi
Arama
Arama

HABERTÜRK SİNEMA PORTALI

'76
'76 ('76)

Nijerya iç savaşından altı yıl sonra, ülkenin orta bölgesinden genç bir subay ile Güneydoğu bölgesinden güzel bir öğrenci arasında romantik bir ilişki başlar. Taze aşkları, bitmek bilmeyen askeri atamalarla neredeyse parçalanmıştır. Şimdi hamile olan kadının dünyası, kocasının acemice bir darbe girişimine dahil olduğunun haberiyle başına yakılır.


Rehineler
Rehineler (Hostages)

Sovyetler Birliği döneminde Gürcistan, 1983. Nika ve Ana'nın düğün hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor ve ikisinin de aileleri için bu büyük bir gündür. Ama yeni evliler ve arkadaşları için kutlamalar, Sovyetler Birliği'nden kaçış planları için bir kılıftır. Sınırlandırılmış günlük hayatlarından kaçmayı, özgür dünyayı keşfetmeyi ve ailelerinin boğucu dünya görüşlerinden kurtulmayı planlarlar. Düğünün ertesi günü, Nika ve Ana çok riskli planlarını uygulamaya karar verirler: Tiflis'den Batum'a uçan uçağı, Doğu bloğuna dahil olmayan Gürcistan'a en yakın ülke Türkiye'ye inişe zorlamak. Ancak uçak havalandığında, amatör hava korsanları için hiçbir şey planladıkları gibi gitmez.


Sofya Taksi
Sofya Taksi (Directions)

Bulgaristan’da sıradan bir sabah. Taksi şoförü bir baba, kızını okula bırakır. Okuldan ayrılırken başka bir kız öğrenci okuldan kaçmak için yalan söyleyerek taksiye biner. Fakat taksici, önemli bir işi olduğu için kızı yolda indirir. Borç aldığı tefeciyle buluşur. Buluşmada çıkan kavgada tefeci ailesini tehdit edince, yanlışlıkla tefeciyi öldürür. Sonrasında yaşanan trajikomik olayları, gün boyunca başka taksicilerin radyoları ve arka koltuklarına binen müşterilerden takip ederiz. Bu farklı insan hikayeleriyle beraber aslında bu talihsiz olay olmadan da şehrin üzerinde kara bulutların belirdiğini anlarız.


Güzel ve İtler
Güzel ve İtler (Beauty and the Dogs)

Tunuslu genç bir kadın olan Miriam, okul partisi sırasında gizemli biri olan Youssef’la tanışır ve onunla birlikte partiden ayrılır. Mariam’ın hakları ve onuru için savaşacağı uzun bir gece başlamıştır. Ama adalet zorbaların elindeyken bu nasıl gerçekleşecektir? Bu arkadaşlık, Miriam’ın kendi doğruları için savaş vereceği uzun bir gecenin de habercisi olacaktır.


Hayatın İçinde
Hayatın İçinde (Insyriated)

Suriye’de çatışmalar hala sürmektedir. Tüm bu kaosun ortasında bir apartman dairesinde ise hayat hala devam etmektedir. Kocasına ulaşamayan Oum’un tek derdi, ailesini bir gün daha keskin nişancıların mermilerinden ve savaşın tehlikelerinden korumaktır. Dışarıdan ne zaman ani bir tehlike belirse, Oum baskın otoritesiyle evdeki kayınbabasından kızlarına kadar herkesi yönlendirir. Peki bir gün evi silahlı adamlar bastığında ve onlarla tek başına yüzleşmek zorunda kaldığında yine bu kadar güçlü kalabilecek midir?


Erkekler Ağlamaz
Erkekler Ağlamaz (Men Don't Cry)

1990'ların silahlı çatışmaları Yugoslavya topraklarını gözle görülür şekilde yok etmekle kalmayıp, aynı zamanda savaşan ulusların her birinin belleğinde derin yaralar bıraktı. Çatışmaların etkilediği her ülke bu acı geçmişi farklı şekilde yorumladı. Savaşın üstünden 20 yıldan az bir süre geçmişken, farklı ülkelerden gelen gaziler için bir dağ otelinde düzenlenen iki günlük terapi seansında tam bir uyum beklemek zordu. Aksine, bu tehlikeli derecede dengesiz durum, sadece bir düşüncesiz kelimeden veya çirkin görünen bir bakıştan alev alabilirdi. Erkek olmaya ve önyargılarına tutunan eski askerler, kendilerinin ya da diğerlerinin yaptıkları insanlık dışı acımasız davranışları kabullenmeye direniyordu.


Mor Ufuklar
Mor Ufuklar (Purple Horizons)

Meryem (25), Halep'teki savaştan kaçmak için bindiği, Kos Adası yakınlarında batan bir mülteci teknesinde ailesini kaybetmiştir. Yakında emekli olacak olan sahil güvenlik şefi İbrahim (50) kazadan tek başına sağ kurtulmayı başaran Meryem'e yardım eder. İbrahim emekli olur, Meryem ile evlenir ve beraber Bozdoğan'a yerleşirler. Onlarla aynı zamanlarda Bozdoğan'a yerleşen bir başka çift daha vardır. İstanbul'dan bıkan mimar Hayati (35) ve ressam eşi Bahar (30). İlk günler her şey iyi gitse de yıllar geçtikçe işler değişmeye başlar. Yaşadığı travmayı atlatamayan Meryem, her gün ailesini kaybettiği denizi ve sahili ziyaret etmek ister. İçindeki bir ses ona durmadan oraya ait olduğunu fısıldamaktadır. İbrahim her seferinde hayır cevabını verdikçe, başka yollar aramaya başlar. Ancak İbrahim'e duyduğu minnet ve ona olan sadakatinden ötürü onu çiğnemeyeceği bir yol bulmalıdır. Bahar, Hayati'yi İstanbul'a geri taşınmaya ikna etmeye çalışıyorsa da Hayati halinden memnundur. Birbirine taban tabana zıt iki kadın amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırken, karakterlerin ilginç geçmişleri yavaş yavaş ortaya çıkar.


Davetsiz Konuk
Davetsiz Konuk (The Intruder)

İdealist bir kadın olan Giovanna, Napoli’de yardıma ihtiyacı olan çocuklara bakım ve eğitim hizmeti veren La Masseria isimli bir merkezi yönetmektir. Vefat etmiş olan kocası ile beraber kurduğu merkezde tüm ihtiyacı olan çocuklara eğitim ve öğrenim olanağı veren Giovanni, boş odalarından birini de küçük kızı Rita ve bebeği ile zor durumda olan yalnız bir anne olan Maria’ya açar. Ancak Maria’nın mafyanın tetikçisi olan polis tarafından aranan kocasını odasında sakladığını öğrendiğinde ise kendini kandırılmış hisseder. Giovanni çocukları suç batağından korumak isterken kendini bir suç çetesi ve onun bağlantıları içinde bulur. La Masseria, polisler tarafından basılıp kocası tutuklanan Maria çocukları ile beraber tekrar Giovanna’nın ona verdiği odaya geri döner. Giovanni, kalacak başka yeri olmayan ve tüm mahalleli tarafından bir katilin karısı olarak damgalanan yalnız anne ve iki çocuğuna, diğerlerinin aksine yeniden başlama şansı vermeye ve hayatlarına dahil olmasa bile bu ailenin arkasında durmaya karar verir.


1945
1945 (1945)

Sene 1945, Macaristan’da küçük bir kasaba. Tüm kasaba halkı kasabanın önde gelenlerinden Istvan’ın oğlunun düğün telaşı içerisindedir. Ne kasaba halkı ne de damat, gelinin kalbinin gerçek sahibinden haberdardır. Bilmedikleri bir şey daha varsa o da kasabaya trenle gelen esrarengiz iki adamın kim olduğu. Ağır adımlarla kasabaya giren ve at arabaları ile kasabayı boydan boya geçen bu iki yabancı, başta Istvan ve ailesi olmak üzere tüm kasaba halkının yıllar önce toprağa gömdükleri vicdanlarını gün yüzüne çıkaracaktır.


Dürüst Bir Adam
Dürüst Bir Adam (A Man of Integrity)

Reza, karısı ve çocuğu ile beraber İran’ın kuzeyinde şehirden uzakta bir köyde yaşamaktadır. Günlerini sahip olduğu küçük balık çiftliğinde balık yetiştirerek geçirmektedir. Devletle ve yerel belediyeyle güçlü bağları olan bölgedeki özel şirketlerden biri yavaş yavaş tüm bölgenin kontrolünü ele almaya başlar. Hisse sahiplerinin istekleri, bölge üzerinden sağlanacak potansiyel kazanç ve ekonomik çıkarlar tüm bölgenin kaderini tayin etmeye başlamış, yerel işletmeler ve çiftlik sahipleri karşılarındaki ittifak halindeki bu güce karşı pes etme noktasına gelmişlerdir. Yozlaşmış yöntemleri ile piyasa ve sermayenin karşısında yenik düşmeye başlayan işletme sahipleri bir bir arsa ve mülklerini satmaya başlar. Reza ise elinden geldiğince çiftliği için direnmeye devam etmeye, pes etmemeye çalışmaktadır. Ancak en sonunda bu sertleşen mücadeleyi kazanamayacağını fark edip çiftliğini satıp yeni bir hayat kurmaya karar verir. Şirket ise gücünü artık sadece kazanmak için kullanmayacaktır.


Ekmek Kırıntılar
Ekmek Kırıntılar (Breadcrumbs)

Liliana Pereira askeri yönetim sırasında kaçtığı ülkesine geri dönüyor. Hapis cezası, işkence ve oğlunun velayetinin kaybıyla dolu geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.


Elveda Almanya
Elveda Almanya (Bye Bye Germany)

Frankfurt, 1946. 1946 yılında, David Bermann (Moritz Bleibtreu) ve yahudi arkadaşları Nazi rejiminden kaçabilmiş ve Amerika’ya gitme hayalleri kurmaktadır. Ama savaş sonrası gerekli parayı nasıl kazanacakları sorundur. Harika bir iş fikri ile bu sorunu çözebilme şansları olmuştur. Ama asıl sorun Bermann’ın geçmişidir. Akıllı ve çekici ama ödün vermeyen Amerikan görevli Sara Simon (Antje Traue) Bermann’ın savaş zamanı yaptıklarını sorgulamaya devam etmektedir. Niçin iki pasaportu vardır? Nazilerle işbirliği yapmış mıdır? Hitleri ziyaret etmiş midir? Sara Simon ödün vermeden sorgulamaya devam etse de Bermann’ın gittikçe artan cazibesinden kurtulması zorlaşmaktadır.


Bir Dönemin Sonu
Bir Dönemin Sonu (End Of The Season)

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Becker serbest bırakılır. Şimdi tek isteği geçmişte işlediği suçu geride bırakarak yeni bir hayata başlamaktır. İş bulan Becker, yeni arkadaşlar edinir ve kendisine ilgi duyan Rita ile ilişkiye başlar. Ancak bir gün, 18 yıl önce, silahlı bir soygun esnasında karısını ve oğlunu öldürdüğü Dahlman karşısına çıkar. Dahlman, onun hakkında her şeyi bilmekte ve onu takip etmektedir. Becker, Dahlman'la uzlaşmak için her şeyi dener, onu rahat bırakması için yalvarır. Fakat Dahlman Becker'ın kefaretini kabul edemez ve intikam ister. Becker'ın sevdiği insanları koruması için tek bir yol kalmıştır.


Bir Öğlen Hikayesi
Bir Öğlen Hikayesi (High Noon Story)

Film, İran devriminin sonrası, Cumhurbaşkanı Beni Sadr’ın görevden alınmasının arkasından yaşanan kanlı dönemi anlatmaktadır. Halkın Mücahitleri örgütüyle ittifaka giren Beni Sadr, hükümetteki İslam Cumhuriyeti Partisi’ne karşı bir ayaklanma çağrısında bulunmaktadır. Bu çağrının ardından başlayan kanlı sürecin, onlarca bombalama, yüzlerce cinayet ve idamın yaşandığı, binlerce ihbarın olduğu bir dönemin öyküsüdür.


Yasa Budur
Yasa Budur (It’s the Law)

Sicilya'nın küçük bir kasabası olan Pietrammare'de belediye başkanı seçimleri yaklaşmaktadır. Uzun yıllardır belediye başkanlığını yürüten düzenbaz Gaetano Patane tekrar kazanmak ve iktidarı elinde tutmak adına her türlü dalavereye başvurmaya hazırdır. İnsanlar politikanın al gülüm ver gülüm haline alışmış ve akışına bırakmışken belediye başkanının bu seferki rakibi, ilk politik deneyimin getirdiği cesaret ve ideallerle dolu, 50 yaşındaki dürüst ve ahlaklı profesör Pierpaolo Natoli'dir. Tüm engellere rağmen Pierpaolo kazanır ve kasabayı hukuk esasında ve kurallara saygılı bir biçimde yönettiği yeni dönem başlar. Ancak Pietrammare'nin vatandaşları buna hazırlar mıdır?


Küçük İnsanların Ülkesi
Küçük İnsanların Ülkesi (Land of the Little People)

Subay ailelerinin kaldığı bir köyde yaşayan dört küçük çocuk bir çete kurarlar. Çevredeki yabani tarlada bulunan terk edilmiş, eski bir ordu üssünü kampları bellerler. İsrail'de yeni bir savaş başlar ve erkeklerin çoğu ülkelerine hizmet etmeye hazırlanmaktadırlar. Anneler televizyonlarının önünde endişeyle oturup hiç kımıldamadan haberleri seyrederken, denetimsiz kalan çocuklar ise yabani tarladaki kamplarına dönerler. Ancak onları bir sürpriz beklemektedir, birliklerini terk etmiş iki asker saklanmak için kamplarını kullanmaktadırlar. Çocuklar çalınmış bölgelerini geri kazanmaya çalışsa da askerler yerlerini bırakmaya niyetli değildirler. İki grup arasında acımasız bir çatışma başlar ve askerler, savaştan kaçarak sığındıkları bu yerde, bir o kadar tehlikeli ve kanlı başka br savaşın içinde bulurlar kendilerini.


Sevme Sanatı
Sevme Sanatı (The Art of Loving)

Sevme Sanatı, imkansızı başaran bir kadının, Michalina Wislocka'nın hikayesidir. Muhafazakarlığı ve yaygın cehaleti bir kenara atan Wislocka bütün ülkenin cinsel hayatını kökten değiştirdi. Hem de sadece bir kitapla. Hayatta üç farklı evre: Bir karakter, bir kitap, sayısız maceralar ve engeller.


Kutsal Düzen
Kutsal Düzen (The Divine Order)

Nora, eşi ve iki oğluyla küçük bir köyde yaşayan genç bir ev kadınıdır. İsviçre kırsalı, 1968 olaylarının beraberinde getirdiği toplumsal değişimden henüz nasibini almamıştır. Nora'nın hayatı da değişmemiştir, hala herkes tarafından sevilen sessiz sakin bir kadındır. Ancak 7 Şubat 1971'de erkeklerin oylamasıyla gerçekleşecek seçimlerde, kadınların oy hakkı için savaşmaya başlayınca işler tersine döner.


Maden
Maden (The Mine)

Yönetmenliğini Aleksi Samenperä'nın, yapımcılığını Helsinki-filmi'nin üstlendiği dram-gerilim filmi Maden, Jussi'nin hikayesini anlatıyor. Laponya'daki nikel madenlerinin sorumluluğunu yeni üstlenen Jussi, ondan habersiz, çevre için tehlikeli maden çıkarma uygulamaları yürüten maden sahibi Pekka ile karşı karşıya gelir.


Volt
Volt (Volt)

Yakın gelecekte baskıcı bir yönetimi konu alan filmde polis memuru olan Volt bir operasyon esnasında mülteci Hesham'ı öldürür. Suçu cezasız kalan Volt'un suçluluk duygusu onu kurbanın dünyasına çeker. Gündüzleri polis memuru, geceleri mülteci tarafında olan Volt, işlediği suçun yol açtığı isyanlara tanıklık eder. İçerde ve dışarıda baskı gitgide artarken, Volt işlediği suçun affedilemez olduğunu fark eder.


Cumartesi Düşü
Cumartesi Düşü (Saturday Daydream)

Şehrin varoş bölgelerinde oturan bir kadın yine her cumartesi olduğu gibi sabah erkenden kalkıp çocuğunun fotoğrafı ile birlikte İstanbul, İstiklal Caddesinde bulunan Galatasaray Meydanına gelir ve Cumartesi Anneleri olarak adlandırılan gruba katılır. Fakat bugün, her zamankinden farklı bir gün olacaktır.


Yanlış İnanç
Yanlış İnanç (God Distortion)

7 yaşındaki kızının Işid tarafından tecavüze uğramasından korkan Hristiyan bir baba onu örtünmeye zorlar.


Güney Kutbu
Güney Kutbu (South Pole)

Muhsin, emekli olmuş kendi halinde bir adamdır. Eski bir evde karısı ile yaşamaktadır. Bir gün, haberleri izlemek için televizyonu açtığında; kendi fotoğrafını görür. Spiker, Muhsin'in bir terör örgütünün lideri olduğunu ve gün içerisinde katılacağı protestolarda öldürüleceğini söyler.


İki Parça
İki Parça (Two Pieces)

Batı sınırında bir kasaba, sabahın erken saatleri... İki taşra memuru, resmi plakalı bir ciple ormanın derinliklerine doğru yola çıkarlar. Güzellik ve ölüm onları hazırlıksız yakalayacaktır.


İnsan
İnsan (Human)

Küçük bir çocuğun vicdanının, yaşlı bir kadının evine umut olmaya çalışması


İçe Dönüş
İçe Dönüş (Introspection)

Jane'in hayatı inişler ve çıkışlarla doludur. Çocukluğunda anne ve babasının tartışmalarını izlerken, kendisini, bir yetişkin olarak ve şiddet dolu bir ilişkinin içinde bulur.


Mutlu Kedi
Mutlu Kedi (Happy Cat)

Sanatçı Orkun, gördüğü ve çok etkisinde kaldığı rüyayı gittiği bir tiyatro oyununda arkadaşlarıyla paylaşır. Tüm sanatçı arkadaşları en az Orkun kadar bu rüyadan etkilenir.


Portakal
Portakal (The Orange Story)

1942 senesinde 120.000 Japonyalının evlerinden kamplara zorunlu göçü esnasında, bütün hayatını bir çantaya sığdırıp gitmeye zorlanan Koji ve büyümüş de küçülmüş 9 yaşında bir kızla kurduğu arkadaşlığın hikayesi.


Mülteciler
Mülteciler (Refugees Welcome)


Yeryüzündesin. Bunu Bir Tedavisi Yok
Yeryüzündesin. Bunu Bir Tedavisi Yok (You Are On Earth. There Is No Cure For That)

Levent uzun yıllar sonra hapisten çıktığında kardeşi Selma’dan başka gidecek yeri yoktur. İki kardeş geçmişin karanlığı ve geleceğin kaygılarıyla sert bir mücadeleye girişmiştir. Sonunda her ikisi de yeryüzünde olduklarını ve bunun bir tedavisi olmadığını anlayacaktır.


Bereketli Topraklar Üzerinde
Bereketli Topraklar Üzerinde (On Fertile Lands)

Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova' ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.


Ve Herkes İçin Adalet
Ve Herkes İçin Adalet (And Justice For All)

Masum müvekkillerinin yanında, suçlu bir hakimi de savunmak zorunda kalan bir avukat, suçlunun cezalandırılması ve masum olan herkes için adaletin sağlanması için mücadele eder.


Uçurtmayı Vurmasınlar
Uçurtmayı Vurmasınlar (Don't Let Them Shoot the Kite)

5 yaşındaki Barış, tutuklanan annesiyle cezaevinde kalmaktadır. Cezaevindeki genç kadınlardan biri olan İnci ile özel bir bağ kurar. İnci, ona özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğinin sözünü verir.


Geçmişteki Sır
Geçmişteki Sır (Geçmişteki Sır)

Raşit Görgülü'nün yönetmenliğini üstlendiği Geçmişteki Sır, fotoğrafçılık yapan Ali'nin Bosna Hersek'e uzanan hikâyesini anlatıyor.


Kayıp
Kayıp (Missing)

Ed, oğlu Charles Horman'ın çalıştığı Latin Amerika ülkesine ilk vardığında, oğlunun kayboluşundan onu ve onun radikal politik görüşlerini sorumlu tutar. Ancak, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen askeri darbe esnasında tanık olduğu cinayetler nedeniyle, hayran olduğu hükümetin oğlunun kayboluşundan ve muhtemel ölümünden sorumlu olduğunu öğrenince dünyası başına yıkılır.


Babam İçin
Babam İçin (In the Name of the Father)

1974'teki bombalı bir IRA saldırısından ötürü babasıyla beraber haksız yere hüküm yiyen ve hapse atılıp unutulan İrlandalı bir gencin gerçek hikayesi. Bu güçlü dram, baba oğulun hapishanede hayatta kalma ve masumiyetlerini kanıtlama mücadelelerini konu alıyor.


Labirent
Labirent (Maze)

Labirent ikinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük hapishane firarının mimarı Larry Marley'nin hikayesini anlatmaktadır. Larry'nin planını gerçekleştirmek adına hapishane gardiyanı Gordon'la arkadaşlık kurmaya ve güvenini kazanmaya çalışır. Bu ilişki her ikisini de çok değiştirecektir.


YENİ VİZYONDAKİLER
Mehmet Açar
Sürpriz finalli en iyi 10 suç filmi
Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.