Üye Girişi
Arama
Arama

HABERTÜRK SİNEMA PORTALI

Demek Geri Döndü
Demek Geri Döndü (It’s Back Then)

Film İkinci Körfez Savaşı sırasında evinde abluka altında yemek ve su olmadan üç gün mahsur kalan bir ailenin hikayesini anlatmaktadır.


Dört Anne
Dört Anne (Madres de Luna)

Dünyanın farklı yerlerinden dört kadın özel bir bebeğin sesiyle birleşmiştir. Sadece hayatta kalan değil, onların karnında yaşayan bir bebek. Asıl hedefi doğmak olan hayat mücadelesini anlatmaktadır.


Evsizler
Evsizler (P-Home 123)

P-home 123 İrlanda’da evsizliği üç hikayeyi takip ederek anlatan bir kısa filmdir. Hikayeler adaletsiz şekilde evsiz kalan üç kişinin tecrübeleri üzerinden anlatılır. Evsizlik İrlanda’da ulusal bir kriz seviyesine ulaşmış, binlerce aile evlerinden atılarak sokakta yaşamaya mecbur bırakılmıştır. İrlanda’nın şehirlerinde, dondurucu soğukta, bir çadırın dışında duran bebek arabalarını görmek artık alışılagelmiş bir hadise olmuştur.


Hala Nefes Alıyorum
Hala Nefes Alıyorum (Still Breathing)

Film göçmen krizinin doruk noktasında Almanya’da bir kampta yaşayan 8 yaşındaki Suriyeli Hala’nın günlük hayatını anlatıyor.Hala yeni çevresine ve batının sosyal beklentilerine alışmaya çalışırken rüyalarında travma, kayıp ve savaş, okyanusun derinliklerinden gelen bir dalga gibi su yüzüne çıkmaktadır.


Kahramanlar
Kahramanlar (The Fists of Righteous Harmony)

Fists of Righteous Harmony, suçla savaşan bir grup kadim savaşçıları anlatıyor.


Mavi Petar
Mavi Petar (Plavi Petar)

Petar ailesiyle birlikte tahliye edilmek üzere oldukları küçük bir evde yaşayan bir polis memurudur. Bir haciz sırasında Petar yetkisini aşarak eşyaları haciz edilen yaşlı bir çifti korumaya çalışır. Petar sistemin çalışmadığının farkındadır, ancak işler bu kadar basit değildir.


Tatlı Şeker
Tatlı Şeker (Sweet Candy)

Soğuk ve bilincini neredeyse kaybetmiş olan Andreas Wagner canlı yayını sırasında “Şimdi beni dinliyorsunuz değil mi?” der. Yalnız ve çaresiz bir şekilde son sözlerini haklı yakınmaları ile birlikte yayınlamaya karar vermiştir. Görüşleri bazı kişilerin öfkesini ve küçümsemesini çekerken, bazı kişilerin onunla özdeşim yapmasına yol açar. Ancak kesin olan birşey vardır, öngörülemez bir şekilde, hiçbir anlamı olmayan bir anda, bir internet fenomeni olmuştur. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişi Andreas’ın son anlarını görebilmek için yayını izler. Acaba ilgili birkaç kişi onu kurtarıp hikayesini anlatması için yaşamaya devam etmesini sağlayabilecek midir?


Tel
Tel (Wire)

Suriye’de normal bir yaşam sürdüren bir aile savaş yüzünden Türkiye’ye kaçar. Sınırı geçerlerken aileye ateş açılır. Anne ateş yüzünden telin gerisinde kalırken baba ve küçük kız kaçar. Türkiye’de baba ve küçük kız için zor bir yaşam başlamıştır.


FINDIKLAR KIRILIRKEN
FINDIKLAR KIRILIRKEN (CRACKING NUTS)

29 yaşında, aylaklıkla ve serserilikle geçirdiği yılların ardından güç bela üniversite eğitimini tamamlamış olan Vahide, Tuncay’la olan sancılı ilişkisini noktalayıp, bir süre başka bir hava solumak için babasının köyünde Trabzon, Arsin’de halasının evinde alır soluğu. Vahide köydeki yaşamı başlangıçta sıkıcı bulmaktadır. Zamanla bu rutin yaşamın, göründüğü gibi olmadığını, insanları hayata bağlayan ve heyecanlarını muhafaza etmelerini sağlayan başka şeyler olduğunu fark eder. Vahide bir gün tesadüfen amcasının kızı Saliha’nın hikayesine dahil olur ve onu izlemeye koyulur. Hem kendine köyde bir amaç edinmiş hem de gizli bir heyecan duymaya başlamıştır. Vahide bir taraftan Saliha’ya karşı duygularını sorgularken, onun gizli maceralarının hayranı oluverir… Bir hikaye başka hikayeleri de beraberinde getirir…


SUÇ UNSURU
SUÇ UNSURU (Suç Unsuru)

Süleyman Arda Eminçe'nin yazıp yönettiği Suç Unsuru, birlikte yaşayan iki yakın arkadaş Celal ve Buğra'nın evine polis tarafından baskın yapılması sonrası gelişen olayları konu ediniyor.


Esrar Bitti
Esrar Bitti (The Panic in Needle Park)

Ressam sevgilisi tarafından terk edilip kürtaj yaptıran Helen, uyuşturucu bağımlısı Bobby ile birlikte olmaya başlar. Birbirlerine sırılsıklam âşık olan gençler, kendileri gibi eroin bağımlısı, çalan, ihanet eden, bağımlılık uğruna insanlık onurunu yitiren evsiz barksız diğerleriyle birlikte New York'ta bulunan Needle Park'ı kendilerine mesken edinirler. Böylesine vahşi bir çevrede iki âşık için kurtuluş yolu gözükmemektedir.


Filler ve Çimen
Filler ve Çimen (Elephants and Grass)

İstihbarat servisine karşı kendisini bir çete yardımıyla koruyan bakana ödenen periyodik rüşvet ortalarda görülmeyince kıyamet kopmaya başlar. Söz konusu para bakanın eline geçmeden Kolombiya'dan kokain satın alınmaktadır. Para karşılığında bir kumarhaneyi himaye eden bakan bu durumun çözülmesi için derhal harekete geçer. Aynı zamanda yasadışı bir örgütten de korunma konusunda yardım alan kumarhane yetkilileri Havva adında, Avrasya Maratonu'nda şampiyon olma hayalleri kuran bir kıza da sponsor olmuşlardır. Olaylar şiddet ve çıkara endeksli bir atmosferde giderek daha da karışacaktır.


Gemide
Gemide (On Board)

Dört delişmen kafadar mürettebatın macerasını izliyoruz. Laleli'de parasını çaldıran boksörün gemi kaptanına durumu anlatması ile parayı istemeye giden kaptanın başından geçenlerin konu edildiği filmde, olaylar iyice karmaşık bir hal alır ve bir kız ile kafası betona çarpılarak öldürülmüş bir adam kalır ellerinde. Gemiden gitmesi gereken kızın boksör tarafından saklanması ile daha da karışan olaylar sonucu kafası dumanlı olan esrarkeş kaptan ayılmaya başladıkça her şeyi yavaş yavaş hatırlamaya başlar.


Masumiyet
Masumiyet (Innocence)

On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istese de dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkumu bir arkadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir'e gelir. Ablası ve eniştesinin evinde 'gördüklerinden' kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada 'bir iyilik' nedeniyle tanıştığı üç kişi ile ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeden beklemeye başlar.


Trainspotting
Trainspotting (Trainspotting)

Trainspotting, 20’li yaşlardaki Mark Renton ve arkadaş grubunun uyuşturucu bağımlılıklarını anlatmaktadır. Renton hayatta uyuşturucu dışında hiçbir amacı olmayan bir gençtir. Arkadaş grubu da Renton’dan farklı değildir. Tek amaçları daha fazla uyuşturucu almak, partilere katılmak ve gittikleri yerlerde sorun yaratmaktır. Renton her bağımlı gibi uyuşturucuyu bırakmayı defalarca denese de başaramamıştır ve bir gün tekrar bırakmayı dener. Ancak başarılı olamamanın ötesinde altın vuruş nedeniyle hastaneye kaldırılan Renton, artık daha başka biri olma yolundadır.


Yaralı Yüz
Yaralı Yüz (Scarface)

Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden Tony Montana, yakın arkadaşı Manny Ribera ile birlikte Miami’ye göç eder. Montana kendisini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatlarının altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır. 1932


DAİMİ ŞÜPHELİLER
DAİMİ ŞÜPHELİLER (MOTAHAMIN DAYERE BISTOM)

Arabası çalınan yönetmen araba hırsızlığı yapan gençlerden oluşan bir çetenin lideri Ehsan’la tanışır. Yönetmen ve çetenin üyeleri arasında yakın bir bağ oluşur ve yönetmen onların yaşamlarını altı yıl boyunca takip eder. Film gençlerin hırsızlıklarını, kovalamacalarını, polisten kaçışlarını, hapis süreçlerini ve en sonunda da çetenin dağılmasını belgeleyerek Ehsan’ın ve çetenin yaşamlarını mercek altına almaktadır.


KROTOA
KROTOA (KROTOA)

Zeki ve cesur Krotoa, birbirine sıkıca bağlı Khoi Kabilesi’nden amcasının ticaret ortağı Jan van Riebeeck’e hizmet etmek için gönderilir. Hollanda Doğu Hindistan Şirketi tarafından 1652 yılında kurulan ilk kaleye getirilir. Burada Hollanda kültürü ve dilini özümseyerek Cape Kolonisi’nin ilk valisi olarak atanan Jan van Riebeeck’in ileri görüşlü ve sözü geçen tercümanı olur. Bu değişim sonucunda Krotoa kendi kabilesi Khoilar tarafından reddedilir ve iki kültür arasında ortak bir yol bulmaya çalışırken Hollandalılar tarafından yok edilir.


Kule
Kule (Tornet)

Günümüzün Beyrut’u. 11 yaşındaki Filistinli Wardi, doğduğundan beri evlerin yıllar boyunca üst üste kurulduğu küçük bir mülteci kentinde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Çok sevdiği büyükbabası Sidi, 1948'de evinden kovulduktan sonra kampa yerleşmiş ilk insanlardan biridir. Umudunu yitirdiği bir gün büyükbabası Wardi’ye Galile'deki terk etmek zorunda kaldığı eski evinin anahtarını verir. Dedesinin hikayeleriyle büyüyen Warai kamp çevresinde kayıp umutlarını ararken yaşadıklarını nesilden nesile aktaracaktır.


Kuzey Rüzgarı
Kuzey Rüzgarı (Vent du Nord)

Kuzey Fransa. Hervé’nin fabrikası yurt dışına taşınmıştır. Tüm işçiler arasında fabrikanın kapanmasını kabul eden tek işçi olmasının nedeni balıkçı olmayı ve bu tutkusunu oğluna aktarmayı istemesidir. Fabrikanın taşındığı yer olan Tunus’un Tunis varoşlarında yaşayan işsiz ise Foued hasta annesine bakmak ve aşık olduğu kadını kazanmak için bir yol bulduğunu düşünmektedir. Hervé ve Foued’in kaderleri birbirinin yansıması ve tekrarıdır.


SESSİZ DEVRİM
SESSİZ DEVRİM (DAS SCHWEIGENDE KLASSENZIMMER)

1956 yılında lise öğrencisi Theo ve Kurt sinema izlemek için ziyaret ettikleri Batı Berlin’de haberlerde Budapeşte’de gerçekleşen Macar ayaklanmasının dramatik görüntülerini izler. Doğu Almanya’daki Stalinstadt’a döndükleri zaman arkadaşları ile birlikte ayaklanmanın kurbanları için bir dakikalık saygı duruşu yapmaya karar verirler. Bu davranış beklediklerinden daha büyük sonuçlara neden olur. Okul müdürü başlangıçta olayı gençlik hevesi olarak geçiştirmeye çalışsa da öğrenciler zor durumdaki Doğu Almanya politikasının gündemi haline gelirler. Eğitim Bakanı olayı kınar ve bir hafta içinde devrim karşıtı bu hareketin lideri açıklanmazsa tüm çocukların cezalandırılacağını açıklar. Öğrenciler ise birbirlerine destek olmayı seçerler. Bu seçim onların hayatlarını sonsuza kadar değiştirecek kararlar almalarına neden olur.


Şok Dalgası, Aklımın Günlüğü
Şok Dalgası, Aklımın Günlüğü (JOURNAL DE MA TÊTE)

18 yaşında bir genç olan Benjamin Feller, anne ve babasını soğukkanlılıkla öldürmeden önce onları nasıl öldüreceğini anlattığı günlüğünü edebiyat öğretmenine postalar. Bu kadını istemeden işlediği suçun ve sonrasında oluşan düşüşün içine çekmek için seçmesinin nedeni verdiği öğrencileri günlük yazmaya teşvik eden birkaç aylık eğitimdir. Polis tarafından sorgulanan öğretmen diğer yandan da kendi şüpheleri ile yüzleşir: “Kendisinin insan ruhunun eziyetleriyle bezenmiş edebiyat zevki onun öğrencisinin sorunlarını görmesine engel olmuş olabilir mi?” Öğrencisinin ona suç işlemeden çok önce okuttuğu bu yazının ardında saklı olan şey nedir?


Utoya 22 Temmuz
Utoya 22 Temmuz (Utøya 22. juli)

22 Temmuz 2011'de Oslo dışındaki bir adadaki bir gençlik kampında 500'den fazla genç, sabah saatlerinde Oslo’da bombalı saldırı yapan silahlı ve aşırı sağcı Brevik’in saldırısına uğradı. Yalnızca 72 dakika içinde 77 genç insan hayatını kaybetti. Filmde Kaja'yı (18) ve arkadaşlarını tanıyoruz. Film, Oslo'daki bombalama olayı yüzünden gergin olan gençler olay hakkında konuşurken başlar. İlk silah sesleri ile güvenli ortam paramparça olur. İzleyici film boyunca dakika dakika Kaja'yı takip ederek hayatta kalmaya çalışır.


Terbiye
Terbiye (Dressage)

Tahran’ın yakınlarında küçük bir kasabada yaşayan 16 yaşındaki Golsa zamanının çoğunu bir arkadaş grubuyla geçirmektedir. Bir gün bu grupla aldıkları kararla gerçekleştirdikleri olayın beklenmedik sonuçları küçük eğlencelerini yaptırımları ağır olan karmaşık bir sürece dönüştürür. Yaşanan olaylar Golsa’nın hayata bakışını tamamıyla değiştirecektir.


Mali
Mali (Mali)

Hapishanede dört sene geçiren Franjo değişmemiştir. Her zaman olduğu gibi hala bir uyuşturucu satıcısıdır. Ölmekte olan karısının ailesi Franjo’yu uygunsuz bir ebeveyn olarak gösterip oğlu Mali’nin velayetini almak istemektedir ancak Mali babasını sevmektedir ve onunla kalmak istemektedir. Franjo’nun babalık tarzı alışılagelmişin dışındadır ve yöntemlerini kimseye açıklama niyeti yoktur. Oğlunu kimsenin almasına da izin vermeyecektir. 40’ıncı doğum gününde Franjo bütün sorunlarını çözecek bir hediye alacaktır.


İTAAT
İTAAT (OBEY)

İtaat, çocukluğu bakım evlerinde geçmiş alkolik Leon’u anlatmaktadır. En sonunda yetişkinlerin gözetiminden kurtulan Leon hayalleri her geçen gün daha da ulaşılamaz ve uzak görünürken kendi gerçekliğinin adaletsizliğine isyan etmeye başlar. Evde baskı altında kalan, sokaklarda ise çeteler tarafından kovalanan Leon’un hayatı boğucu ancak gerçektir. Yakınlarda yaşayan güzel sarışın Twiggy’le tanıştığı zaman içinde bir şeyler hisseder. Twiggy onu kendi dünyasına aldıkça geçmişin yükü omuzlarından kalkar. İlk defa aşıktır ve varoluşunun boğuculuğundan kaçmayı başarabilmektir. Leon’un Twiggy’nin varlıklı dünyasına karşı olan saflığı, Twiggy onu artık yanında istemediğinde hazırlıksız yakalanmasına neden olur. Leon içine kapanır, saf ve kontrolsüz duygularının adaletsiz varoluşuna ve bu varoluşun acımasız ve korkutucu sonuçlarına karşı verdiği kör savaşı yönetmesine izin verir.


Çevirmen
Çevirmen (The Interpreter)

80 yaşında bir çevirmen olan Ali Ungár, Viyana’ya, ailesini Slovakya’da idam ettiğini düşündüğü, eski Nazi subayını bulmaya gelir. Araştırmaları sonucunda Nazi subayı yerine kendisini babasının geçmişinden soyutlayarak, iyi bir emeklilik hayatı yaşayan Nazi subayının oğlu Georg’a ulaşır. İki adam bu karşılaşma sonrasında birlikte Slovakya’da savaşın trajedisini yaşayan şahitler bulmak için bir yolculuğa çıkar. Birbirinden tamamen farklı geçmişleri, yaşam şekilleri ve hayata bakış açıları olan iki adamın yolculuğu bazen trajik bazen komik olaylarla sürer. Bu yolculuk iki adamın da derinlerde olan çözülmemiş çatışmaları ile yüzleşmelerine ve değişimlerine neden olur.


Benim Kızım
Benim Kızım (FIGLIA MIA)

10 yaşındaki Vittoria’nın yazı iki annenin meydan okuması, nefreti, sevgisi ve affetmesiyle geçecektir. Utangaç Vittoria’nın sevgi dolu annesi Tina ile yakın bir ilişkisi vardır. Vittoria bir partide Angelica’nın biyolojik annesi olduğunu öğrenince Sardinya’daki sessiz hayatları sarsılır. Angelica ekonomik sorunlar nedeniyle taşınmak zorunda kalacağından Vittoria ile yakınlaşmak ister. Angelica’nın yakında gideceğine güvenen Tina bunu kabul eder. Derin ve anlaşılmaz bir şeyin arayışında olan Vittoria ve Angelica Tina’nın itirazına rağmen birlikte daha fazla zaman geçirmeye başlar…


Ayka
Ayka (Ayka)

Genç bir Kırgız kadın olan Ayka, tek başına yaşadığı Rusya’da doğum yaptıktan sonra daha yaraları bile iyileşmeden doğumhanenin camından tırmanarak hastaneden kaçar. Bebeğini hastanenin sıcak odasında terk eden Ayka, Rusya’nın soğuk sokaklarında kanayan yaralarıyla iş bulmak için kapı kapı dolaşmak zorundadır. Teker teker kapılar suratına kapanan Ayka’nın yakasını bırakmayan sorunlarını çözmesi için çok az zamanı kalmıştır. Bu film her yıl Moskova’da bebeklerini hastanelerde bırakmak zorunda kalan Kırgız kadınlarının yaşamlarını anlatmaktadır.


12 Yıllık Gece
12 Yıllık Gece (La Noche De 12 Años)

Yıl 1973, Uruguay askeri dikta ile yönetilmektedir. Bir sonbahar akşamı gizli bir askeri operasyonla alınan üç siyasi mahkum için 12 yıl sürecek hücre hapsi başlar. Emir kesindir: “Onları öldüremeyeceksek delirtelim.” Zamanlarının çoğunu küçük hücrelerde, tecrit altında ve çoğunlukla başlarına geçirilmiş siyah çuvalların altında geçirirler. Bu üç mahkumdan biri Uruguay’ın gelecekteki cumhurbaşkanı Pepe Mujica’dır.


Erkekler de Ağlar
Erkekler de Ağlar (La Terra Dell'abbastanza)

Roma’nın varoşlarında yaşayan Mirko ve Manolo birbirlerinin en iyi arkadaşıdır. İkisi de fakirlik içinde, tek ebeveynleri ile yaşamaktadır. Hala okula gitmekte ve ekonomik destek için bazen çalışmaktadırlar. Para, kadınlar ve seks dolu gelecek rüyalarını paylaşmaktadırlar. Arabayla çarparak bir adamı öldürüp kaçtıkları bir gece yolları yerel mafyayla kesişir ve hayatları dramatik bir şekilde değişir. Kısa sürede kendilerini elleri kanlı ve yeni patronlarının pis işlerini yaparken bulurlar.


'76
'76 ('76)

Nijerya iç savaşından altı yıl sonra, ülkenin orta bölgesinden genç bir subay ile Güneydoğu bölgesinden güzel bir öğrenci arasında romantik bir ilişki başlar. Taze aşkları, bitmek bilmeyen askeri atamalarla neredeyse parçalanmıştır. Şimdi hamile olan kadının dünyası, kocasının acemice bir darbe girişimine dahil olduğunun haberiyle başına yakılır.


Rehineler
Rehineler (Hostages)

Sovyetler Birliği döneminde Gürcistan, 1983. Nika ve Ana'nın düğün hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor ve ikisinin de aileleri için bu büyük bir gündür. Ama yeni evliler ve arkadaşları için kutlamalar, Sovyetler Birliği'nden kaçış planları için bir kılıftır. Sınırlandırılmış günlük hayatlarından kaçmayı, özgür dünyayı keşfetmeyi ve ailelerinin boğucu dünya görüşlerinden kurtulmayı planlarlar. Düğünün ertesi günü, Nika ve Ana çok riskli planlarını uygulamaya karar verirler: Tiflis'den Batum'a uçan uçağı, Doğu bloğuna dahil olmayan Gürcistan'a en yakın ülke Türkiye'ye inişe zorlamak. Ancak uçak havalandığında, amatör hava korsanları için hiçbir şey planladıkları gibi gitmez.


Sofya Taksi
Sofya Taksi (Directions)

Bulgaristan’da sıradan bir sabah. Taksi şoförü bir baba, kızını okula bırakır. Okuldan ayrılırken başka bir kız öğrenci okuldan kaçmak için yalan söyleyerek taksiye biner. Fakat taksici, önemli bir işi olduğu için kızı yolda indirir. Borç aldığı tefeciyle buluşur. Buluşmada çıkan kavgada tefeci ailesini tehdit edince, yanlışlıkla tefeciyi öldürür. Sonrasında yaşanan trajikomik olayları, gün boyunca başka taksicilerin radyoları ve arka koltuklarına binen müşterilerden takip ederiz. Bu farklı insan hikayeleriyle beraber aslında bu talihsiz olay olmadan da şehrin üzerinde kara bulutların belirdiğini anlarız.


Güzel ve İtler
Güzel ve İtler (Beauty and the Dogs)

Tunuslu genç bir kadın olan Miriam, okul partisi sırasında gizemli biri olan Youssef’la tanışır ve onunla birlikte partiden ayrılır. Mariam’ın hakları ve onuru için savaşacağı uzun bir gece başlamıştır. Ama adalet zorbaların elindeyken bu nasıl gerçekleşecektir? Bu arkadaşlık, Miriam’ın kendi doğruları için savaş vereceği uzun bir gecenin de habercisi olacaktır.


Hayatın İçinde
Hayatın İçinde (Insyriated)

Suriye’de çatışmalar hala sürmektedir. Tüm bu kaosun ortasında bir apartman dairesinde ise hayat hala devam etmektedir. Kocasına ulaşamayan Oum’un tek derdi, ailesini bir gün daha keskin nişancıların mermilerinden ve savaşın tehlikelerinden korumaktır. Dışarıdan ne zaman ani bir tehlike belirse, Oum baskın otoritesiyle evdeki kayınbabasından kızlarına kadar herkesi yönlendirir. Peki bir gün evi silahlı adamlar bastığında ve onlarla tek başına yüzleşmek zorunda kaldığında yine bu kadar güçlü kalabilecek midir?


Erkekler Ağlamaz
Erkekler Ağlamaz (Men Don't Cry)

1990'ların silahlı çatışmaları Yugoslavya topraklarını gözle görülür şekilde yok etmekle kalmayıp, aynı zamanda savaşan ulusların her birinin belleğinde derin yaralar bıraktı. Çatışmaların etkilediği her ülke bu acı geçmişi farklı şekilde yorumladı. Savaşın üstünden 20 yıldan az bir süre geçmişken, farklı ülkelerden gelen gaziler için bir dağ otelinde düzenlenen iki günlük terapi seansında tam bir uyum beklemek zordu. Aksine, bu tehlikeli derecede dengesiz durum, sadece bir düşüncesiz kelimeden veya çirkin görünen bir bakıştan alev alabilirdi. Erkek olmaya ve önyargılarına tutunan eski askerler, kendilerinin ya da diğerlerinin yaptıkları insanlık dışı acımasız davranışları kabullenmeye direniyordu.


Mor Ufuklar
Mor Ufuklar (Purple Horizons)

Meryem (25), Halep'teki savaştan kaçmak için bindiği, Kos Adası yakınlarında batan bir mülteci teknesinde ailesini kaybetmiştir. Yakında emekli olacak olan sahil güvenlik şefi İbrahim (50) kazadan tek başına sağ kurtulmayı başaran Meryem'e yardım eder. İbrahim emekli olur, Meryem ile evlenir ve beraber Bozdoğan'a yerleşirler. Onlarla aynı zamanlarda Bozdoğan'a yerleşen bir başka çift daha vardır. İstanbul'dan bıkan mimar Hayati (35) ve ressam eşi Bahar (30). İlk günler her şey iyi gitse de yıllar geçtikçe işler değişmeye başlar. Yaşadığı travmayı atlatamayan Meryem, her gün ailesini kaybettiği denizi ve sahili ziyaret etmek ister. İçindeki bir ses ona durmadan oraya ait olduğunu fısıldamaktadır. İbrahim her seferinde hayır cevabını verdikçe, başka yollar aramaya başlar. Ancak İbrahim'e duyduğu minnet ve ona olan sadakatinden ötürü onu çiğnemeyeceği bir yol bulmalıdır. Bahar, Hayati'yi İstanbul'a geri taşınmaya ikna etmeye çalışıyorsa da Hayati halinden memnundur. Birbirine taban tabana zıt iki kadın amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırken, karakterlerin ilginç geçmişleri yavaş yavaş ortaya çıkar.


Davetsiz Konuk
Davetsiz Konuk (The Intruder)

İdealist bir kadın olan Giovanna, Napoli’de yardıma ihtiyacı olan çocuklara bakım ve eğitim hizmeti veren La Masseria isimli bir merkezi yönetmektir. Vefat etmiş olan kocası ile beraber kurduğu merkezde tüm ihtiyacı olan çocuklara eğitim ve öğrenim olanağı veren Giovanni, boş odalarından birini de küçük kızı Rita ve bebeği ile zor durumda olan yalnız bir anne olan Maria’ya açar. Ancak Maria’nın mafyanın tetikçisi olan polis tarafından aranan kocasını odasında sakladığını öğrendiğinde ise kendini kandırılmış hisseder. Giovanni çocukları suç batağından korumak isterken kendini bir suç çetesi ve onun bağlantıları içinde bulur. La Masseria, polisler tarafından basılıp kocası tutuklanan Maria çocukları ile beraber tekrar Giovanna’nın ona verdiği odaya geri döner. Giovanni, kalacak başka yeri olmayan ve tüm mahalleli tarafından bir katilin karısı olarak damgalanan yalnız anne ve iki çocuğuna, diğerlerinin aksine yeniden başlama şansı vermeye ve hayatlarına dahil olmasa bile bu ailenin arkasında durmaya karar verir.


1945
1945 (1945)

Sene 1945, Macaristan’da küçük bir kasaba. Tüm kasaba halkı kasabanın önde gelenlerinden Istvan’ın oğlunun düğün telaşı içerisindedir. Ne kasaba halkı ne de damat, gelinin kalbinin gerçek sahibinden haberdardır. Bilmedikleri bir şey daha varsa o da kasabaya trenle gelen esrarengiz iki adamın kim olduğu. Ağır adımlarla kasabaya giren ve at arabaları ile kasabayı boydan boya geçen bu iki yabancı, başta Istvan ve ailesi olmak üzere tüm kasaba halkının yıllar önce toprağa gömdükleri vicdanlarını gün yüzüne çıkaracaktır.


Dürüst Bir Adam
Dürüst Bir Adam (A Man of Integrity)

Reza, karısı ve çocuğu ile beraber İran’ın kuzeyinde şehirden uzakta bir köyde yaşamaktadır. Günlerini sahip olduğu küçük balık çiftliğinde balık yetiştirerek geçirmektedir. Devletle ve yerel belediyeyle güçlü bağları olan bölgedeki özel şirketlerden biri yavaş yavaş tüm bölgenin kontrolünü ele almaya başlar. Hisse sahiplerinin istekleri, bölge üzerinden sağlanacak potansiyel kazanç ve ekonomik çıkarlar tüm bölgenin kaderini tayin etmeye başlamış, yerel işletmeler ve çiftlik sahipleri karşılarındaki ittifak halindeki bu güce karşı pes etme noktasına gelmişlerdir. Yozlaşmış yöntemleri ile piyasa ve sermayenin karşısında yenik düşmeye başlayan işletme sahipleri bir bir arsa ve mülklerini satmaya başlar. Reza ise elinden geldiğince çiftliği için direnmeye devam etmeye, pes etmemeye çalışmaktadır. Ancak en sonunda bu sertleşen mücadeleyi kazanamayacağını fark edip çiftliğini satıp yeni bir hayat kurmaya karar verir. Şirket ise gücünü artık sadece kazanmak için kullanmayacaktır.


Ekmek Kırıntılar
Ekmek Kırıntılar (Breadcrumbs)

Liliana Pereira askeri yönetim sırasında kaçtığı ülkesine geri dönüyor. Hapis cezası, işkence ve oğlunun velayetinin kaybıyla dolu geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.


Elveda Almanya
Elveda Almanya (Bye Bye Germany)

Frankfurt, 1946. 1946 yılında, David Bermann (Moritz Bleibtreu) ve yahudi arkadaşları Nazi rejiminden kaçabilmiş ve Amerika’ya gitme hayalleri kurmaktadır. Ama savaş sonrası gerekli parayı nasıl kazanacakları sorundur. Harika bir iş fikri ile bu sorunu çözebilme şansları olmuştur. Ama asıl sorun Bermann’ın geçmişidir. Akıllı ve çekici ama ödün vermeyen Amerikan görevli Sara Simon (Antje Traue) Bermann’ın savaş zamanı yaptıklarını sorgulamaya devam etmektedir. Niçin iki pasaportu vardır? Nazilerle işbirliği yapmış mıdır? Hitleri ziyaret etmiş midir? Sara Simon ödün vermeden sorgulamaya devam etse de Bermann’ın gittikçe artan cazibesinden kurtulması zorlaşmaktadır.


Bir Dönemin Sonu
Bir Dönemin Sonu (End Of The Season)

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Becker serbest bırakılır. Şimdi tek isteği geçmişte işlediği suçu geride bırakarak yeni bir hayata başlamaktır. İş bulan Becker, yeni arkadaşlar edinir ve kendisine ilgi duyan Rita ile ilişkiye başlar. Ancak bir gün, 18 yıl önce, silahlı bir soygun esnasında karısını ve oğlunu öldürdüğü Dahlman karşısına çıkar. Dahlman, onun hakkında her şeyi bilmekte ve onu takip etmektedir. Becker, Dahlman'la uzlaşmak için her şeyi dener, onu rahat bırakması için yalvarır. Fakat Dahlman Becker'ın kefaretini kabul edemez ve intikam ister. Becker'ın sevdiği insanları koruması için tek bir yol kalmıştır.


Bir Öğlen Hikayesi
Bir Öğlen Hikayesi (High Noon Story)

Film, İran devriminin sonrası, Cumhurbaşkanı Beni Sadr’ın görevden alınmasının arkasından yaşanan kanlı dönemi anlatmaktadır. Halkın Mücahitleri örgütüyle ittifaka giren Beni Sadr, hükümetteki İslam Cumhuriyeti Partisi’ne karşı bir ayaklanma çağrısında bulunmaktadır. Bu çağrının ardından başlayan kanlı sürecin, onlarca bombalama, yüzlerce cinayet ve idamın yaşandığı, binlerce ihbarın olduğu bir dönemin öyküsüdür.


Yasa Budur
Yasa Budur (It’s the Law)

Sicilya'nın küçük bir kasabası olan Pietrammare'de belediye başkanı seçimleri yaklaşmaktadır. Uzun yıllardır belediye başkanlığını yürüten düzenbaz Gaetano Patane tekrar kazanmak ve iktidarı elinde tutmak adına her türlü dalavereye başvurmaya hazırdır. İnsanlar politikanın al gülüm ver gülüm haline alışmış ve akışına bırakmışken belediye başkanının bu seferki rakibi, ilk politik deneyimin getirdiği cesaret ve ideallerle dolu, 50 yaşındaki dürüst ve ahlaklı profesör Pierpaolo Natoli'dir. Tüm engellere rağmen Pierpaolo kazanır ve kasabayı hukuk esasında ve kurallara saygılı bir biçimde yönettiği yeni dönem başlar. Ancak Pietrammare'nin vatandaşları buna hazırlar mıdır?


Küçük İnsanların Ülkesi
Küçük İnsanların Ülkesi (Land of the Little People)

Subay ailelerinin kaldığı bir köyde yaşayan dört küçük çocuk bir çete kurarlar. Çevredeki yabani tarlada bulunan terk edilmiş, eski bir ordu üssünü kampları bellerler. İsrail'de yeni bir savaş başlar ve erkeklerin çoğu ülkelerine hizmet etmeye hazırlanmaktadırlar. Anneler televizyonlarının önünde endişeyle oturup hiç kımıldamadan haberleri seyrederken, denetimsiz kalan çocuklar ise yabani tarladaki kamplarına dönerler. Ancak onları bir sürpriz beklemektedir, birliklerini terk etmiş iki asker saklanmak için kamplarını kullanmaktadırlar. Çocuklar çalınmış bölgelerini geri kazanmaya çalışsa da askerler yerlerini bırakmaya niyetli değildirler. İki grup arasında acımasız bir çatışma başlar ve askerler, savaştan kaçarak sığındıkları bu yerde, bir o kadar tehlikeli ve kanlı başka br savaşın içinde bulurlar kendilerini.


Sevme Sanatı
Sevme Sanatı (The Art of Loving)

Sevme Sanatı, imkansızı başaran bir kadının, Michalina Wislocka'nın hikayesidir. Muhafazakarlığı ve yaygın cehaleti bir kenara atan Wislocka bütün ülkenin cinsel hayatını kökten değiştirdi. Hem de sadece bir kitapla. Hayatta üç farklı evre: Bir karakter, bir kitap, sayısız maceralar ve engeller.


Kutsal Düzen
Kutsal Düzen (The Divine Order)

Nora, eşi ve iki oğluyla küçük bir köyde yaşayan genç bir ev kadınıdır. İsviçre kırsalı, 1968 olaylarının beraberinde getirdiği toplumsal değişimden henüz nasibini almamıştır. Nora'nın hayatı da değişmemiştir, hala herkes tarafından sevilen sessiz sakin bir kadındır. Ancak 7 Şubat 1971'de erkeklerin oylamasıyla gerçekleşecek seçimlerde, kadınların oy hakkı için savaşmaya başlayınca işler tersine döner.


Maden
Maden (The Mine)

Yönetmenliğini Aleksi Samenperä'nın, yapımcılığını Helsinki-filmi'nin üstlendiği dram-gerilim filmi Maden, Jussi'nin hikayesini anlatıyor. Laponya'daki nikel madenlerinin sorumluluğunu yeni üstlenen Jussi, ondan habersiz, çevre için tehlikeli maden çıkarma uygulamaları yürüten maden sahibi Pekka ile karşı karşıya gelir.


Volt
Volt (Volt)

Yakın gelecekte baskıcı bir yönetimi konu alan filmde polis memuru olan Volt bir operasyon esnasında mülteci Hesham'ı öldürür. Suçu cezasız kalan Volt'un suçluluk duygusu onu kurbanın dünyasına çeker. Gündüzleri polis memuru, geceleri mülteci tarafında olan Volt, işlediği suçun yol açtığı isyanlara tanıklık eder. İçerde ve dışarıda baskı gitgide artarken, Volt işlediği suçun affedilemez olduğunu fark eder.


Cumartesi Düşü
Cumartesi Düşü (Saturday Daydream)

Şehrin varoş bölgelerinde oturan bir kadın yine her cumartesi olduğu gibi sabah erkenden kalkıp çocuğunun fotoğrafı ile birlikte İstanbul, İstiklal Caddesinde bulunan Galatasaray Meydanına gelir ve Cumartesi Anneleri olarak adlandırılan gruba katılır. Fakat bugün, her zamankinden farklı bir gün olacaktır.


Yanlış İnanç
Yanlış İnanç (God Distortion)

7 yaşındaki kızının Işid tarafından tecavüze uğramasından korkan Hristiyan bir baba onu örtünmeye zorlar.


Güney Kutbu
Güney Kutbu (South Pole)

Muhsin, emekli olmuş kendi halinde bir adamdır. Eski bir evde karısı ile yaşamaktadır. Bir gün, haberleri izlemek için televizyonu açtığında; kendi fotoğrafını görür. Spiker, Muhsin'in bir terör örgütünün lideri olduğunu ve gün içerisinde katılacağı protestolarda öldürüleceğini söyler.


İki Parça
İki Parça (Two Pieces)

Batı sınırında bir kasaba, sabahın erken saatleri... İki taşra memuru, resmi plakalı bir ciple ormanın derinliklerine doğru yola çıkarlar. Güzellik ve ölüm onları hazırlıksız yakalayacaktır.


İnsan
İnsan (Human)

Küçük bir çocuğun vicdanının, yaşlı bir kadının evine umut olmaya çalışması


İçe Dönüş
İçe Dönüş (Introspection)

Jane'in hayatı inişler ve çıkışlarla doludur. Çocukluğunda anne ve babasının tartışmalarını izlerken, kendisini, bir yetişkin olarak ve şiddet dolu bir ilişkinin içinde bulur.


Mutlu Kedi
Mutlu Kedi (Happy Cat)

Sanatçı Orkun, gördüğü ve çok etkisinde kaldığı rüyayı gittiği bir tiyatro oyununda arkadaşlarıyla paylaşır. Tüm sanatçı arkadaşları en az Orkun kadar bu rüyadan etkilenir.


Portakal
Portakal (The Orange Story)

1942 senesinde 120.000 Japonyalının evlerinden kamplara zorunlu göçü esnasında, bütün hayatını bir çantaya sığdırıp gitmeye zorlanan Koji ve büyümüş de küçülmüş 9 yaşında bir kızla kurduğu arkadaşlığın hikayesi.


Mülteciler
Mülteciler (Refugees Welcome)


Yeryüzündesin. Bunu Bir Tedavisi Yok
Yeryüzündesin. Bunu Bir Tedavisi Yok (You Are On Earth. There Is No Cure For That)

Levent uzun yıllar sonra hapisten çıktığında kardeşi Selma’dan başka gidecek yeri yoktur. İki kardeş geçmişin karanlığı ve geleceğin kaygılarıyla sert bir mücadeleye girişmiştir. Sonunda her ikisi de yeryüzünde olduklarını ve bunun bir tedavisi olmadığını anlayacaktır.


Bereketli Topraklar Üzerinde
Bereketli Topraklar Üzerinde (On Fertile Lands)

Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova' ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.


Ve Herkes İçin Adalet
Ve Herkes İçin Adalet (And Justice For All)

Masum müvekkillerinin yanında, suçlu bir hakimi de savunmak zorunda kalan bir avukat, suçlunun cezalandırılması ve masum olan herkes için adaletin sağlanması için mücadele eder.


Uçurtmayı Vurmasınlar
Uçurtmayı Vurmasınlar (Don't Let Them Shoot the Kite)

5 yaşındaki Barış, tutuklanan annesiyle cezaevinde kalmaktadır. Cezaevindeki genç kadınlardan biri olan İnci ile özel bir bağ kurar. İnci, ona özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir gün uçurtma olup geri döneceğinin sözünü verir.


Geçmişteki Sır
Geçmişteki Sır (Geçmişteki Sır)

Raşit Görgülü'nün yönetmenliğini üstlendiği Geçmişteki Sır, fotoğrafçılık yapan Ali'nin Bosna Hersek'e uzanan hikâyesini anlatıyor.


Suçlu
Suçlu (The Guilty (Den skyldige))

2018 Sundance Film Festivali'nde İzleyici Ödülü'ne layık görülen The Guilty'nin yönetmen koltuğunda Gustav Möller oturuyor.


Limonata
Limonata (Lemonade)

Romanyalı hemşire Mara geçici çalışma vizesiyle gittiği Amerika’da evlenir. Bir hastası olarak tanıdığı kocası Daniel ile birlikte yeşil kartını beklemektedir. Eski birlikteliğinden olan oğlu Dragos’u da Amerika’ya getirmiştir. Ancak vatandaşlık süreci Mara’nın beklediğinden çok daha zorlayıcıdır ve gün geçtikçe hayallerindeki Amerika’nın gerçeklikten çok farklı olduğunu görmeye başlar. Mara’nın dosyasından sorumlu olan göç memuru onun durumunu istismar ettiğinde bütün umutlar bitmiş gibi gözükmektedir. Filmin kahramanının en çok duyduğu söz “Amerika’dan nefret edenler bile Amerika’da yaşamak ister.” dir. Mara’nın kendi tecrübeleri de benzer bir duygu karmaşasını yansıtmaktadır.


Yük
Yük (Teret)

Vlada NATO’nun 1999’da Sırbistan’a yaptığı bombalamalar sırasında kamyon sürücüsü olarak çalışmaktadır. Kosova’dan Belgrad’a gizemli bir yükü taşırken tanımadığı yerlerden geçer ve savaşın izini bıraktığı bu ülkede rotasını izlemeye çalışır. Bu iş bittiğinde eve dönüp yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda olduğunun farkındadır.


Kayıp
Kayıp (Missing)

Ed, oğlu Charles Horman'ın çalıştığı Latin Amerika ülkesine ilk vardığında, oğlunun kayboluşundan onu ve onun radikal politik görüşlerini sorumlu tutar. Ancak, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen askeri darbe esnasında tanık olduğu cinayetler nedeniyle, hayran olduğu hükümetin oğlunun kayboluşundan ve muhtemel ölümünden sorumlu olduğunu öğrenince dünyası başına yıkılır.


Babam İçin
Babam İçin (In the Name of the Father)

1974'teki bombalı bir IRA saldırısından ötürü babasıyla beraber haksız yere hüküm yiyen ve hapse atılıp unutulan İrlandalı bir gencin gerçek hikayesi. Bu güçlü dram, baba oğulun hapishanede hayatta kalma ve masumiyetlerini kanıtlama mücadelelerini konu alıyor.


Labirent
Labirent (Maze)

Labirent ikinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük hapishane firarının mimarı Larry Marley'nin hikayesini anlatmaktadır. Larry'nin planını gerçekleştirmek adına hapishane gardiyanı Gordon'la arkadaşlık kurmaya ve güvenini kazanmaya çalışır. Bu ilişki her ikisini de çok değiştirecektir.


Ses
Ses (The Voice)

Büyük ve çılgın bir şehirde, düşük gelir seviyesinden bir çocuk sesini bencil, globalleşen ve yetişkinlerin yönettiği bir toplumda duyurmaya çalışır.


Kutu
Kutu (The Box)

Suriyeli çocuğun mutlu hayatı, bir savasla aniden değişir ve çocuk, kendini bambaşka bir dünyada bulur. Savaş, sadece yaşadığı şehri değil, aynı zamanda onun karton kutusunun rolünü de değiştirmiştir...


YENİ VİZYONDAKİLER
Mehmet Açar
2020 yapımı ama ‘2020 model’ değil
Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.